Vystrčilova cesta na Tchaj-wan rozbouřila již tak neklidné vody česko-čínských vztahů. Jako každá bouře současně pročistila vzduch a zřetelně vyjevila některé mechanismy čínského vlivu u nás (včetně jejich limitů).
Velké a malé země
Předseda česko-moravských komunistů Vojtěch Filip (známý též pod krycím jménem Falmer) avizoval v ČT, že bude o cestě hovořit s čínskými soudruhy. Současně prohlásil, že Česká republika si jako malá země s deseti miliony obyvatel nemůže „podobné avanturismy“ dovolit. To je zajímavá variace na Brežněvovu doktrínu omezené suverenity, formativní politickou zkušenost českých komunistů Filipovy generace.
Čínská strana má na mezinárodní vztahy podobný pohled, jak to frapantně vyjádřil v roce 2010 tehdejší ministr zahraničí ČLR Jang Ťie-čch’ na ministerské konferenci ASEANu v Hanoji v souvislosti s protichůdnými nároky jeho členských zemí a Číny v Jihočínském moři: „Čína je velká země a ostatní jsou malé země, a to je prostě fakt.“
Stranická spolupráce
Vojtěch Filip pak skutečně s čínskými soudruhy o Vystrčilově cestě na Tchaj-wan hovořil z pozice malé země, nebo přímo trpaslíka, jak dokládá zápis z jeho včerejší video-konference s vedoucím Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny (čín. Zhonglianbu, angl. ILD) soudruhem Sung Tchao.
ILD považuje česká BIS ve svých výročních zprávách za „specifickou stranickou rozvědku“. Funguje také jako jakési partajní ministerstvo zahraničí KS Číny, původně pro vztahy s dalšími bratrskými komunistickými stranami, dnes pro vztahy s jakýmikoliv ochotnými partnery. U nás pěstuje čilé styky vedle KSČM také s ČSSD. Od roku 2015 se mj. podílí spolu s Česko-čínskou smíšenou komorou vzájemné spolupráce na pořádání Čínských investičních fór (CIF) na Pražském hradě.
Ve včerejším video-rozhovoru (plný text v překladu zde) nabádá soudruh Sung soudruha Filipa, a potažmo další české politiky, aby se jasně distancovali od druhého nejvyššího ústavního činitele, předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila. Sung Tchao také kvituje, že český prezident již v tomto směru „vyjádřil jasný postoj“, a doufá, že se od Vystrčila distancují i další osobnosti veřejného života.
Jasná dělicí čára jako „vysoká cena“
Fráze, kterou Sung Tchao pro politickou ostrakizaci Vystrčila používá, zní doslova „narýsovat jasnou dělicí čáru“ (划清界限, huàqīng jièxiàn) a má dlouhou tradici v čínském komunistickém žargonu. Používala se hlavně v obdobích vypjatého „třídního boje“, například během Kulturní revoluce (1966-76), kdy měli lidé denunciovat své „buržoazní“ a „reakční“ známé a příbuzné.
„Jasnou dělicí čáru“ vůči Vystrčilovi zatím narýsoval prezident Zeman, když oznámil, že druhého nejvyššího ústavního činitele přestane zvát na schůzky… nejvyšších ústavních činitelů! Podle Deníku N to již v pondělí „v tichosti“ avizoval čínskému velvyslanci Zemanův kancléř Mynář. Ze zápisu o video-konferenci Vojtěcha Filipa se Sung Tchaem teď alespoň víme, odkud tato iniciativa vychází, a co vlastně myslel čínský ministr zahraničí Wang I svou výhrůžkou, že Vystrčil zaplatí za návštěvu na Tchaj-wanu „vysokou cenu“.
Dále bude již jen zajímavé sledovat, kdo všechno se bude na české politické scéně snažit tuto „vysokou cenu“ vymáhat.