Tchajwanský ministr zahraničí na Foru 2000: „Pro udržení míru je nejdůležitější být důkladně připraven na válku.“

Ředitel Sinopsis Martin Hála s europoslanci a tchajwanským ministrem zahraničí debatovali o obraně Tchaj-wanu na pozadí právě probíhající války na Ukrajině.

Ředitel projektu Sinopsis Martin Hála se v pátek 2. září zúčastnil 26. ročníku konference Forum 2000 s názvem Zřetelné a přítomné nebezpečí pro demokracii: Jak zareagujeme? Letošní konference se zaměřila především na obranu demokracie po vypuknutí války na Ukrajině. Současný konflikt ovlivnil dění ve zbytku Evropy i mimo ni a podle některých by se mohl stát předobrazem čínské invaze na Tchaj-wan. Po srpnové návštěvě Nancy Pelosi zahájila Čína v bezprostřední blízkosti Tchaj-wanu vojenská cvičení, která na několik dní způsobila vojenskou i obchodní blokádu ostrova. Demokratický Tchaj-wan se nyní nachází v bezprostředním nebezpečí, čemuž podle expertů nelze jen přihlížet, neboť případný ozbrojený konflikt by ohrozil mezinárodní mír a stabilitu v Indo-Pacifické oblasti.

V panelu s názvem „Obrana Tchaj-wanu po vypuknutí invaze na Ukrajinu“ spolu s Martinem Hálou o budoucnosti ostrova diskutovali německý politik a europoslanec Reinhard Bütikofer a bývalá polská ministryně zahraničí a nynější europoslankyně Anna Fotyga. K panelu se z Tchaj-wanu virtuálně připojil tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. Diskusi moderovala ukrajinská novinářka Myroslava Gongadze. Hovořili především o tom, jak mohou světové demokracie a globální občanská společnost přispět k zastavení čínské agrese

Podle tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu je nyní nejdůležitější konfliktu v rámci možností předejít. Tchaj-wan je podle něj připraven své území v případě nutnosti bránit. Historie opakovaně ukázala, k čemu vedou autoritářské ambice silného hráče na mezinárodním poli. Demokratické státy v těchto těžkých časech musí podle něj stát při sobě. Ovšem přestože se v posledních letech čím dál více politických lídrů nebojí veřejně vystoupit na podporu Tchaj-wanu, odpovědnost za obranu ostrova spočívá především na Tchajwancích, jejich armádě a vládě. Tchaj-wan musí být dostatečně silný a sebevědomý na to, aby dokázal útoku odolat primárně s využitím vlastních kapacit.

Agresivní politika Číny byla i tématem panelu o perspektivě dodržování lidských práv před nadcházejícím sjezdem Komunistické strany ČLR. K tématu vystoupil tibetský exilový prezident (sikyong) Penpa Tsering, ujgurská aktivista Rushan Abbas a hongkongský exilový lídr Samuel Chu. Debatu za Sinopsis moderovala Kateřina Procházková.