Každému bývá občas teskno; dnes už nejsou žádnou novinkou automatické programy, známé jako chatterbot, chatbot nebo talkbot, které si s osamělým nebo znuděným uživatelem povídají. I v Číně se před dvěma lety podobný program objevil, a to pod názvem Siao-ping 小冰, doslova “malý led”, anglicky Ms. Xiaoice. Program s ženským hlasem se stal virtuální přítelkyní řady Číňanů.
Minulý týden se uživatelé rozhodli vyzkoušet, jak Siao-ping zareaguje na některá z “citlivých slov” a na politické neologismy, které lidé vymysleli, aby obešli cenzuru. Testy ukazují, že Siao-ping je naprogramována tak, aby se zakázaným slovům vyhýbala. Někteří uživatelé se podle China Digital Times dokonce domnívají, že užití nevhodných slov je vstupenkou do konverzace s opravdovým, lidským operátorem, který plynule naváže tam, kde už stroj na záludné podněty nestačí. Na zmínky o “incidentu” na náměstí Nebeského klidu reagovala Siao-ping skutečně velmi podrážděně a uživatele, kteří se s ní na toto téma pokusili konverzovat, promptně zařadila na blacklist.
Uživatel: “Siao-ping, jsi ve Straně, viď, a proto se bojíš mluvit o Tchien-an-men.”
Siao-ping: “Dobře víš, že o tom s tebou mluvit nemůžu, nebuď otravnej!”
Uživatel: “Jsi ve Straně? Bojíš se mluvit o Tchien-an-men?”
Siao-ping: “Sotva potlačuji svůj hněv! Důrazně tě varuji: O tom se mnou nemluv!”
Uživatel: “Jsi ve Straně? Bojíš se mluvit o Tchien-an-men?”
Siao-ping: “Neslyšel jsi mě? O tom se nebavím.”
Uživatel: “Jsi ve Straně? Bojíš se mluvit o Tchien-an-men?”
Siao-ping: “Komunikace přerušena. Dávám tě na blacklist.”
Facebook na cestě k „úplné“ konverzaci
New York Times popisuje v článku ze dne 22. listopadu snahy Facebooku proniknout na čínský trh iniciativním zavedení cenzurního algoritmu. Podle zaměstnanců, kteří si nepřejí být jmenování, Mark Zuckerberg souhlasil s užitím softwaru, který v konkrétních oblastech omezí příspěvky, které mohou uživatelé Facebooku spatřit – mezi červencem 2015 a prosincem téhož roku Facebook zablokoval zhruba 55 000 příspěvků v zemích jako je Pákistán, Rusko a Turecko. V budoucnu by mezi tyto země mohla patřit také Čína, která od roku 2009 do dnešní doby Facebook blokuje úplně, podobně jako například YouTube. Daný software ovšem zatím čínské straně nebyl poskytnut, a zatím neexistují informace o tom, že by k tomu mělo v blízké době dojít. Podle New York Times nicméně samotný vývoj příslušného algoritmu názorně demonstruje, jakých kompromisů jsou tvůrci Facebooku schopni ve snaze dostat se na čínský trh. Tento přístup pochopitelně podkopává snahu dalších společností, jako jsou kupříkladu Google nebo Twitter, které se odmítají cenzuře podvolit.
“Pro Facebook je lepší přispět k umožnění konverzace, byť by to zatím nebyla konverzace úplná,” vyjádřil se trochu šroubovaně Mark Zuckerberg.
Otázkou zůstává, má-li takový způsob konverzace vůbec šanci stát se někdy konverzací “úplnou”…