Tradiční čínská medicína – zdravá pro vývoz

Z popudu prezidenta Si se ČLR snaží postavit tradiční praktiky na stejnou úroveň jako západní vědu, doma i v cizině.

Politická propagace tradiční čínské medicíny (TČM) se zvyšuje, a to jak v samotné ČLR, tak po celém světě, odkud přináší zpátky do Číny nemalý zisk. V sérii článků věnovaných TČM označil časopis Economist její politicky motivované šíření za riziko. Centra čínské tradiční medicíny rostou jako houby po dešti: Jen v Číně se jejich počet za dvanáct let zhruba zdvojnásobil. V zemi ordinuje asi půl milionu lékařů TČM a předepisuje bylinné medikamenty. Od roku 2011 jich úřad pro kontrolu léčiv a potravin schválil do prodeje 60 tisíc. Řada z nich obsahuje nezvyklé ingredience, pocházející často z ohrožených druhů fauny a flóry (podle Economistu je to případ 22 % ze 112 nejpoužívanějších přírodních surovin): jednou z nejkontroverznějších je prášek z nosorožčího rohu. Přípravek z kriticky ohroženého druhu má mužským konzumentům dodat sexuální vitalitu. Gram tohoto přípravku stojí dnes na černém trhu více než zlato. Stejně tak housenice čínská, tibetská houba parazitující na housenkách. Lov luskounů a mravenečníků je také ve světě zakázán, na asijském černém trhu však k dostání jsou. Zajistit si “lektvar” z těchto unikátů je podle čínského lékaře Li Ninga z farmaceutického gigantu Kchang Mej otázkou prestiže:

V uplynulých letech došlo k nárůstu obliby (TČM). Lidé totiž mají stále více peněz a chtějí je investovat do svého zdraví.

I prezident Si se léčí tradičně…

Rozvoji tradiční čínské medicíny ale pomáhá také reklama a podpora, kterou jí zajišťují čínští politici. Tamní komunistická strana vydala vyhlášku, podle které by se TČM měla stát dostupnou všem občanům do roku 2020. Od svého nástupu do funkce ji také významně propaguje sám prezident Si Ťin-pching.

(Si) zdůraznil úlohu tradiční čínské medicíny v podpoře zdraví občanů a vyzdvihl inovace a společný výzkum TČM a západní medicíny.

A dále:

Prezident Si nazývá tradiční čínskou medicínu “klenotem čínské tradiční vědy” a tvrdí, že ji sám používá. “TČM prožívá své zlaté období,” prohlašuje. Pobízí praktické lékaře, aby “usilovali o vstup TČM na světovou scénu”. Od roku 2012, kdy se Si Ťin-pching dostal k moci, komunistická strana trvá na tom, aby TČM získala stejný status jako to, čemu Číňané říkají “západní medicína”.

Tradiční čínská medicína je podle zákona od roku 2012 na stejné úrovni jako medicína západní. Úprava z letošního roku má podle tiskové agentury Sin-chua zajistit rychlejší rozvoj TČM center v ČLR, ale i jinde na světě.

V roce 2016 byly do více jak 183 zemí světa a regionů vyvezeny produkty TCM za více než 3,42 miliardy dolarů.

Státní propagace tradiční čínské medicíny má své důvody. Jak ministerstvo zdravotnictví spočítalo a loni publikovalo v tzv. Bílé knize, TČM má hrát velkou roli v reformě čínského zdravotnictví – a to z důvodů relativně nízkých výdajů. Podle dokumentu byly průměrné náklady na hospitalizaci u návštěvníků veřejných nemocnic praktikujících TČM o 24 % nižší než u veřejných nemocnic západní medicíny. Ambulantní výdaje byly pak nižší o 12 %. Vláda tedy pokračuje v náborech a “přeučování” lékařů:

Měli bychom zlepšit systém, aby se západní medicína inspirovala TČM. Povzbudit absolventy k dalšímu studiu TČM a lékaře, kteří přijali západní lékařskou praxi donutit, aby opustili své pozice a studovali TČM.

S politicky propagovaným šířením čínské medicíny máme zkušenosti i v České republice. Při fakultní nemocnici v Hradci Králové má vzniknout klinika tradiční čínské medicíny. Na její vznik věnovala společnost CEFC 270 milionů korun, provoz a případné ztráty pak bude hradit nemocnice. Stát bude také přispívat na mzdy čínských lékařů, jejichž mzdy tak přesáhnou platy lékařů v nemocnicích. V Pasohlávkách na Pálavě se plánuje projekt luxusních čínských lázní, který ovšem od začátku provázejí velké problémy, včetně „hospodaření“ akciové společnosti Thermal zřízené krajem, aby přivedla na pozemky investora. Proti šíření TČM v ČR se nevyslovují jenom lékaři a lékařská komora, zděšení vyjádřil i propagátor psychosomatiky Jan Hnízdil.

TČM dětem už od mládí

Negativní reakci vyvolalo nové začlenění výuky TČM do školních osnov páťáků v čínské provincii Če-ťiang. Tamní deník zmiňuje, že přes sto tisíc učebnic je už distribuováno do škol a dalších 600 tisíc kopií musí být dotištěno. Učit se podle nich děti mají tradiční masáže, výživu nebo akupunkturu. Někteří rodiče ale volají po jiné výchově:

Katastrofální! Můžeme dětem raději nabídnout něco užitečnějšího, jako například řádnou sexuální výchovu?

Další otázkou je účinnost tradiční čínské medicíny. Jsou výsledky tohoto druhu léčby prokazatelné alespoň do té míry jako u západní medicíny? Podle výzkumu Amerického Národního Institutu zdraví tomu tak není.

Podle 41 (ze 70 analýz) byl dopad při užívání příliš malý nebo špatně zjistitelný. 29 dalších studií dokazuje možný přínos (na lidské zdraví), ale problémy s velikostí vzorků a další nedostatky dokazují, že toto tvrzení není možné považovat za přesvědčivé.

Australský vědec Shu-chuen Li z Univerzity v Newcastlu hovoří o zhruba třetině (ze všech provedených výzkumů), které dokazují alespoň minimální benefit z léčby TČM postavený na jejím preventivním charakteru. Pozitivní výsledky spíše podle něj než samy medikamenty přináší úprava stravovacích zvyklostí, omezení nebo konec kouření, pravidelné cvičení typu tchaj-ťi / čchi-kung nebo masáže či akupresura.

Jak však píše v dokumentu expertů univerzity ve Wu-chanu Zdravá Čína / Healty China 2030, bez lepší základní péče se nemůže současný systém zdravotnictví udržet a zajistit léčbu stárnoucí čínské populaci.