Nekompromisní New York Times proti čínské cenzuře

Opatrné mlčení příznačné pro chilling efekt není naštěstí jediným přístupem, který lze zaujmout vůči čínské cenzuře. Příkladem obětavé novinářské práce hledající možnosti svobodného šíření informací mohou být The New York Times.

Znamenitý příklad neúnavného boje za svobodný přístup k informacím tváří v tvář mohutné čínské cenzuře představují New York Times (NYT). S pomocí organizace Great Fire, neziskovky, která monitoruje cenzuru čínského internetu a pomáhá uživatelům k jejímu obcházení, se snaží v čínském systému cenzury internetu hledat slabá místa a stůj co stůj dostat svůj obsah k čínským čtenářům. NYT byly v Číně blokovány poté, co v létě 2012 spustily svou čínskou verzi a následně informovaly o bohatství akumulovaném premiérem Wen Ťia-paem a jeho rodinou.

V odpovědi na to Timesy zahájily úsilí o poražení čínské cenzury, navzdory tomu, že jejich novinářům nebyla prodloužena víza. Najaly Michaela Forsytha. Ten odešel z americké společnosti Bloomberg, protože odmítla publikovat jeho investigativní článek ze strachu, že bude vyhnána z Číny. Před rokem NYT začaly tisknout papírové noviny v Hong Kongu a v Macau s cílem oslovit bohaté čínské návštěvníky z pevniny.

Další strategií je hledání „děr“ ve velkém čínském firewallu (ve spolupráci s Great Fire): stránky pro sdílení zpráv na Github.com byly napadeny čínskými autoritami již v březnu 2013; nově vyvinutou aplikaci pro androidy se čínské straně zatím nepodařilo blokovat.

Co si jednou stáhnete, automaticky se aktualizuje. Nic není cenzurováno, a vzhledem k pokročilé technologii autority nenašly způsob, jak aplikaci (ani naše další aplikace, jako FreeBrowser) blokovat. Autority tuto činnost vzdaly, vědí, že takové akce by měly znatelné záporné ekonomické důsledky.

Nekompromisní politikou vůči Číně přinesl loni na podzim zdánlivě paradoxní výsledek: novináři NYT začali opět získávat víza – do Pekingu se tak vrátil reportér NYT Chris Buckley, který odsud odešel na sklonku roku 2012.