Kde je Liou Sia?

Už je to bezmála dva týdny, co přátelé disidentského páru, tragicky zesnulého aktivisty Liou Siao-poa a básnířky, malířky a fotografky Liou Sia, nemají od vdovy vůbec žádné zprávy.

Čínské úřady pečují o klid truchlící vdovy

Obavy o osud vdovy po prominentním disidentovi přibývají spolu s tím, jak přibývá dnů, kdy se s ní nelze žádným způsobem spojit. V pozorovatelích roste jistota, že nemožnost Liou Sia kontaktovat je výsledkem jejího násilného “zmizení”. Vysoký komisař OSN pro lidská práva uvedl, že se ve věci Liou Sia chce setkat s nejvyššími čínskými představiteli. Jejich reakce na podobné činy je předvídatelná a schematická – označí jakoukoli kritiku za vměšování do vnitřních záležitostí své země.

Znepokojení přátel a známých stejně jako všech aktivistů a mnoha politiků po celém světě nad naprostou absencí zpráv o Liou Sia rozhodně nemohla zaplašit slova Čang Čching-janga, mluvčího z místní vlády v Šen-jangu, kde Liou Siao-po zemřel: že Liou Sia je svobodná, ale potřebuje klid, aby oplakala svou bolestnou ztrátu. “Chceme ji ušetřit dalších problémů,” udal dále Čang Čching-jang, aniž prozradil cokoli o tom, kde se žena nachází.

Atmosféra hysterické cenzury čehokoli, co připomíná disidenta, má být pravděpodobně vedle stále střeženého bydliště dalším příspěvkem čínského režimu ke klidu, který nyní vdova potřebuje a o nějž se jí stará už tolik let protiprávní šikanou. K situaci z článku na New York Times:

Tienchi Martin-Liao, prezidentka Nezávislého čínského PENklubu a blízká rodinná přítelkyně, která žije v německém Kolíně, uvedla, že existují domněnky, že Liou Sia byla donucena vzít si “dovolenou” v provincii Jün-nan, kde má přátele. Liou Sia a okruh jejích důvěrných přátel mlčí, řekla Martin-Liao. “Dřív jsme ji mohli aspoň jednou týdně vidět přes videochat na kamarádově mobilu, teď je úplně odříznutá,” dodala.

Poslední fotografií Liou Sia je ta, na níž se vdova s několika příbuznými a agenty v civilu účastní rozptylování popelu svého muže do oceánu – tento silně netradiční pohřeb byl pochybnou akcí čínské vlády s nepochybným cílem: znemožnit vznik konkrétního vzpomínkového místa. To se ovšem tak docela nepovedlo: lidé po celém světě se fotí ve vlnách oceánu s fotkou disidenta a své fotky postují na sociálních sítích s příslušnými komentáři.

Žij dobře…

Po smrti Liou Siao-poa se prioritou jeho příznivců stalo osvobození jeho ženy. Politické reprezentace Německa, Británie, Francie, USA a Tchaj-wanu se dovolávaly možnosti pro Liou Sia odjet z Číny, bude-li si to přát, což podpořil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein požadavkem, aby Čína zaručila Liou Sia svobodu pohybu. Amnesty International zorganizovali petici za její osvobození.

Sám disident v posledních dnech velmi stál o to vycestovat s manželkou do zahraničí – pravděpodobně kvůli oprávněným obavám o její další osud. “Žij dobře,” zněla podle svědků poslední slova umírajícího, který asi tušil, že vyslovuje spíše zbožné přání.

Na Liou Sia dlouholeté “domácí vězení” zanechalo hluboké stopy v podobě psychického a srdečního onemocnění – Liou Sia trpí těžkou depresí, a na posledních fotografiích jsou patrné i změny jejího vzhledu, které vnitřní stav odrážejí.

Nic neprovedla, ale mohla by něco říct

I pro otrlé pozorovatele je popis průběhu “domácího vězení” paní Liou Sia šokující četbou. Před jejím bytem a kolem domu se 24 hodin denně pohybují policisté, nemá zapojený telefon, nemůže posílat ani přijímat emaily. Nemohly k ní návštěvy přátel a samozřejmě ani novináři (video zobrazující průnik několika přátel přes hradbu dozoru zde). Jednou za týden mohla, stále “s doprovodem”, poobědvat u svých rodičů (dokud žili). Totální izolace, nepředstavitelná samota, o které ani nemohla říct manželovi, protože osobní nebo politická témata měla na návštěvách ve věznici zakázána.

V této situaci, plus minus nějaký ten jeden nákup týdně navíc, Liou Sia žila od roku 2010 do června 2017. Aby se mohla vlastního manžela dotknout, musel smrtelně onemocnět. Týdny, kdy o něho směla pečovat na jeho smrtelné posteli, byly za dobu od jeho odsouzení (2009) jediným časem, kdy se viděli déle než půl hodiny – což byl čas vyměřený jejich setkání jednou měsíčně. A po smrti Liou Siao-poa to nevypadá, že by se něco změnilo k lepšímu. Z hlediska režimu vlastně není důvod uvolnit Liou Sia pouta, právě naopak.

Tenhle život si nevybrala, a o politiku se nezajímala. Ale sama říká – když žijete s Liou Siao-poem, politika se zajímá o vás. A jak napsal její podporovatel JunDaLedeManXiansheng (@君达乐的慢先生 na Weibo v postu, který byl promptně cenzurován (a uchován a přeložen na Chinadigitaltimes):

Když se Lao Sia [přátelské označení] vdávala, matrikář se jí ptal: Víte, kdo on [Liou Siao-po] je? Je to nepřítel státu. Lao Sia odpověděla: Já vím. A úředník na to: OK, tak teď jste taky nepřítel státu.