V sobotu 15. 1. zveřejnila Kancelář prezidenta (KPR) na svých stránkách krátkou zdravici Miloše Zemana českým olympionikům směřujícím na Zimní Olympijské hry v Pekingu. Odsuzuje v nich politizaci sportu a diplomatický bojkot her, který veřejně vyhlásilo několik západních vlád a tiše podpořila řada dalších států, včetně některých orgánů ČR.
Zemanova veřejná podpora ZOH v Pekingu přichází záhy po kontroverzním rozhovoru českého velvyslance v Pekingu Vladimíra Tomšíka pro čínský list Beijing Ribao (Pekingský deník). Tomšík v něm tlumočí jednoznačnou podporu ZOH, údajně z osobního pověření českého prezidenta. Ministr zahraničí Jan Lipavský se od Tomšíkových prohlášení distancoval a v telefonním rozhovoru ho vyzval, aby se podobných vyjádření v rozporu se zahraničně politickou linií vlády napříště vyvaroval.
Široká medializace v Číně
Tomšíkovo interview pro Pekingský deník masivně citoval čínský tisk ve zjevné snaze propagandisticky ho využít proti výzvám k diplomatickému bojkotu. Rovněž sobotní video zdravici prezidenta Zemana převzala okamžitě čínská ústřední televize CCTV, a jejím prostřednictvím řada dalších médií v ČLR. Zemanovo video je tak zjevně pokračováním předchozí kontroverze kolem velvyslanec Tomšíka.
Čínský tisk ze Zemanovy zdravice cituje zejména pasáž, že „když někteří političtí bafuňáři na olympijských hrách nebudou, nic zlého se nestane“. Není jasné, koho má český prezident výrazem „bafuňáři“ na mysli (podle svých slov zprostředkovaných Tomšíkem sám původně plánoval osobní účast na hrách; odříct ji musel ze zdravotních důvodů). Myšlenka nicméně rámcově zapadá do jednoho z výrazných argumentů čínské propagandy proti diplomatickému bojkotu, totiž že západní představitele do Pekingu stejně nikdo nezval.
Vzhledem k protikladným postojům české politické reprezentace se nadcházející ZOH v Pekingu rychle stávají prvním testem koordinace zahraniční politiky mezi českou vládou a Pražským hradem.