Prezentace Sinopsis v Evropském parlamentu

Na slyšení před Výborem pro zahraniční vměšování do demokratických procesů v Evropském parlamentu prohlásil europoslanec ODS Zahradil, že pozastavil činnost své Skupiny přátelství EU-Čína.

O čínském vlivu v EU debatovali v pondělí (25. 1.) na slyšení Výboru pro zahraniční vměšování do demokratických procesů v Evropském parlamentu (Committee on Foreign Interference  in all Democratic Processes in the European Union, including Disinformation, INGE) ředitel Sinopsis Martin Hála, jeho mediální koordinátorka Kateřina Procházková a profesor Francois Godement z Institutu Montaigne.

Tým Sinopsis během své prezentace představil i podrobnou studii o družební skupině EU-Čína v Evropském parlamentu vydanou pod názvem Repurposing democracy: The European Parliament China friendship cluster v listopadu 2019. Tento výzkum např. poukazuje na některé podstatné odlišnosti v informování o aktivitách skupiny v angličtině a v čínštině. Družební skupina se výrazně podílela na šíření „pozitivního obrazu“ a oficiálních postojů ČLR a KS Číny. Podle čínských stránek skupiny byly jejími oficiálními „partnery“ tři ze čtyř velkých oddělení ÚV KS Číny. Tato oddělení odpovídají po stranické linii ministerstvům a jako taková organizují základní aktivity strany. (Na anglických stránkách skupiny tato informace chybí.)

Česky psal o skupině EU-Čína v Evropském parlamentu poprvé Sinopsis v květnu 2019, ještě než se do jejího čela postavil Jan Zahradil, v článku Český europoslanec na Hedvábné stezce. V textu jsou popsány kontakty pana Zahradila nejen s čínskými stranickými orgány, ale také s vietnamskými. Krátce nato se český europoslanec vzdal pozice zpravodaje dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA).

V listopadu 2020 popsal skupinu přátelství EU-Čína vlivný server Politico. Toto pondělí pak na slyšení Výboru pro zahraniční vměšování do demokratických procesů v Evropském parlamentu Jan Zahradil prohlásil, že loni v listopadu činnost své skupiny pozastavil a o tomto rozhodnutí informoval vedoucího oficiální Delegace Evropského parlamentu pro Čínu Reinharda Bütikofera (rovněž virtuálně přítomného na slyšení). Vysvětlil to tím, že „čeká na nová transparentní pravidla fungování těchto neformálních skupin přátelství v EU“.

Jan Zahradil se proti informacím a výzkumu Sinopsis několikrát ostře ohradil a označil je za „zpravodajskou hru“, přičemž sám paradoxně mluvil o „rozdmýchávání špionománie“. Projekt Sinopsis ve svých studiích prezentoval pouze veřejně dostupné informace. Špionáže ani zpravodajské činnosti se žádný z textů netýkal.