Jména v pozadí i popředí: Tvrdík, Soukup, Šimáně, Pokorný a Nejedlý

Čeští novináři sledují personální propojení jednotlivců uplatňujících neformální vliv na politiku a byznys s Čínou.

Dlouholeté vztahy mezi vrchním organizátorem čínských akvizic Jaroslavem Tvrdíkem a podnikateli, kteří z těchto akvizic těží, shrnuje na neovlivni.cz článek Všechna Tvrdíkova přátelství. Tvrdíkova síť obchodních přátel sahá od finančníků ze skupiny J&T (dle Patrika Tkáče „je to náš dlouholetý kamarád“) přes Jaroslava Soukupa (mediální skupina Médea a vydavatelství Empresa Média) až třeba k Jiřímu Šimáně (Travel Service). Samostatným případem je potom advokát Radek Pokorný.

Přes J&T by do roku 2020 mělo z CEFC přitéct kolem šesti miliard euro na další investiční projekty – pětiprocentní vstup CEFC do skupiny na podzim 2014 byl pouze pomalým rozjezdem. O J&T se spekulovalo jako o možném působišti J. Tvrdíka poté, co opustil post šéfa ČSA.

Vztah s Jaroslavem Soukupem Tvrdík utužoval během spolupráce na nejdražší české volební kampani – pro ČSSD (2008, 2010). Soukup nakonec po krátkém rozchodu souvisejícím s nejasnostmi kolem financování kampaně podporoval Tvrdíkovu Smíšenou česko-čínskou komoru a její čínskou misi.

Známost s Jiřím Šimáně z Travel Service trvá již od roku 2003, kdy se Tvrdík chystal Travel Service koupit z pozice šéfa ČSA. O deset let později se obchod uskutečnil, ovšem obráceně – Travel Service vstoupil do ČSA třetinovým podílem, a v plánu je navýšení podílu na více než polovinu. Vliv na ČSA by se tedy mohl částečně vrátit do rukou Tvrdíkovi, který má pověst jejich někdejšího hrobníka.

Jeden z Tvrdíkových kolegů a spojenců, Radek Pokorný z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner and Partners, je blízký přítel premiéra Bohuslava Sobotky a člověk s mimořádným neformálním vlivem na českou politiku (další zajímavá propojení zde). Co se týče česko-čínských obchodních smluv, zajišťuje nejen jejich právní podobu („absolutní právní servis“), ale má vliv i na cenu transakcí a vyhledává pro Číňany investiční příležitosti. Dle vlastních slov ošetřuje Pokorný všechny smlouvy, jejichž jednu stranu tvoří společnost CEFC. Podle zpráv v českém tisku prošel vztah Jaroslava Tvrdíka a Radka Pokorného zajímavým vývojem.

Ještě před dvěma lety šli oba zákulisní hráči tvrdě proti sobě. Tvrdík pracoval pro jihomoravského hejtmana Michala Haška. A v rámci “lánského puče” u prezidenta Miloše Zemana, který měl po posledních volbách svrhnout Bohuslava Sobotku z čela ČSSD, sháněl podle několika zdrojů munici na Sobotkovo slabé místo – Radka Pokorného. Jenže puč nevyšel. Tvrdík bleskurychle opustil Haška a přihlásil se u dvojice Sobotka-Pokorný.

Pokorného kancelář Pokorný, Wagner and Partners na sebe v souvislosti se svým angažmá u společnosti CEFC upozornila také hrozbami žalobou, které rozesílala vybraným českým médiím. Hlavním předmětem hrozby byly informace o možném propojení CEFC s čínskou vojenskou rozvědkou. Hrozby vyvolaly u dotčených médií, přinejmenším dočasně, zjevný „Chilling Effect„, tedy apriorní zdrženlivost cokoliv k danému tématu publikovat.

Předžalobní výzvu od kanceláře pana Pokorného obdržel též poslanec Marek Ženíšek, který ji jako jediný zveřejnil v plném znění  na serveru Hlídací pes. Z výzvy vyplývá, že se CEFC prostřednictvím kanceláře pana Pokorného snažila potlačit informaci o působení pana Jie Ťien-minga v Čínské asociaci pro družební styky se zahraničím (CAIFC) (popisované v literatuře rovněž jako platforma čínského vojenského zpravodajství). Když novináři poukázali, že informace o působení pana Jie v CAIFC je dostupná přímo ve výroční zprávě na anglickém webu společnosti CEFC, dostalo se jim poděkování za upozornění na omyl a dokument z webu zmizel. Stejně tak informace o působení v CAIFC zmizela z medailonku pana Chan Chauto (ve standardní české transkripci Čchen Čchiou-tchu), mj. předsedy představenstva CEFC a také prezidenta Smíšené česko-čínské komory.

Podrobněji o informační přestřelce kolem CAIFC zde.

Do obchodů s ČLR se v posledním roce podle Hospodářských novin intenzivně zapojuje také nejvlivnější šedá eminence na Pražském hradě Martin Nejedlý:

Hodně kvůli tomu komunikuje s Jaroslavem Tvrdíkem, vrchním čínským lobbistou a šéfem pražské pobočky šanghajské společnosti CEFC. Při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze po něm žádal uzavření co nejvíce obchodů, aby se Miloš Zeman mohl chlubit úspěchy v ekonomické diplomacii.

Ve fotbalové Slavii, kde drží většinu CEFC, musel rozčilený prezidentův poradce údajně osobně domlouvat miliardáři Jiřímu Šimáněmu a Jaroslavu Tvrdíkovi, rozhádané dvojici spolumajitelů klubu, aby se uklidnili. A svými půtkami nekazili budoucí obchody.