Dva týdny po policejním zátahu na studentské aktivisty a aktivistky byli někteří stále nezvěstní – jako například známá Jüe Sin. Řadu jejich zatčených kolegů sice propustili z vězení, zůstávají ale pod policejním dohledem různého stupně a jsou však perzekvováni a zastrašováni nejrůznějšími obvyklými metodami.
Aktivisté trvají na tom, že jejich protesty byly apolitické a jejich cíle jsou zcela v souladu s platnými čínskými zákony. Zdůrazňují také, že jejich činnost neovlivňují “cizí nepřátelské síly”. To je označení používané čínskou mocí pro diskreditaci jakékoli občanské nespokojenosti v Číně: v prvním oficiálním článku k tématu agentura Nová Čína ostatně o podílu zahraničních agitátorů placených zahraničními vládami také psala, stejně jako o tom, že studenti jsou “smeteni vytrvalou agitací”. Zato policejní zátah na studenty podporující dělníky Nová Čína nezmiňuje. (V době psaní tohoto textu se článek nedařilo otevřít, spoléháme tak na citace z agentury Reuters.)
Vřava na čínském jihu. Jasic Technology
Jüe Sin je jedna ze skupiny padesáti aktivistů a aktivistek, kteří byli koncem srpna za podporu hnutí dělníků z továrny Jasic v Chuej-čou (na jihu Číny) zatčeni. Dělníci se s pomocí studentů a studentek snažili aktivně čelit špatným pracovním podmínkám už od května tohoto roku. Za snahu založit nezávislé odbory továrna některé zaměstnance propustila a čínské úřady pozatýkaly postupně několik desítek lidí. (Podrobněji k postupně stále vyhrocenějšímu případu náš článek Státní kapitalismus pod vedením komunistické strany se s dělníky nemazlí.)
Pozoruhodným rysem těchto protestů je jejich vytrvalost, ale hlavně výrazný podíl levicově smýšlejících studentů a studentek z univerzit po celé Číně. Ti v otevřených dopisech zdůrazňují, že jim nejde o politizaci protestů. Jak ale říká Liou Sia, vdova po disidentu Liou Siao-poovi: v Číně se politika zajímá o vás. Jak vypadá v praxi takový nepolitický boj v zemi, kde vláda snahou o totální kontrolu proměňuje v politikum naprosto cokoliv? Reuters:
Používají kódová slova, aby obešli vládní dohled. Dorozumívají se přes aplikace s šifrováním end to end. Na tvrdě cenzurované platformě WeChat si posílají články ve formátu obrázků, přetočené a zkreslené různými tvary a klikyháky, které svedou z cesty techniku na rozpoznávání textů.
#MeToo a my také!
Jüe Sin je nyní jednou z nejznámějších tváří čínské aktivistické scény. Na jaře se díky celosvětovému hnutí MeToo odhodlala postavit do čela čínského MeToo, když napsala otevřený dopis generálnímu tajemníku KS Číny Si Ťin-pchingovi. Odrazila se od tragického případu studentky prestižní Pekingské univerzity, která před lety spáchala sebevraždu poté, co ji znásilnil tamní profesor. Už tím si samozřejmě Jüe vysloužila nepříjemnou pozornost čínských úřadů, když na ni mimo jiné poslali její vlastní matku, která “vzpurné” Jüe Sin vyhrožovala sebevraždou, pokud se neumoudří.
S těmi aktivisty, které úřady momentálně nedrží incommunicado, je ve stálém kontaktu reportérka Reuters Sue-Lin Wong:
Ve více než dvaceti rozhovorech Jüe a ostatní mladí aktivisté v jižní Číně hovoří o sobectví a materialismu, které vidí kolem sebe mezi studenty na elitních čínských univerzitách. Aktivisté říkají, že radši zaměřují svoji pozornost na rostoucí nerovnost v Číně a další společenské problémy. (…) Když hovoří o své touze zabývat se nerovností v Číně, citují marxleninské ideje, ale také slova Mao Ce-tunga a prezidenta Si Ťin-pchinga.
Vlevo od generálního tajemníka
Ani pro některé další z mladých aktivistů není kauza Jasic prvním střetem s mocí. Osm jich bylo zatčeno a zase propuštěno v prosinci za “vyvolávání nepokojů”, když organizovali čtení z Marxe. Tito lidé potom založili krajně levicový web Epoch Pioneer – jeden z těch, které čínské úřady po protestech v Jasic postupně zavřely (týká se to ještě webu Red Reference a – čas od času – také webu Utopia).
Zároveň úřady provedly paralelně se zátahem v Kuang-tungu také zátah v Pekingu na redakce těchto webů. Policie se tam vypravila s povolením k prohlídce, prohledala každý kout a posbírala knihy i počítače (a v Red Reference také editora Šang Kchaje). Podle anonymních zdrojů známých redaktorům Radio Free Asia (RFA), zmizelo i sedm editorů webu Epoch Pioneer.
Zatímco na pohled je aktivistů málo, komunistické strana je vnímá jako hrozbu. Strana je velmi ostražitá vůči aktivismu celostátních rozměrů. Je si rovněž vědoma úlohy, kterou hráli studenti a intelektuálové v sociálních hnutích napříč celými čínskými dějinami – včetně její vlastní revoluce…