Podle vyjádření J&T Private Investments (JTPI) ze čtvrtečního podvečera dluží CEFC China Energy české skupině 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč).
„Přes veřejná prohlášení čelních představitelů CEFC nedošlo k uhrazení pohledávek v deklarovaném termínu. Věřitelé pod vedením JTPI v uplynulých týdnech jednali o možném řešení se zástupci společnosti CITIC,“ píše společnost JTPI v tiskové zprávě.
Sám (nyní již odvolaný) šéf CEFC Europe Jaroslav Tvrdík přitom ještě minulý týden v rozhovoru pro Seznam Zprávy tvrdil, že společnost bude do několika dní oddlužená. CEFC za dluhy ručí mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií. Čínská státní CITIC Group nedávno získala v CEFC Europe podíl 49 procent.
V čínských médiích se letos objevily informace o vyšetřování předsedy CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga kvůli korupci. Kromě toho čelí CEFC vyšetřování také v USA, kde loni kvůli podezření z uplácení afrických politiků zadrželi generálního tajemníka neziskového křídla CEFC Patricka Ho.
V Praze na nákupech
CEFC držela ve skupině J&T Finance Group podíl 10%. Původně chtěla navýšit svůj podíl na polovinu, podle České národní banky však dostatečně neprokázala původ peněz na transakci v odhadované hodnotě 25 miliard korun. Svou žádost CEFC nakonec stáhla. CEFC už nyní v Česku vlastní řadu společností a spolu s nimi získala do svého portfolia také několik luxusních nemovitostí ležících v centru Prahy. Navzdory aktuálním problémům CEFC v loňském roce v Česku expandovala. V červenci si založila dvě dceřiné společnosti CEFC Asset 01 a CEFC Asset 02 se sídlem v budově bývalé Živnobanky, kterou koupila v roce 2015.
Obě firmy mají v předmětu činnosti správu nemovitostí. Prostřednictvím první jmenované vlastní CEFC další společnost NP30. Tu koupila taktéž loni v červenci za 20 milionů korun od nizozemské Denda Beheer BV. Prostřednictvím této transakce získala CEFC impozantní budovu s adresou Na Poříčí 30, Praha 1. Díky dalšímu nákupu CEFC navýšila svůj podíl také v Českých aeroliniích. Loni na podzim totiž získala 49,99% podíl ve společnosti Canaria Travel, která vlastní téměř 27% podíl v Travel Service, jenž ČSA ovládl.
Do loňských transakcí je třeba započíst také koupi fotbalového stadionu Eden. K němu se Číňané dostali prostřednictvím nákupu 90% podílu ve společnosti Eden Arena. Zbývající část vlastní britská E Side Property Limited ovládaná právníkem Václavem Slavíčkem. Kromě investic ale CEFC zřejmě také ze dvou obchodů vycouvala, když na základě opce podle vyjádření pro ČTK vrátila své podíly v mediálních společnostech Empresa Media a Médea. V obchodním rejstříku nicméně není tato transakce dohledatelná.
Nákupy nemovitostí
V Praze vlastní čínská skupina také řadu nemovitostí – většinou koupených přes soukromou firmu, čímž se CEFC vyhnula zaplacení daně z převodu nemovitostí. S ohledem na cenu nemovitostí mohly daně dosahovat výše v řádu stovek milionů korun. Čínská skupina tímto způsobem získala například známou historickou budovu Živnobanky v Praze Na Příkopě. K té se dostala prostřednictvím odkupu společnosti Příkopy Property Development miliardáře Radovana Vítka.
Stejný nákupní model pak uplatnila i u pětihvězdičkového hotelu v Praze na Vinohradech La Palais nebo u dalšího luxusního hotelu Mandarin. Obě ubytovací zařízení v centru města drží přes soukromé společnosti. Přes další společnost pak vlastní rozlehlý kancelářský komplex Florentinum s 63 tisíci m² plochy. Podle znaleckého posudku tam byla ke konci roku 2016 obsazenost 96% a výnos z pronájmu činil 363 milionů korun za rok. Celková hodnota stavby i s pozemky byla stanovena na 7,9 miliardy korun. V hlavním městě pak CEFC vlastní ještě vilu v Praze – Střešovicích, za kterou zaplatila 95 milionů korun, a kde je nyní oficiální sídlo firmy.
Na některých nemovitostech má ale zástavní právo J&T Banka, břemeno tak například vázne na budově bývalé Živnobanky, na budově hotelu Le Palais Art Hotel či na stadionu Eden.