Huawei v USA opět v lehkém podezření

Huawei Technologies se nikoli poprvé mají zodpovídat z podezření na bezpečnostně rizikové obchody.

Podle New York Times, požaduje ministerstvo obchodu Spojených států, aby společnost Huawei Technologies se sídlem v čínském Šen-čenu vysvětlila informace o prodeji produktů používajících americkou technologii do sankcionovaných zemí. Podezření Washingtonu z porušování sankcí se týká zemí jako je Írán, Severní Korea, Kuba, Súdán nebo Sýrie. Obsílka přišla několik dní před plánovanou čínskou návštěvou tajemníků Johna Kerryho a Jacoba Lewa, kteří mají 5. – 7. června vést v Pekingu další kolo pravidelných dvoustranných jednání o strategické a ekonomické spolupráci.

Společnost Huawei, která se za poslední dekádu stala jedním z vedoucích globálních poskytovatelem telekomunikačních technologií, je zvyklá čerpat ze snadného přístupu k čínským státním poskytovatelům půjček. Spolu se ZTE Inc. byly obě společnosti americkými vyšetřovateli označeny za bezpečnostně rizikové subjekty už v roce 2012.

Od té doby se firma Huawei snažila být dobrým občanem, chlubí se svými obchodními praktikami a respektem k duševnímu vlastnictví. Minulý týden se společnost uchýlila k mimořádnému kroku: zažalovala Samsung za krádež nápadů týkajících se bezdrátové technologie. (zde)

Obsílka adresovaná americké centrále Huawei Technolgies v Dallasu neznamená kriminální vyšetřování, ale podrobnější zkoumání aktivit Huawei je příznačné pro

rostoucí konflikt mezi USA a Čínou o kontrolu nad celosvětovými komunikačními technologiemi. Ilustruje to tlak, který žene technologické společnosti obou zemí do geopolitického soupeření o kybernetickou bezpečnost a globální správu internetu.

Pokud vyšetřování odhalí, že Huawei nejednala v souladu s platnými pravidly, budou USA firmu sankcionovat zastavením dodávek komponentů pro výrobu komunikační techniky; důsledky by nejspíše dopadly na celý svět.

Podezření na nekalé praktiky Huawei Technologies dále posilují podle Wall Street Journal  informace o činnosti izraelské firmy Toga Networks Ltd., jež pro Huawei vyvíjí komunikační technologie, některé potenciální citlivé; např. programy, s jejichž pomocí může poskytovatel telekomunikačních služeb sledovat pohyb dat skrze routery. Informacemi o propojení s Huawei se Toga nechlubí, ale ani je nijak důrazně nezastírá; Huawei popírá, že by Toga byla její dceřinou firmou a celou věc odbývá s tím, že využití místních talentů vede k dalšímu pokroku. Tato spolupráce se zdá být jen další v řadě aktivit na poli technologických transferů mezi Izraelem a Čínou, které znepokojují Spojené státy. Spojení s izraelským technologickým sektorem v minulých letech navázalo i několik dalších čínských gigantů jako Alibaba Group, Baidu Inc. a Xiaomi Corp.

Kuo Pching, výkonný ředitel Huawei, v interview poskytnutém v Bruselu vyjadřuje ambici převzít zákazníky od Applu, jemuž rapidně klesá prodej iPhonů, a stát se tak jedničkou mezi prodejci chytrých telefonů na globálním trhu. K tomu bude třeba porazit i Samsung – a Huawei to myslí vážně: krom výše zmíněné žaloby na Samsung to dokládá i skutečnost, že investice Huawei do vlastního výzkumu a vývoje dosáhla loni devíti miliard dolarů.