Skončil 19. sjezd KS Číny a s ním i kolektivní vedení Strany, budované Teng Siao-pchingem v 80. a 90. letech. Sjezd potvrdil Si Ťin-pchingovu pozici stranického hegemona. V nově “zvoleném” Stálém výboru Politbyra (PB) sice figurují představitelé různých frakcí (Wang Jang za komsomolskou frakci, Chan Čeng za šanghajskou frakci), ale na rovnováze sil v PB už moc nezáleží – veškerou moc soustředil do svých rukou generální tajemník Si, jehož “myšlení” bylo zaneseno do stranických stanov, a stalo se tak oficiálním dogmatem pro “novou” (rozuměj Si Ťin-pchingovu) éru.
Dva tisíce delegátů 19. Sjezdu Komunistické strany Číny opouští hlavní město. Poté, co jako jeden muž schválili nové vedení svých orgánů a bedlivě vyslechli projevy nejdůležitějších mužů země (z nichž po Sjezdu zůstal nejdůležitější již jen ten jediný), mají zase na pět let splněno.
Letos ale v jejich srdcích, jak by se řeklo v Číně, jinak po našem v hlavách, bude silněji než kdy předtím rezonovat projev generálního tajemníka a prezidenta Si Ťin-pchinga. A to nejen kvůli plánu ještě přiostřit antikorupční kampaň, která nešetří politiky ani úředníky. Celkem z řad bílých límečků už Ústřední disciplinární komise “zajistila” (oficiálně zatýkat tento extralegální stranický orgán nesmí) přes milion lidí. A moc se s nimi nemazlí; jelikož jde o extralegální orgán, není vázán žádnými zákony o právech obviněných.
Nezapomenutelný bude pro soudruhy také plán zahájit “novou éru”. Převratná ideologie soudruha Si pro novou éru již také našla místo ve stanovách Strany. Nová éra je odlišná od předchozí éry Teng Siao-pchinga, a má sledovat jiné priority. Hlavním “rozporem” ve společnosti už není zaostalá ekonomika, ale ekonomika nevyvážená. Tengův důraz na hospodářský růst tak přestává být absolutní prioritou.
Absolutistický vládce
Nová éra nepřináší jen politické a ekonomické změny, ale také posílení kultu “vůdce” (tento termín se skutečně znovu začíná používat v čínském tisku.) Hrstka odvážnějších blogerů – stále ještě na svobodě – si dovolila na přísně kontrolovaných webových stránkách hrát se slovíčky. Namísto zvolený prezident ho nazývají pomazaným. V americkém časopisu The Newyorker Ťia-jang Fanová dokonce píše o absolutistickém vládci a jeho pokusu navrátit dny starého císařství.
Čemu všemu tedy Si velí? Nejen celé straně, ale i armádě – “absolutní velení” komunistické strany nad armádou bylo na Sjezdu zaneseno do stanov strany. Ekonomické reformy, či aspoň to, co z nich zbylo, jedou také pod jeho taktovkou. (Dříve býval za ekonomiku zodpovědný premiér po státní, nikoliv generální tajemník po stranické linii). Zahraniční politika je ale také Si. A bude podle projevu na Sjezdu ještě mnohem asertivnější – Iniciativy Pás a stezka byla rovněž zanesena do stanov.
Obraz silné Číny upevňuje Si nejen ve své zemi. Pomáhají mu v tom státní média i “externí propaganda”. Nejnovější výroční zpráva BIS k tomu konstatuje:
V českých médiích se objevily výrazně pro-čínské články a interview, za jejichž vydáním stála čínská ambasáda v Praze. Cílem těchto aktivit bylo ovlivnění mínění české veřejnosti, potažmo i čínské, vzhledem k faktu, že články byly překládány a publikovány na čínských zpravodajských serverech, a vytvoření dojmu, že obyvatelé i političtí představitelé ČR stojí na čínské straně.
Uplynulý sjezd měl zjevně své mentální delegáty i u nás.