Tento týden je bohatý na čínské události. Prezident Zeman se již posedmé setkal se svým “mladým přítelem”, generálním tajemníkem ÚV KS Číny Si Ťin-pchingem. Za přítomnosti ruského premiéra Medvěděva mu dokonce na zahájení dovozního veletrhu v Šanghaji zahrál na piáno svůj oblíbený šlágr Sentimentální cesta.
Prezident se ve středu vrátil, ale část jeho doprovodu pokračuje v programu, mj. na jednáních v Šen-čenu se společností Huawei. Ta také během Zemanovy návštěvy podepsala memorandum o porozumění o vývoji sítí páté generace s českou společností PPF, majitelkou mobilního operátora O2. Huawei je přitom z bezpečnostních důvodů vyloučena z veřejných zakázek v USA a v Austrálii. Jejich bezpečnostní služby specificky varují před účastí Huawei na sítích páté generace, které budou v budoucnu páteří nejen komunikační, ale i dopravní a jiné infrastruktury. V Austrálii nově přibyla právě v tyto dny další obvinění z účasti Huawei na špionážních operacích čínské vlády.
Zatímco hrál Zeman v Šanghaji čínským soudruhům na klavír, probíhal v Ženevě pravidelný univerzální přezkum stavu lidských práv v Číně. Univerzální přezkum jednotlivých států probíhá před Radou OSN pro lidská práva zhruba každé čtyři roky. Tentokrát byl o to dramatičtější, že právě za posledních pět let, tedy od nástupu Si Ťin-pchinga k moci, se dodržování lidských práv v ČLR prudce zhoršilo. Členské země poukazovaly během přezkumu zejména na zavírání a mučení právníků, kteří v Číně hájili lidskopravní případy, a na hrubé porušování práv menšin v Tibetu a Ujgurské Autonomní oblasti Sin-ťiang. V této oblasti vyrostla v posledních dvou letech síť “převýchovných táborů”, kde je internován až milion Ujgurů, tedy zhruba desetina všeho místního původního obyvatelstva.
Nový český ministr zahraničí Tomáš Petříček avizoval při nástupu do funkce větší důraz na dodržování lidských práv jako jednu z priorit české zahraniční politiky. Během návštěvy v Číně dostal příležitost tato slova proměnit v činy, nebo alespoň ve slova na té správné adrese. Podle tiskové zprávy ministerstva zahraničí skutečně otázku lidských práv nadnesl na jednáních se svým čínským protějškem Wang Im. Co přesně řekl, není ze zprávy zřejmé, ale údajně zmínil českou pozici na periodickém přezkumu v Ženevě. Ta podle dostupných informací věcným způsobem artikuluje konkrétní problémy, jako je právě situace ujgurské menšiny nebo pozavíraní právníci. To je skutečné konstruktivní přístup, který je třeba ocenit.