Čína letos ohlásila svůj plán na masové využití umělé inteligence v zájmu „udržení společenské stability“. Již v červenci tohoto roku Státní rada odhalila záměr podpořit průmysl zabývající se vývojem umělé inteligence, přičemž zdůraznila význam využití umělé inteligence pro udržení veřejné bezpečnosti. Ta by mohla být využívána např. pro analýzu videozáznamů z bezpečnostních kamer či identifikaci podezřelých na základě biometrických údajů.
Domácí média již podle SCMP dokonce přinesla první zprávy o praktickém využití technologie rozpoznávání obličeje z videozáznamu dopravními policisty v Šanghaji. Součástí tohoto plánu je také masový sběr dat týkajících se všech občanů a jejich soukromí, zálib a zvyků. To by údajně mělo pomoci při prevenci teroristických útoků. Něco takového by Čínu posunulo ještě o krok dále, než si vůbec dokázal představit George Orwell ve svém dnes již klasickém díle 1984. Nectar Gan ve svém článku pro SCMP takové využití technologií přirovnává ke Spielbergovu filmu Minority Report z roku 2002, kde se úřady pokoušely pomocí moderních technologií a genetické mutace předvídat, kdy a kde dojde ke zločinům. Není třeba dodávat, že to vždy nefungovalo, jak mělo.
Přesností a rychlostí k efektivnímu řízení společnosti
Čínští funkcionáři se však zřejmě na americké sci-fi thrillery nedívají, protože během úterního zasedání Ústředního stranického výboru pro politické a právní záležitosti jeho předseda Meng Ťien-ču vyzval k širšímu využití umělé inteligence, jako např. strojového učení, těžby dat či počítačových simulací, v otázkách veřejné bezpečnosti. V čínských médiích se Meng nechal slyšet, že
Umělá inteligence dokáže plnit úkoly s přesností a rychlostí, jaké lidé nikdy nedosáhnou. To může zásadně vylepšit předvídatelnost, přesnost a efektivitu řízení společnosti.
Dodal, že bezpečnostní složky by měly prolomit veškeré bariéry, které brání sdílení dat (mezi rezorty), což by umožnilo integraci různých systémů státní správy. V podobném duchu Meng hovořil již minulý měsíc během své návštěvy Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Právě tato oblast se podle mnohých odborníků může stát jakousi pokusnou laboratoří nových policejních technik. To potvrdil i čínský expert pro boj proti terorismu Čou Cun-jou, toho času působící v německém Planckově institutu pro zahraniční a mezinárodní trestní právo. Zároveň varoval, že v případě masového sběru citlivých osobních dat může snadno dojít k jejich zneužití, protože Čína nemá žádný specifický zákon na ochranu osobních údajů.