Mrtvé nevěsty – špička ledovce čínského obchodu s lidmi

Obchodování s živými i mrtvými lidmi je jednou z méně propagovaných stránek Čínské lidové republiky.

Americké ministerstvo zahraničí posunulo ve své letošní zprávě o obchodování s lidmi Čínu na nejnižší příčku s tím, že “nesplňuje minimální standardy k zamezení tohoto obchodu, ani nejeví žádné významnější úsilí v tomto směru”. Čínu v pádu na dno žebříčku doprovázejí její tradiční společníci v podobných otázkách: Rusko, Severní Korea, Írán a Sýrie.

Zpráva vypočítává širokou škálu obchodování s lidmi, které se děje v Číně, včetně nucené práce, nuceného žebrání, obchodu se sexem a vykořisťování; dále pašování žen, mužů i dětí z ostatních zemí do Číny.

Jedním z příkladů takového zacházení s lidmi jsou přetrvávající praktiky, jako je prodávání mrtvol za účelem jejich posmrtného sňatku s jiným mrtvým, jenž by podle tradičního přesvědčení neměl být při cestě na onen svět sám. Sňatek uklidní duši zemřelého, jež by jinak nejen nedošla pokoje, ale nedopřála by ho ani pozůstalým.

Čínské “svatby duchů”, jak se jim říká, nezůstaly utajeny ani českému čtenáři: krom obskurních webů jim čas od času věnuje pozornost i denní tisk: lidovky.cz popsaly situaci s exhumací těl jak nedávno zemřelých žen, tak těch, které pobyt v podzemí proměnil k nepoznání.

Prodaná nevěsta 2.0

Netradiční výročí svatby dnes slaví svatebčané z provincie Che-nan. Manželkou mrtvému manželovi se měla stát zesnulá mentálně postižená žena. Tato nevěsta však před spuštěním do hrobu začala jevit známky života a bušila zevnitř do rakve rukama nohama. Svatební hosté rakev otevřeli a promptně přivolali policii.

Předmětem vyšetřování se pak staly události svatbě předcházející:

Muž, Miao Tchaj-ťiang, se rozhodl zakoupit tělo neprovdané ženy považované za mrtvou, aby si “vzala” jeho zemřelého synovce. V červenci 2016 Miaovi řekla jedna z jeho příbuzných, Chu A-lien, že u ní ve vesnici mají nemocnou a umírající neprovdanou ženu, jejíž rodina se už předběžně rozhodla prodat její tělo. Později se Miao a rodina ženy dohodli na ceně 32 tisíc jüanů. Cena zahrnovala i převoz mrtvoly k Miaovi domů.

Chu A-lien se ukázala být v oblasti morbidního obchodu ostřílenou veteránkou, stejně jako někteří “členové rodiny” nebohé prodané nevěsty. Už dříve se soustředili na mentálně postižené lidi, případně nežádoucí osoby bez přátel nebo rodiny. Nevěstu pro synovce pana Miao pachatelé omámili sedativy a věděli, že ji prodávají k pohřbu zaživa.

Podle čínského deníku Spravedlnost

varuje státní zástupce, že v posledních letech jsou nezákonné živly poháněny vidinou zisku, udělali si z mentálně postižených žen předmět podnikání a postupně utvořili řetěz černého obchodu.