Údajná zpráva o smrti prezidenta Zemana v čínských médiích je hoax

Na sociálních sítích se šíří zpráva o smrti Miloše Zemana údajně převzatá z čínských médií. Jde o fake news. Hospitalizaci a nemoci českého prezidenta se však čínská media věnuji velmi podrobně, stejně jako analýzám povolební situace v ČR.

Zpráva, která se objevila v neděli na českých sociálních sítích je ve skutečnosti část rozhovoru prezidenta Zemana pro čínskou CNTV z března 2016. Publikován byl s titulkem: „Exkluzivní interview naší stanice s českým prezidentem Milošem Zemanem“. Český post tvrdí, že jde o nekrolog a aktuální informaci o smrti prezidenta. V čínském textu ale žádná zmínka o úmrtí není. Doslova se v něm píše

(M. Zeman) Aktivně rozvíjí přátelské vztahy s Čínou. Během druhého roku, kdy zastával úřad, do Číny přivezl historicky největší delegaci, aby podepsali dohody o spolupráci v oblasti ekonomiky, lékařství, letectví, těžebních technologií a mnoha dalších. (Poznámka, dolní lišta: Miloš Zeman, prezident České republiky. Tato stanice přináší exkluzivní rozhovor s českým prezidentem Milošem Zemanem.)

Stanice CNTV / China Network Television (中国网络电视台), která údajnou zprávu o úmrtí publikovala, přestala fungovat k 31. prosinci 2016 a nyní je jen součástí CCTV.com (央视网).

Zeman je znám přátelským postojem k Číně; Babiš je méně aktivní

Naopak o nemoci a hospitalizaci Zemana opravdu píše např. čínský deník Ťie mien / Jie mian. V článku s titulkem “Ošetřující lékař prezidenta České republiky: Prezident Zeman je v současné době léčen na jednotce intenzivní péče”, detailně informuje o všech známých Zemanových nemocech a úrazech a okrajově zmiňuje i české volby:

Během dne byl Zeman krátce po setkání s premiérem Babišem převezen do nemocnice v Praze kvůli neupřesněným zdravotním problémům. Podle analýzy může tento vývoj narušit jednání vlády. Babiš, který byl spojencem Zemana, nečekaně prohrál v parlamentních volbách.

Na informačním portálu Guanchazhe věnovali prostor i povolební analýze, podle níž je Zeman znám přátelským postojem k Číně. Babiš je podle nich méně aktivní, ale stále patří do pročínského tábora. Zato z ODS se rekrutovali členové Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan, a Piráti mají zase mezi sebou “pro-tchajwanského” pražského primátora. Chu Li-jen, výzkumný asistent při Institutu mezinárodních studií Šanghajské akademie sociálních věd, v závěru článku uvádí, že pokud skutečně dojde na “velmi pravděpodobný” scénář, ve kterém nový kabinet sestaví dvojkoalice Spolu a Piráti a Starostové, „čínsko-české vztahy se dostanou do složité situace, z které nebude snadného východiska.“

Ztráta opor Pekingu – ČSSD a komunistů

Už před volbami čínský internetový portál The Paper (澎湃新闻) předpovídal, že v případě vítězství demokratických koalic „by byla schopnost komunistů a ČSSD podporovat Čínu v budoucím parlamentu oslabena.“ Jak ovšem ukázaly volební výsledky, bude jejich podpora směrem k Číně, alespoň na půdě parlamentu, zcela eliminována.