V úterý 6. srpna se v Hongkongu uskutečnila tisková konference, kterou svolali demonstranti. Dva mladí muži a jedna dívka, kteří byli maskovaní a představili se pouze křestními jmény v obavách z pronásledování, reagovali na pondělní vystoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.
Ta novinářům znovu potvrdila, že na svém přístupu k protestům nehodlá nic měnit. Lamová obvinila protestující z poškozování hospodářské prosperity Hongkongu a z nezákonných akcí, které ohrožují „státní suverenitu“ a politický systém označovaný jako jedna země – dva systémy. Slíbila také, že bude v přímém kontaktu s veřejností prostřednictvím každodenně svolávaných tiskových konferencí.
Zástupci protestujících označili její iniciativu za zbytečnou a požádali, aby vláda místo pravidelných tiskových konferencí začala řešit problémy, „které sama vytvořila“. Zopakovali pět požadavků protestního hnutí:
- naprosté zrušení návrhu extradičního zákona,
- nezávislé vyšetření policejního násilí spáchaného na demonstrantech a brutálního útoku členů triád na demonstranty,
- reformu volebního systému,
- amnestii pro zatčené demonstranty,
- překvalifikování protestů, které hongkongská vláda označuje jako vzbouření (riot).
Protestní hnutí považuje tyto požadavky za zásadní a nemíní od žádného z nich ustoupit.
Tři demonstranti, kteří svolali tiskovou konferenci, zdůraznili, že nejsou oficiálními představiteli hnutí, které je spontánní a nemá žádné vedení ani organizační strukturu. Požadavky jsou všeobecné a konkrétní text svého vyjádření konzultovali na sociálních sítích.
Protesty v Hongkongu trvají už devět týdnů. Zpočátku poklidné masové demonstrace, jichž se zúčastnilo v jednu chvíli až dva milióny lidí, aniž došlo k násilnostem, v poslední době vystřídaly potyčky radikálních skupinek demonstrantů s policií. Podle výzkumu veřejného mínění z konce července protesty podporuje devadesát procent obyvatel Hongkongu mladších třiceti let.