Pochod komediantů na Pražském hradě

Čínské investiční fórum znovu oslavuje ekonomickou fatu morgánu

Čínské investiční fórum, vrcholný rituál česko-čínské družby posledních let, v úterý symbolicky zahájil hudební motiv z Prodané nevěsty. Nelze než ocenit dramaturgickou invenci pořadatelů: fiktivní transakce v centru zápletky naší národní opery může skutečně posloužit jako příhodná metafora pro tolik diskutované čínské investice v ČR.

Souběh ekonomických a politických zájmů

Obrat v české zahraniční politice k Číně formálně zahájilo společné komuniké během návštěvy tehdejšího ministra zahraničí Zaorálka v Pekingu v květnu 2014. To však bylo jen vyvrcholením delšího přípravného období. Jeho počátky můžeme najít v Paroubkově “diplomatické smršti”, deklarované během oficiální návštěvy v Pekingu v roce 2005. Ze smršti se vyklubala přeháňka, ale tehdejší Paroubkovi spolupracovníci v čele se šéfem jeho sekretariátu Birkem se své příchylnosti k Pekingu nevzdali ani poté, co jejich šéf opustil vrcholnou politiku.

Důležitější byl však v té době druhý proud snah o “otevření Číny”, totiž pokusy splečnosti PPF a její divize Home Credit o proniknutí na tehdy ještě neprodyšně uzavřený čínský finanční trh. V roce 2010 začala čínská vláda v rámci snah o stimulaci domácí poptávky po světové finanční krizi experimentovat se spotřebními půjčkami. Home Credit získal zkušební licenci pro město Tchien-ťin; současně mu čínští soudruzi naznačili, že další expanze nebude možná bez zásadního zlepšení politických vztahů mezi Pekingem a Prahou.

Právě v té době přešla Paroubkova ČSSD po volbách 2010 do opozice. Odstavení funkcionáři jako Birke či Tvrdík byli náhle k dispozici pro nové úkoly. V roce 2010 se obě větve snah o “otevření Číny” spojily a Home Credit začal najímat uvolněné politiky ČSSD jako lobbisty.

Volba Miloše Zemana českým prezidentem, a zejména ustavení jeho “vlády odborníků” v roce 2013, otevřely této zájmové skupině cestu do vysoké politiky. O rok později následovalo formální zahájení českého “restartu” vztahů s ČLR, a Home Credit skutečně také získal ještě téhož roku kýženou celostátní licenci. Na přísně regulovaném čínském finančním trhu od té doby vykazuje závratné zisky.

Kecal na scénu!

Home Credit dosáhl svého, ale co má z “restartu” Česká republika? Prodat lidovým masám politiku, z níž těží nejbohatší privatizátor s rezidenturou v Amsterdamu, je úkol pro novodobého Kecala. Náročné úlohy se podujal s nevšedním zápalem prezident Zeman se svou “ekonomickou diplomacií”; ta prý pozvedne české hospodářství, a tedy i úděl mas. Očekávaný příval čínských investic sice stále nepřichází, tím hlasitěji se však o nich mluví – tento týden horem dolem v reprezentativních prostorách Pražského hradu.

Bájným investorem z Východu se měla stát čínská společnost CEFC, jejíž původ i vlastnická struktura zůstává obestřena tajemstvím, ale český prezident neváhal jmenovat jejího předsedu svým čestným poradcem. Je přece na seznamu Fortune 500! Dvě krávy má a pěkné telátko…

“Vlajková loď čínských investic v ČR” šla ovšem rychle ke dnu. Nejprve zatkli v listopadu loňského roku v USA generálního tajemníka jejího neziskového křídla Patricka Ho na základě obvinění z uplácení afrických politiků včetně dvou prezidentů. Půl milionu dolarů měl poslat na konto tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy, který jmenoval v roce 2015 předsedu CEFC Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Téhož roku jmenoval předsedu Jie svým čestným poradcem také Miloš Zeman.

Jie Ťien-ming poradcem českého prezidenta zůstává i poté, co začátkem roku v Číně zmizel v osidlech disciplinární komise KS Číny. Minulý týden zmínila čínská státní televize první obvinění proti jeho osobě, úplatky za zpostředkování miliardových úvěrů od Čínské rozvojové banky.

Dluhy místo investic

Toto obvinění zapadá do “byznysového modelu” společnosti, jak ho popsala rychle zcenzurovaná analýza v respektovaném čínském finančním portálu Cchaj-sin. Podle něj čerpala CEFC v Číně úvěry od státních bank na základě uměle nafouknutého obratu pomocí fiktivních obchodů mezi svými filiálkami.

České pobočce CEFC nejdou obchody o moc lépe. Namísto investic po ní zůstaly miliardové dluhy, jež nyní konsoliduje čínská státní agentura CITIC, čestný host investičního fóra. Ta přebírá do správy čínského státu distresovaná aktiva CEFC v ČR, za aktivní – a dosti nezvyklé – podpory prezidentského kancléře.

Uplést z tohoto bizarního příběhu legendu, že dobrá věc se podařila, čínská investice zvítězila, nedokážou na investičním fóru ani zástupy pochodujících komediantů.

Publikace tohoto článku: Lidové noviny, 18.10.2018