Švédský občan unesen v ČLR podruhé za sebou

Po čtvrtroce na svobodě hongkongský knihkupec znovu zmizel – z vlaku do Pekingu v doprovodu švédských diplomatů

Vláda Spojených států i velvyslanec EU v Číně vyjádřili hluboké znepokojení nad opakovaným únosem švédského občana čínského původu Kuej Min-chaje a vyzvaly čínskou vládu k jeho propuštění na svobodu. Kuej Min-chaj byl v sobotu 20. ledna zadržen ve vlaku ze Šanghaje do Pekingu deseti tajnými policisty v civilu. Je jedním z pětice hongkongských knihkupců unesených čínskou policií z Hongkongu – v případě Kueje samotného z Thajska – na podzim roku 2015.

Podle dostupných informací se Kuej Min-chaj vydal do Pekingu v doprovodu dvou švédských diplomatů. Údajně cestoval na švédskou ambasádu, aby zde podstoupil specializované neurologické vyšetření, protože od svého propuštění v říjnu vykazoval příznaky vážné neurologické poruchy připomínající amyotrofickou laterální sklerózu (ALS) – konkrétně nápadné potíže s pohybem či polykáním. Tyto zdravotním problémy mohou souviset s psychologickým a fyzickým tlakem během nezákonného věznění.

Americký advokát John Kamm, který se zaměřuje na agendu v oblasti porušování lidských práv pro NYT přímo řekl, že „Kuej Min-chaj vykazuje příznaky závažného neurologického onemocnění, které před uvězněním v roce 2015 prokazatelně nevykazoval“ a nepřímo případ spojil s kauzou čínského nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa, který v létě 2017 v čínském vězení zemřel na neléčenou rakovinu jater.

Únos číslo 1

Kuej Min-chaj byl v roce 2015 unesen z dovolené v Thajsku coby jeden ze skupinky celkem pěti osob spojených s hongkongskými vydavatelstvími Mighty Current Media a Causeway Bookstore, která vydávala a distribuovala bulvárně laděné publikace odhalující soukromí a intimní informace týkající se čínských vůdců, včetně samotného prezidenta Si Ťin-pchinga. Čínské úřady opakovaně vyjadřovaly nevoli vůči podobnému šíření spekulativních zpráv o čínské komunistické straně a jejích vůdcích. Po tomto únosu nebylo několik měsíců známo nic o osudu zadržených, až se po několika měsících „objevili“ v čínské vazbě. Kuej Min-chaj poté vystoupil v čínské státní televizi, kde se „přiznal“ ke spáchání trestného činu – před více jak deseti lety, v roce 2003 měl v opilosti autem srazit a zabít člověka. Podle západních advokátů a pozorovatelů i příbuzných a známých obviněného bylo toto doznání evidentně vynucené. Kuej Min-chaj byl propuštěn po dvou letech v říjnu 2017, nebylo mu však povoleno opustit ČLR a byl držen v domácím vězení v rodném městě Ning-po. V té době byl schopen přes Skype komunikovat s dcerou Angelou, která studuje v Anglii, jakož i s přáteli a známými v Číně i v zahraničí.

Západní média i organizace na ochranu lidských práv jsou šokovány způsobem, jakým čínské úřady zacházejí s občanem jiné země. Kuej Min-chaj odešel na studia do Švédska v druhé polovině 80. let 20. století a již v roce 1992 získal švédské občanství. Švédská strana až dosud nebyla čínskými úřady o případu nijak informována a švédské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení žádá „okamžité propuštění našeho spoluobčana“ spolu s požadavkem, aby mu „bylo umožněno setkat se se švédskými diplomaty a lékařským personálem.“

V gesci ministerstva veřejné bezpečnosti?

Čínské ministerstvo zahraničí popřelo, že by ohledně Kuej Min-chaje mělo jakékoli informace a ve svém prohlášení naznačilo, že agenda spadá pod jiné ministerstvo, s odkazem pravděpodobně na ministerstvo veřejné bezpečnosti. Na žádost švédských úřadů však stále ani jedno z ministerstev nezareagovalo. Čínské ministerstvo zahraničí naopak vydalo varování pro zahraniční diplomaty, aby „neporušovali čínské zákony“. William Nee z čínské pobočky Amnesty International pro NYT naznačil, že neochota čínského ministerstva zahraničí se k případu vyjadřovat „pravděpodobně naznačuje, že věc je záležitostí orgánů státní bezpečnosti a ministerstvo zahraničí zde nemůže činit žádná rozhodnutí.“

Dcera pohřešovaného, Angela Kuej, která v době jeho vazby zorganizovala kampaň za otcovo propuštění, je pevně přesvědčená, že její otec byl znovu unesen čínskými úřady a vyjádřila znepokojení nad jeho situací vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.