Tibetský vyhledávač s čínskými rysy

Čínská vláda vytvořila a spustila internetový vyhledávač v tibetštině. Yongzin.com však nedokáže vyhledat relevantní výsledky ke slovu dalajláma nebo slovnímu spojení tibetský čaj.

Koncem srpna, konkrétně 22., byl spuštěn vyhledávač v tibetském jazyce, yongzin.com. Vyhledávání v tibetštině má i čínský vyhledávač Baidu, Yongzin je však v tibetštině celý včetně rozhraní. Projekt je dílem čínské vlády a ačkoli jeho tým čítající na 150 lidí z 80 procent tvořili Tibeťané, nese zřetelné znaky čínského pojetí „přístupu k informacím“. Jako takový představuje další součást snahy Pekingu o upevnění kontroly nad Tibetskou autonomní oblastí, kde roste v posledních letech počet tibetojazyčných webových stránek, včetně blogů a sociálních sítí.

Aynne Kokas, odbornice na čínská média (Univerzita Virginie, USA), popsala vyhledávač jako „velkou technologickou vymoženost“, která bude užitečná pro „ne-delikátní zadání“. Zároveň řekla, že „usnadní přesměrování webového provozu“ na stránky, které se shodují s oficiálními postoji. (zde)

Dle poměrně strohých informací článku z Chinadaily.com práce na vyhledávači Yongzin (v tibetštině mistr nebo učitel) započaly v dubnu 2013, vyhledávání lze provádět v osmi sekcích (např. zprávy, obrázky, videa, hudba, fóra), vývoj stál 57 milionů jüanů (v přepočtu skoro 9 milionů dolarů). Má sloužit narůstajícím potřebám tibetských mluvčích a usnadnit vznik digitálních archivů v tibetštině.

„Populární vyhledávače jako Yahoo nebo Google umožňují vyhledávání v tibetštině, ale většinou jenom pomocí jednotlivých znaků,“ řekl Dora, technický ředitel Yongzin.com.

Blokovaný Google by pochopitelně nebyl uživatelům internetu nic platný, ani kdyby v tibetštině vyhledával odstavce. Alespoň jeho logo tedy nový politicky spolehlivý vyhledávač se vším všudy kopíruje.

Jak konkrétně vypadá, když chcete pomocí učitele Yongzina nalézt materiály, zajímalo tým na qz.com (článek zde). Quartz oslovil několik tibetských mluvčích, aby provedli malou rešerši. Výsledky jsou poněkud tristní.

Při vyhledávání sousloví „Free Tibet“ na Yongzin byl nalezen článek z Peoples Daily z roku 2014, který pojednává o „nelegálních publikacích“ souvisejících s nezávislostí Tibetu a Sin-ťiangu. To zjistil člen londýnské nevládní organizace Tibet Watch, který si přál zůstat v anonymitě. Stejné vyhledávání na Googlu zobrazí stránky několika Tibetu nakloněných skupin. Zadáme-li „Dalai Lama“ v tibetštině, Yongzin nevyhledá oficiální web tibetského duchovního vůdce, zatímco totéž vyhledávání na Googlu tuto stránku vynese na prvních pěti místech. „Na Yongzinu nejsou první výsledky vůbec relevantní,“ řekl autor pokusu. Vyhledávání mezi obrázky na Yongzinu přinese jeden obrázek duchovního vůdce, bohužel z nefunkční stránky, mezi dalšími dvaceti jinými obrázky, zatímco Google zobrazí nekonečné množství fotografií dalajlámy. Dokonce i relativně neškodné sousloví, tibetský čaj, vypadá cenzurovaně: na Yongzinu vyjedou převážně obrázky čínských funkcionářů pijících čaj.