Ve světě vzrůstá nechuť k zimní olympiádě plánované na rok 2022 do Pekingu. Američtí zákonodárci dle AFP zvažují „společný postup“ se spojenci při úplném, nebo alespoň diplomatickém bojkotu her. Ty se mají po 14 letech opět konat v čínském hlavním městě. Americký ministr zahraničí Antony Blinken podpořil republikány, kteří v reakci na porušování lidských práv v Číně, konkrétně v Sin-ťiangu, navrhují olympiádu blokovat. Kongres už před několika měsíci deklaroval, že v oblasti obývané převážně ujgurskou menšinou dochází ke genocidě. Proč Olympiáda v Pekingu nemůže být v současné situaci apolitická, popsala v článku na Sinopsis profesorka Olga Lomová.
Senátor Tom Cotton dokonce v úterý vyzval olympijský výbor, aby Číně odebral zimní hry a přidělil je „západní demokracii“. Tuto spíše deklarativní iniciativu podpořila i předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová.
Čínské ministerstvo zahraničí obratem označilo výroky Pelosiové za prohlášení plné lži a falešných informací. Čínská ambasáda ve Spojených státech reagovala obvyklou stížností o vměšování se do vnitřních záležitosti ČLR. V případě celosvětové události jako olympiáda je takové pojetí „vnitřních záležitostí“ ještě kurióznější než jindy.
Dle Council on Foreign Relations zaujala kritický přístup ke hrám i řada představitelů Velké Británie či Evropské unie. Přidalo se i zhruba dvě stě neziskových organizací a skupin z celého světa. Řada politiků navrhuje na místo celkového bojkotu her jen tzv. diplomatický bojkot, tedy že her by se mohli účastnit sportovci, ale bez politických zástupců svých států. Další variantou je přesun olympiády do jiné země nebo bojkot ze strany sponzorů či samotných sportovců.
K celosvětové kritice se připojil i český Senát. 10. června 2021 schválil usnesení navrhující politický bojkot OH v roce 2022. Senátoři argumentují, že účasti politických a diplomatických představitelů by mohlo být zneužito k legitimizaci další diskriminace, násilí a potlačování základních práv místních obyvatel.