Podle informací China Digital Times byl 4. března 2016 na sinťiangském zpravodajském serveru Zprávy bez hranic (Wu-ťie sin-wen) zveřejněn otevřený dopis vyzývající Si Ťin-pchinga k rezignaci na všechny stranické a státní vedoucí funkce. Autoři dopisu jsou podepsáni jako „věrní členové KS Číny.“ Si Ťin‑pchinga v dopise přímo oslovují „ty“ a označují ho za nekompetentního k vedení strany a země. Krátce po zveřejnění byl dopis z portálu odstraněn.
Autoři kritizují Si Ťin-pchinga za jeho kroky v politice, konkrétně porušení principu kolektivního vedení a posílení moci strany na úkor moci státních orgánů včetně premiéra Li Kche-čchianga, a za vytvoření paralelní mocenské struktury v podobě buněk Ústřední disciplinární a vyšetřovací komise. Jeho „protikorupční kampaň“ považují za nástroj mocenského boje a vyjadřují obavy o bezpečnosti Siho i jeho rodiny.
V diplomacii je předmětem kritiky Si Ťin-pchingovo odchýlení se od Teng Siao-pchingova modelu „skrývání vlastní síly a vyčkávání,“ které umožnilo Severní Koreji provést jaderné testy a ohrozit tak národní bezpečnost Číny. Dalším důsledkem je návrat Spojených států amerických do Asie a jejich proti-čínské partnerství s Jižní Koreou, Japonskem, Filipínami a zeměmi Jihovýchodní Asie. Kritizováno je rovněž porušení Tengovy politiky „jedna země, dva systémy“ ve vztahu k Hong Kongu, Macau a Taiwanu, což posílilo tamější odstředivé tendence.
V ekonomice je výsledkem Siho vlády nestabilita na trhu s akciemi a nemovitostmi a zchudnutí stovek tisíc obyčejných lidí. Siho kroky způsobily propouštění ve státních i soukromých firmách. Plán Jedno pásmo, jedna cesta nenávratně převedl rozsáhlé devizové rezervy do nestabilních zemí, a devalvace RMB přivedly ekonomiku na pokraj kolapsu.
V ideologické oblasti autoři kritizují např. Siho snahy o kontrolu médií, dosazení kontroverzních osobností a rodinných příslušníků do státního kulturního aparátu, zákazu „nevhodných debat“ o politice ústředí, vytvoření kultu osobnosti a další praktiky připomínající Kulturní revoluci.
Komentář Sinopsis:
I když zatím není známo nic bližšího o původu dopisu, argumenty jeho autorů vystihují odpor k Si Ťin-pchingově politice ozývající se z různých částí čínského oficiálního politického spektra i dizidentských kruhů. Výzva apeluje na udržování reformního kurzu nastaveného Teng Siao‑pchingem, tedy posilování role státu a oslabování role strany; Si Ťin-pchinga kritizuje za nastolení kurzu přesně opačného, který se protiví duchu reforem od roku 1978. Dopis souzní i s kritickými návrhy vznesenými poslanci nedávného zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ) a Čínského politického poradního shromáždění (ČLPPS).
Kritika v dopise je podtržena jeho zveřejněním v den začátku zasedání VSLZ a ČLPPS, tedy každoroční vrcholné politické události. Toto načasování i zveřejnění na portálu částečně placeném vládními orgány napovídá, že za ním mohou stát osoby s krytím v nejvyšších mocenských vrstvách. Některé komentáře spekulovaly o premiéru Li Kche-čchiangovi, který je jako jediný ze sedmi členů stávajícího Stálého výboru politbyra (SV PB) ÚV KS Číny XVIII. funkčního období řazen do tzv. svazácké frakce, která konkuruje tzv. frakci korunních princů zastupované Si Ťin-pchingem. Li byl během dosavadní vlády Si Ťin-pchingem marginalizován, a chlad mezi Siem a Liem byl komentátory zpozorován i během nedávného zasedání VSLZ a ČLPPS. Této teorii odpovídá i výslovná zmínka Li Kche-čchianga v textu dopisu.