Cizinec blíže nespecifikované národnosti byl vyhoštěn z České republiky na pět let za krádež tibetské vlajky, které se měl dopustit hned prvního dne při potyčkách na Evropské třídě. Muž s trestem nesouhlasí, a jeho případ se tak bude u obvodního soudu pro Prahu 6 projednávat znovu. Činy ostatních z třiadvaceti zadržených z obou „táborů“ byly vyhodnoceny většinou jen jako přestupky.
Čínská ambasáda na své facebookové stránce začala kolem poloviny dubna uveřejňovat texty prezentující „skutečnou“ situaci v Tibetu tak, jak ji loni na podzim v Haló novinách popsal novinář Ondřej Kosina (např. zde). Mezi fotografie čínských celebrit, obrázky cvičení jógy v parcích a videa propagující čínský technický pokrok citace z desetidílného seriálu pana Kosiny dobře zapadají.
Výrazný pokrok byl učiněn na poli školství, zdravotnictví, sociálního zabezpečení, sociálního bydlení a dalších veřejných služeb. V současnosti se většina Tibeťanů těší relativně komfortnímu způsobu života, netrpí nedostatkem jídla ani oblečení a v perspektivě se očekává další růst životní úrovně.
Mluvčí čínské ambasády Ťiang Čchao dodává, že Tibet vždy byl čínským územím; to je „světově uznávanou skutečností“, o čemž mají v Čechách „někteří lidé dokonce mylnou představu“. Informační potyčky kolem Tibetu nejsou na sociálních sítích nic nového. Mohutné sdílení senzačních informací z Tibetu z dob před čínskou invazí nastalo v čase vyvěšování tibetských vlajek i letos. Sinolog a tibetanista Martin Slobodník jeden z těchto textů/hoaxů opoznámkoval jako další příspěvek k nekonečné bitvě mezi ideologií a poznáním.
Druhou ústavní stížnost na postup Policie ČR při demonstraci na Hradčanském náměstí chystají senátoři KDU-ČSL a Starostové a nezávislí. Od stížnosti, kterou podávají organizátoři v čele s Martinem Bursíkem (žalují znemožnění shromáždění), se liší – senátorům jde o to, aby se do budoucna nedal zneužít zákon o pozemních komunikacích, jímž policie na Hradčanském náměstí argumentovala, tedy aby podmínky uzavření komunikací byly jasně specifikovány. Dle Jiřího Šestáka (Starostové a nezávislí) policie sice může důvod konkretizovat až později, ale v daném případě tak dosud neučinila.
O policejním postupu se debatovalo i na půdě parlamentu, kde poslanci pravicových stran stáli proti ministru vnitra Milanu Chovancovi. Na schůzi svolané TOP 09 a ODS se však po dvou hodinách nedošlo k žádnému výsledku, nebyl ani schválen její program, takže se de facto neuskutečnila. Miroslav Kalousek (TOP 09) chování policie během návštěvy označil za bezprecedentní porušování práv občanů ČR, Petr Fiala (ODS) poukázal na porušení důvěry v nestrannost policie. Milan Chovanec pak opakoval, že jeho resort situaci zvládl velice dobře, ovšem až na incident na FAMU, za který se omluvil. Pavel Kováčik (KSČM) soudí, že celá situace je jenom zástěrkou pro pravici, která má politický problém s Čínou.
Daniel Korte (TOP 09) při interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku uvedl, že CEFC je zástěrkou pro čínské zpravodajské služby. Sobotka odpověděl, že zprávám českých tajných služeb se věnuje a že na ně reaguje, ale zároveň je proti „kádrování investic“. Pravicoví poslanci to nepovažují za uspokojivé odpovědi na otázku, zda CEFC představuje bezpečnostní riziko, nebo ne.