Škatulata, hejbejte se!

Personální fúze mezi CEFC a českým státem bude plynule pokračovat, ať už Sklenář prověrku dostane či nikoliv.

Tento týden byl opět bohatý na personální přesuny mezi nejvyššími orgány českého státu a čínskou lobby v ČR. V pondělí přinesl časopis Respekt zprávu, že by se bývalý ministr zahraničí a současný prezident Institutu Nové hedvábné stezky Jan Kohout „mohl od příštího roku stát českým velvyslancem při misi OBSE a dalších mezinárodních organizacích ve Vídni.“

Česká ambasáda při mezinárodních organizacích ve Vídni je hodně zaměřena právě na bezpečnost. Tamní velvyslanec zastupuje Česko v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a také v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Z téhle pozice má přístup k řadě informací, jež by mohly být pro Čínu zajímavé. OBSE má podrobný přehled o bezpečnostních poměrech v Evropě, atomová agentura kupříkladu o íránském jaderném programu a nových tendrech na jaderné elektrárny, o něž má Čína zájem.

Na Pražském hradě mezitím složil za dosud ne zcela jasných okolností funkci dlouholetý ředitel protokolu kanceláře prezidenta Jindřich Forejt. Nahradit by ho měl bývalý ceremoniář  Miroslav Sklenář, který odešel v březnu 2015 z prezidentské kanceláře do čínské společnosti CEFC:

Sklenář již na Pražském hradě na odboru protokolu pracoval v době prezidentství Václava Havla. Odešel v době, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Zpět se vrátil v roce 2014, podle médií proto, aby nahradil Forejta. S tím měl údajně v oblasti protokolu řadu sporů. V březnu 2015 podal výpověď a odešel do pobočky CEFC. Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem.

Sklenář podle Českých novin skutečně vzápětí „požádal o uvolnění z funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company.“ Kancléř Mynář se nicméně zprvu o jeho možném nástupu do funkce uvolněné Forejtem vyjadřoval dosti mlhavě:

Kancléř Vratislav Mynář ČTK v úterý řekl, že odbor protokolu může nějaký čas fungovat bez ředitele a vedení Hradu není pod tlakem, aby okamžitě byl jmenován nástupce. Zároveň řekl, že bude jednat se Sklenářem o možné „částečné spolupráci“ v rámci hradního protokolu.

Podle komentátora serveru Aktuálně Martina Fendrycha chtěl zřejmě Mynář nejdříve otestovat, jak by byl takový personální přesun přijat na veřejnosti:

Vypadá to, že Hrad testoval, jakou reakci by vyvolal příchod Miroslava Sklenáře. Bývalý protokolář totiž ještě před několika dny pracoval v China Energy Company Limited (CEFC), tedy ve firmě, která je v Česku velmi, velmi aktivní a má už na Hradě jednoho svého člověka. Svého šéfa Jie Ťien-minga. A ve čtvrtek již Hrad oznámil, že kancléř Mynář „pověřil Miroslava Sklenáře vedením Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky“. Šlo to velice rychle.

Podle Fendrycha souvisí Mynářova původní obezřetnost s možnou reakcí českých bezpečnostních služeb:

Sklenář, pověřený vedením Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky, dosud pracoval  coby sekční ředitel zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company. Rozšířil počet lidí spojených s čínskou společností na Hradě. Linku Sklenář – CEFC – Hrad bychom si měli velmi rychle spojit s prací Bezpečnostní informační služby (BIS) v oblasti kontrarozvědné.

Podobně se vyjadřuje v Hospodářských novinách komentátor Jan Honzejk:

Ve výroční zprávě BIS za minulý rok čteme: „V roce 2015 v ČR nejvýrazněji působily zpravodajské služby Číny a Ruska… Čínské diplomatické, zpravodajské a ekonomické entity se soustředily na využití úspěchů z předchozího roku a intenzivně pokračovaly v rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice.“ Cynik, aniž by snad chtěl na rozdíl od některých zahraničních novinářů naznačovat možné propojení CEFC s jakoukoli čínskou tajnou službou, by asi řekl, že se nám tady pročínská vlivová struktura hezky rozšiřuje i v roce 2016. Šéf představenstva CEFC radí prezidentovi, muž přicházející z CEFC bude rozhodovat, koho k prezidentovi pustí.

Fendrych si klade otázku, jak je na tom Sklenář po svém angažmá v CEFC s bezpečnostní prověrkou:

Čtete-li tyto věty [ze zprávy BIS], angažmá kohokoliv ze společnosti CEFC nejen na Hradě je nutno pečlivě zavažovat a zkoumat. Bude vůbec Sklenář moci disponovat bezpečnostní prověrkou? Neznamená jeho nástup na Hrad, že se jedná o „rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci“ čínskými službami?

Sklenář sám prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas, že prověrku nemá, ale nepředpokládá, že by s ní měl být velký problém:

Momentálně ji nemám, protože jsem byl v soukromé společnosti. Opakovaně jsem ale měl prověrku na stupeň Tajné v době, kdy jsem působil v Kanceláři prezidenta republiky i v době, kdy jsem působil na Magistrátu hlavního města Praha. Samozřejmě o ni zažádám a nepředpokládám, že by s tím měl být nějaký problém.

Podle Honzejka má celá záležitost jeden „ironický podtext“:

Šéfem NBÚ se včera stal exšéf BIS Jiří Lang − muž, pod jehož vedením kontrarozvědka varovala před vlivem čínských vlivových struktur v Česku. Teď bude mít na starosti prověrku nového hradního ceremoniáře, přicházejícího z CEFC.

Ať už Sklenář prověrku dostane či nikoliv, práci v prezidentrské kanceláři mu to nejspíš komplikovat nebude, vzhledem k tomu, že prověrku nemá ani jeho budoucí nadřízený kancléř Mynář. Personální fúze mezi CEFC a českým státem bude plynule pokračovat.