Velký čínský firewall terčem kritiky

Chystaná novela předpisů o správě internetových domén posílí cenzuru internetu v Číně.

China Digital Times se věnují problému blokování zahraničních webových stránek, známého jako Velký čínský firewall. Koncem března 2016 zveřejnilo čínské Ministerstvo průmyslu a informatizace připravovaný návrh novely předpisů o správě internetových domén v Číně. Její schválení by přineslo povinnost registrace všech internetových domén u čínských internetových providerů a státních orgánů. K novele se veřejnost může vyjadřovat do 25. dubna 2016.

Návrhu novely se věnovaly listy New York Times a Wall Street Journal. Vágní jazyk dokumentu neupřesňuje, zda se povinnost registrace bude vztahovat pouze na domény na čínských serverech, nebo i na domény na zahraničních serverech. Povinnost registrace zahraničních domén u čínských státních orgánů by fakticky znamenala možnost úplného odříznutí čínské virtuální sféry od globálního internetu. Rogier Creemers z Oxford University naopak soudí, že povinnost registrace se má vztahovat pouze na domény na čínských serverech.

Navrhovaná registrace webových stránek umožní vládním orgánům zdokonalit cenzuru internetu, eufemisticky nazývanou „řízení internetu“ (wang-luo kuan-li, 网络管理) a „virtuální ideologická bezpečnost“ (wang-luo i-š´ sing-tchaj an-čchüan, 网络意识形态安全). Návrh novely byl nepřekvapivě přivítán čínským radikálně prostranickým listem Global Times.

Návrh novely byl kritizován i čínskými uživateli. Mnohým vadí již stávající omezení přístupu na některé zahraniční stránky s nepolitickým obsahem, např. Wikipedia nebo weby zahraničních firem. Uživatelé jsou nuceni firewall překonávat např. pomocí VPN (virtual private network). Hongkongský list Ming Pao informoval o tom, jak začátkem dubna 2016 čínským uživatelům přístup na blokované stránky nezamýšleně demonstroval Fang Pin-sing, jeden z tvůrců Velkého čínského firewallu, když byl nucen při veřejné přednášce v Harbinu použít VPN k otevření jihokorejského webu.

Blokovány jsou i zprávy ohrožující autoritu KS Číny, např. nedávné Panama Papers odhalující podle New York Times účty příbuzných několika vysokých politiků, např. generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, šéfa propagandy Liou Jün-šana nebo prvního místopředsedy vlády Čang Kao-liho.

Rostoucí čínskou cenzuru internetu kritizovaly i americké vládní orgány, které ji nově zařadily na každoroční seznam bariér volného obchodu, neboť poškozuje zahraniční dodavatele i domácí čínské odběratele.