Napětí v Jihočínském moři se dále stupňuje

Čína testuje, nakolik je třeba brát Trumpa vážně.

Začátkem měsíce britský velvyslanec v USA Kim Darroch oznámil plány Velké Británie na zvýšení vojenské přítomnosti v oblasti Pacifiku, potažmo i v oblasti Jihočínského moře. Má se zejména jednat o posílení leteckých složek.

„Dvě naše nové letadlové lodě vyšleme na moře v roce 2020. Obnovujeme a aktualizujeme své obranné síly. Vše uvidíte v Pacifiku,“ řekl Darroch. „Naprosto sdílíme cíl stávající i budoucí vlády USA chránit svobodu námořní plavby a otevřených vzdušných cest.“ Darroch to dle Reuters uvedl na akci počátkem prosince, v přítomnosti japonského ambasadora. (…) Darroch to řekl v souvislosti s tím, že hlavní směr vojenské obranné kapacity VB bude muset být na Blízkém Východě. (zde)

Darroch dále uvedl, že s podstatě souhlasí s názorem nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který kritizoval členké státy NATO za nedodržování dohody o investicích na obranu. Trump v této souvislosti vyzval i Japonsko a Jižní Koreu, aby vynakládaly více prostředků na svou obranu a neriskovali tak svá spojenectví s USA. Dle svých poradců se Trump chystá prosazovat tváří v tvář čím dál asertivnějšímu Pekingu v Pacifiku politiku „míru prostřednictvím síly“.

Také čínská strana projevuje ve sporných vodách v posledních měsících zvýšenou aktivitu. Koncem listopadu provedlo čínské námořnictvo v kooperaci s dalšími ozbrojenými složkami poměrně rozsáhlé cvičení, které bylo zaměřeno na protiponorkový boj. Dá se  nicméně předpokládat, že se jedná jen o jednu z mnoha demonstrací síly a připravenosti vojensky působit ve sporném regionu. Čína také vykazuje zvýšenou aktivitu v budování svých obranných struktur na sporných ostrovech.  Minulý týden vyústila tato zvýšená aktivita v prudké zhoršení celé situace, když  čínské vojenské plavidlo „ulovilo“ podmořský dron z arzenálu námořnictva Spojených států .

Donald Trump na svém oficiálním twitterovém účtu uvedl: „Čína ukradla výzkumný dron, patřící námořnictvu Spojených států, v mezinárodních vodách a následně jej odvlekla na své vlastní teritorium – to je naprosto bezprecedentní akt.“ Po čínském oznámení, že inkriminovaný dron vrátí, reagoval budoucí americký prezident takto: „Měli bychom Číně říct, že dron, který nám ukradli, nechceme zpět. Ať si ho nechají!“

Mluvčí čínského ministerstva obrany Jang Jü-ťün 17. prosince ve svém oznámení o návratu dronu americké straně také obvinil Spojené státy z přílišné dramatizace situace a důrazně vyzval Spojené státy k zastavení podobných aktivit. Zároveň uvedl, že: „Čína bude pokračovat v bedlivém sledování podobných aktivit americké strany a jako odpověď na ně přijme nezbytná opatření.“

Čína je s ohledem na situaci v Jihočínském moři pod velkým mezinárodním tlakem. V červenci vydal Stálý rozhodčí soud v Haagu první platné mezinárodní rozhodnutí o situaci v regionu, a to ve prospěch Filipín proti Číně. Počátkem prosince americký senátor Marco Rubio navrhl další sankce proti Číně.