Národní den zapomnění po osmadvacáté

Čínští uživatelé internetu dosahují ve snaze připomenout výročí masakru na Tchien-an-men vrcholu své kreativity, aby obešli všeobjímající cenzuru.

Každý rok je v čínském kalendáři několik „citlivých dat“ – ať už jde o konání významných státních či mezinárodních akcí, státní svátky nebo výročí -, kdy má cenzura napilno a disidenti a aktivisté se dočasně dostávají do režimu se zvýšenou ostrahou nebo jsou naopak nuceni udělat si „výlet z města“. Nejvýznamnějším takovým datem je už 28 let 4. červen, výročí masakru studentů na Náměstí Brány nebeského klidu v Pekingu, symbolizované číslovkami 6/4. I letos se objevily zprávy o zásazích proti aktivistům a disidentům v předvečer výročí a Sina Weibo na 24 hodin zablokovalo pro zahraniční uživatele možnost nahrávat fotografie a videa „z důvodu upgradu systému“.

Obejít cenzuru a připomenout minulost

Internet, zejména aktivisty oblíbený Twitter (dostupný v ČLR pouze přes VPN), zaplavily nejrůznější hříčky a recese připomínající výročí, které by čínská vláda nejraději vymazala z paměti obyvatel Čínské lidové republiky i všech jejich digitálních přístrojů. Známý čínský karikaturista žijící v Austrálii, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao 巴丢草 (v českém přepisu Pa-tiou-cchao), na citlivé datum upozornil grafikou zachycují semafor, na němž se střídá červená barva s vyobrazením tanku, žlutá se symbolem srpu a kladiva a pomyslná zelená naskočí pro chodce, tedy tehdejší demonstranty, jejichž nejvýraznějším symbolem se stal „muž s tankem“, známý z dobových fotografií.

Mnohé grafiky se snaží upozornit na snahy čínské vlády toto datum „vygumovat“ a svědky masakru „umlčet“. Karikaturista známý pod pseudonymem „Perverzní čili paprička“ (číns. Biantailajiao 变态辣椒, v českém přepisu Pien-tchaj la-ťiao, anglicky Perverted Chilli Pepper) vytvořil řadu deseti čísel od jedničky do nuly se začerněnými číslicemi 4, 6, 8 a 9 (jako 4.6.1989). Jeden z obrázků kolujících po čínském internetu zase zachycuje tři mladé dívky se zašitými rty, očima a ušima (@rosetangy). O cenzuru se již tradičně pokusil také Facebook usilující dlouhodobě o vstup na čínský trh, když blokoval profilové fotografie uživatelů, kteří chtěli výročí připomenout prostřednictvím dočasného rámečku na svém profilu. Později se za to uživatelům omluvil. Další uživatelé internetu upozorňovali zase na to, že Weibo v inkriminovaný den zakázalo sdílet emotikony s vyobrazením svíček, letos dokonce včetně narozeninového dortu. I přesto se i na čínském internetu množily pokusy výročí připomenout, např. prostřednictvím sdílení obrázků tanků z převratu v Rumunsku v prosinci 1989.

Matky zabitých

K již tradičním aktivitám připomínajícím výročí masakru studentů patří prohlášení aktivistické skupiny Matky z Tchien-an-menu. To je občanské sdružení matek studentů, kteří byli v roce 1989 na náměstí zabiti. Jako každý rok vznesly protest proti oficiální rétorice čínské vlády, která studentské protesty označuje za „kontrarevoluční bouře“ a „politické nepokoje“, a znovu se vymezily proti rozhodnutí tehdejší vlády (které dosud nebylo žádnou následující vládou zpochybněno) nasadit proti studentům armádu s kulomety a tanky. Ve svém prohlášení hovoří “matky“ o 202 identifikovaných obětech tohoto masakru, které označují za „malou část těch, kteří tehdy na náměstí zahynuli“.

Další již tradiční aktivitou je každoročně konaná vzpomínková akce se svíčkami, která se v den výročí koná ve Viktoriině parku v Hongkongu coby jediná podobná akce konaná na území spadajícím administrativně pod Čínskou lidovou republiku. Měla sice nejnižší účast od roku 2008, i tak to ale znamenalo desítky tisíc demonstrantů (dle oficiálních odhadů 110 000 lidí). Následné akce, nočního pochodu aktivistů k sídlu ústřední vlády, se dle SCMP zúčastnilo asi 200 aktivistů. Již předtím deník upozorňoval na to, že zájem o vigilii k připomenutí historické události mezi zejména mladými obyvateli Hongkongu značně upadá.

S poměrně originálním nápadem, jak si výročí připomenout, pak v samotné Čínské lidové republice přišla již před časem skupina aktivistů z Čcheng-tu, kteří se na internetu pokoušeli prodávat upomínkovou láhev čínské pálenky (paj-ťiou) s vinětou připomínající datum 4. 6. 1989. Jak informovaly The New York Times nebo Human Rights Watch, čtveřice aktivistů byla zatčena již koncem března poté, co prodali několik desítek těchto lahví. Jedna z lahví, kterou se podařilo z Číny tajně vyvézt, se pak objevila také na zmíněné vzpomínkové akci v Hongkongu.