Agentura Reuters píše v obsáhlé analýze o personálních a organizačních manévrech v nejvyšším čínském vedení v přípravě na 19. sjezd KS Číny, plánovaný na druhou polovinu příštího roku. Sjezd se bude konat v polovině funkčního období prezidenta (ČLR) a generálního tajemníka (KS Číny) Si Ťin-pchinga a rozhodne o personálních posunech v Politbyru ÚV a zejména v jeho užším vedení, Stálém výboru PB, samotném centru moci v komunistickém systému, v druhé části jeho funkčního období. Sedm členů Stálého výboru PB potom rozhodne během následujících pěti let, kdo by měl v roce 2022 vystřídat Si Ťin-pchinga ve vedení strany, a v roce 2023 ve vedení státu. Samozřejmě pokud Si mezitím nezmění nepsaná pravidla a nestane se doživotním diktátorem v Maově stylu, jak se občas spekuluje v některých kruzích.
To bychom ale předbíhali. V současnosti je jeho bezprostředním úkolem zlikvidovat vliv čínského Komsomolu v rámci PB a jeho Stálého výboru ještě předtím, než se začnou personální škatulata vůbec projednávat. Svaz mládeže představoval mocenskou základnu Siova předchůdce Chu Ťin-tchaa, a po léta fungoval jako kariérní kanál pro ambiciózní jedince, kteří za sebou neměli vlivné rodinné příslušníky z řad zasloužilých komunistických kádrů, případně podporu jedné z několika velkých frakcí.
Si sám je prominentním představitelem tzv. princátek (tchaj-c‘-pchaj 太子派 ), tedy dětí stranických kádrů z dob před převzetím moci v roce 1949, a současně tzv. Čeťiangské kliky. Další vlivnou frakci představuje tzv. Šanghajský gang bývalého tajemníka a prezidenta Ťiang Ce-mina. Mezi jednotlivými frakcemi nejsou zřetelné ideologické rozdíly, odlišuje je pouze vzájemná loajalita jejich členů. Někteří čínští představitelé přitom patří hned k několika frakcím najednou.
O snaze vytěsnit vliv Komsomolu jeho přeměnou na jakousi internetovou úderku jsme psali zde. Nikkei Asian Review dává Siovu kampaň proti Komsomolu do souvislosti s údajnou rivalitou mezi Si Ťin-pchingem a jeho premiérem Li Kche-čchiangem (kdysi považovaným za horkého favorita na nejvyšší funkci):
Podle nepsaného stranického pravidla by měl Si odejít z funkce roku 2022, zatímco Li, podporovaný čínským Komunistickým svazem mládeže, setrvá ve vrcholných funkcích. Podle tohoto pravidla by neměli členové Strany přicházet do nových funkcí poté, co dovršili 68 let věku. Li je o dva roky mladší než Si a v roce 2022 mu bude 67. Pokud by chtěl Si nadále kontrolovat politiku v Číně za scénou, stál by mu Li v cestě.
Nikkei Asian Review rovněž poukazuje na skutečnost, že limit dvou funkčních období je pouze nepsaným pravidlem pro generálního tajemníka Strany, ale je alespoň teoreticky závazný pro prezidenta jakožto nejvyššího představitele Státu:
Čínská ústava omezuje úřad prezidenta na dvě po sobě následující funkční období v celkové délce deseti let. Jelikož však stojí komunistická strana nad Ústavou, je post generálního tajemníka absolutní. Si může předat pozici prezidenta někomu, koho může ovládat. K rozdělení funkcí prezidenta a generálního tajemníka už v minulosti skutečně došlo. A pokud dosáhne konsensu ve Straně, může (Si) upravit Ústavu tak, aby prodloužil své funkční období jako prezident, stejně jako generální tajemník.
Hongkongský deník South China Morning Post upozorňuje, že velká hra o trůny v Číně začne už koncem října, kdy se v pekingském hotelu Ťin-si sejde všech 370 členů Ústředního výboru na šestém plénu současného ÚV, patrně poslední takové schůzce před 19. sjezdem (případné sedmé plénum se již podle tradice schází jen krátce před sjezdem k diskuzi o Zprávě o činnosti za uplynulé období, kterou pak na sjezdu přednese stávající generální tajemník). Deník si v té souvislosti všímá čistky, která v ÚV proběhla ve formě Siovy kampaně proti korupci:
V Si Ťin-pchingově rozsáhlém úderu proti korupci uvízlo 9 plných členů a 13 kandidátů ÚV – více než padlo v čistkách během 14., 15., 16., a 17. funkčního období dohromady.