Kulantní výměna idiotů za výsadkáře: vzácné vítězství nad cenzurou internetu v Číně

Internetoví uživatelé v Číně výjimečně vyhráli bitvu s cenzory. Vymohli si opětovné povolení užívání vulgarismu “ša-pi” namísto spisovného, ale ideologicky podbarveného “san-ping”.

Cenzura internetu v Číně v posledních letech značně přitvrzuje. V hledáčku cenzorů se vyskytují slova odkazující k událostem problematickým pro komunistickou stranu Číny, hodnotám neslučitelným s její ideologií, ale i vulgarismům, jejichž seznam se neustále rozrůstá. Uživatelé cenzuru obcházejí různými způsoby a často používají slovní hříčky. V září však došlo k paradoxní situaci, kdy slovo ša-pi 傻逼, jež lze volně přeložit jako “idiot”, bylo internetovými uživateli nahrazeno termínem podobně znějícím, který je však značně problematičtější než původní cenzurovaný termín – san-ping 伞兵, “výsadkář”. Jde totiž o elitní členy čínské lidové armády. V návaznosti na to byli cenzoři nuceni ustoupit tlaku internetových uživatelů a znovu umožnit používání původně cenzurovaného slova ša-pi.

Výsadkáři místo idiotů

Cenzura v Čínské lidové republice zasahuje širokou škálu témat, informace o temných momentech čínské historie, jako byl masakr na náměstí Tchien-an men z roku 1989, či brutálních krocích vlády proti vlastním občanům jako v případě koncentračních táborů v Sin-ťiangu nebo informace, které by mohly poškodit dokonalý obraz KS Číny a jejích představitelů, jako třeba přirovnávání prezidenta Si Ťin-pchinga k Medvídkovi Pú. Kromě toho však zahrnuje i blokování obsahu či termínů, které jsou vulgární či obscénní. Jedním takovým slovem, které se čínská vláda rozhodla před měsícem cenzurovat, je právě nadávka “ša-pi”.

Internetoví uživatelé se tuhou cenzuru snaží obcházet různými způsoby. Často se uchylují ke slovním hříčkám založených na podobností znaků či třeba podobné výslovnosti cenzurovaného termínu s jiným slovem. Právě na základě hry s homonymií začali uživatelé nahrazovat cenzurovaný termín ša-pi, idiot, termínem san-ping, výsadkář. Díky tomu došlo k paradoxní situaci, kdy původní cenzurovaná nadávka byla nahrazena termínem pro cenzory ještě méně přijatelným, s nepříjemnými politickými konotacemi.

V reakci na nové používání slova výsadkář se na čínském internetu objevily články odsuzující zneužívání tohoto slova. Články připomínají, že „výsadkáři jsou ti nejlepší z nejlepších, nelze pošpinit jejich dobrou pověst!“ (伞兵”是精锐中的精锐!不容污名化!) Jak autor článku připomíná, „výsadkáři mají být synonymem skvělosti a odvahy (…), bojují pro vlast a žijí pro její lid“ (“伞兵”意味着光荣与勇气[…]他们为国而战,为民而生). Aby zůstala čest výsadkářů i KS Číny neposkvrněná, rozhodl se největší čínský vyhledávač Baidu k nevídanému kroku: zrušil blokování slova ša-pi, umožnil jeho opětovné používání a zajistil tak, že internetoví uživatelé již nemají důvod jej nahrazovat slovem san-ping.

Velká čínská zeď na internetu

Internetoví uživatelé v Číně tak výjimečně vyhráli malou bitvu nad cenzory. Válku však bohužel prohrávají. Cenzura internetu v Číně je nejsofistikovanější a nejobsáhlejší na světě. Čínská lidová republika si činí nárok na suverenitu nad internetovým prostorem v rámci svého území a uplatňuje nad ním své zákony včetně těch týkajících se cenzury. Soubor technických řešení a zákonů zajišťujících cenzuru internetu v Číně známý pod anglickým jménem Great Firewall of China (odkazující k anglickému názvu Velké čínské zdi – Great Wall of China) úspěšně blokuje širokou škálu webových stránek, jejichž používání považujeme za samozřejmé. Seznam zakázaných stránek zahrnuje služby poskytované společností Google, sociální sítě společnosti Facebook, ale i internetovou encyklopedii Wikipedia či zahraniční zpravodajské weby jako New York Times, Le Monde či BBC.

Cenzura se za vlády současného generálního tajemníka Si Ťin-pchinga zintenzivňuje. Čína neblokuje už jen informace ze zahraniční, ale v současné době se zhusta uchyluje i k cenzuře domácí popkultury. Ze dne na den tak mizí veškeré informace a materiály spojené s čínskými celebritami, které se najednou staly nežádoucí. Peking je s cenzurou stále agresivnější a tlačí zahraniční společnosti, které provozují své služby v ČLR, aby svůj obsah upravovaly v souladu s čínskými zákony a normami, přičemž někdy dochází k blokování (z pohledu Číny) závadného obsahu i mimo hranice. Při letošním červnovém výročí masakru na náměstí Tchien-an men tak například vyhledávač Bing společnosti Microsoft nenašel žádné výsledky na dotaz „tank man“ ani v mnohých západních zemích. Často citovaným příkladem je též mazání veškerého obsahu odkazujícího k samostatnosti Tchaj-wanu zejména z rezervačních webů aerolinií či ubytovacích služeb.