Ve vypjaté situaci po nálezu Stálého rozhodčího soudu v Haagu, jež označilo čínské aktivity v Jihočínském moři za nezákonné, oznámilo čínské ministerstvo obrany pořádání společného rusko-čínského námořního cvičení Joint Sea-2016 ve sporné oblasti v září tohoto roku. Podle mluvčího ministerstva obrany Jang Jü-ťün má být cvičení běžnou rutinou a nemá být namířené proti žádné třetí straně. Dále uvedl:
„Cvičení má konsolidovat a rozvíjet rusko-čínskou strategickou spolupráci, prohloubit praktickou a přátelskou spolupráci obou armád a zvýšit možnosti obou námořnictev společně reagovat na hrozby námořní bezpečnosti.“
Rozsah a přesné místo cvičení Joint Sea zatím nejsou známé. Začátkem července uvedlo ruské námořnictvo, že se cvičení zúčastní nejméně čtyři jeho plavidla; účast z čínské strany bude mnohem větší. Nejedná se o první podobnou vojenskou aktivitu ze strany Čínské lidové republiky; novinkou je účast ruského námořnictva, v níž je možné vzhledem k načasovaní akce spatřovat demonstrativní podporu pro čínské nároky v oblasti. Čínské námořnictvo provádělo cvičení ve sporných vodách v oblasti Paracelských ostrovů již začátkem července a dále pokračuje v akcích podobného charakteru. Jihočínská flotila byla také v nedávně době posílena o první křižník domácí čínské provenience vybavený řízenými střelami.
Ruské ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo v polovině měsíce, že do sporu nebude vstupovat, účastí na společných manévrech ve sporných vodách však vysílá jasný signál na podporu čínských nároků.
Obě strany plánují pro rok 2016 prohloubení vojenské spolupráce a zvýšení počtu společných cvičení; Joint Sea-2016 má z nich být největší. Od roku 2005 se na poli rusko-čínské vojenské spolupráce uskutečnilo celkem šest námořních cvičení. Minulý ročník Joint Sea se odehrál ve dvou etapách, nejprve ve Středozemí a následně v Japonském moři. Kromě spolupráce na moři rozvíjejí obě armády také pozemní a kombinované operace. Současně se oba státy zapojují do vojenských aktivit v rámci Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO).
V současné době se příslušníci Čínské lidově osvobozenecké armády účastní spolu s vojáky 21 zemí Ruskem pořádaných “armádních her” International Army Games. Účastníci her se utkají v široké škále disciplín, do nichž se zapojí pozemní síly, námořnictvo a letectvo. Vzhledem k rozsahu čínské účasti lze předpokládat, že se jedná o další demonstraci významu rusko-čínského sbližování. Čínská armáda zřejmě také využívá vojenských her k prezentaci a vyzkoušení svého nového vybavení, včetně zcela nového bitevního tanku.