Před několika dny se potvrdily neblahé předtuchy o osudu ujgurské folkloristky Rahily Dawut. Dlouho bylo známo pouze tolik, že byla zadržena v prosinci 2017 ve vlně masového zatýkání Ujgurů a Kazachů v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (Východní Turkestán) v Číně. 21. září 2023 potvrdila lidskoprávní organizace Dui Hua, že Rahilä Dawut byla „odsouzena“ na doživotí za údajný „separatismus“. Politicky motivované věznění přední intelektuálky bohužel odráží širší souvislosti situace Ujgurů a dalších národností Sin-ťiangu i celkový směr, jímž Čínu vede komunistická strana v čele se Si Ťin-pchingem.
Úspěšná vědkyně i loajální občanka ČLR
Rahilä Dawut je jednou z nejúspěšnějších ujgurských vědkyň, která se dokázala prosadit v silně konkurenčním čínském vědeckém provozu. Narodila se roku 1966 v hlavním městě oblasti Ürümči do rodiny intelektuálů. Pod vedením zakladatele čínské folkloristiky profesora Čung Ťing-wena získala doktorát na významné Pekingské pedagogické univerzitě. Mnoho roků soustavně zkoumala život v zapadlých oázách pouště Taklamakan. Zajímala ji hlavně pohřebiště světců, jejichž uctívání je základním projevem identity Ujgurů. Prvky islámu jsou v ní pouze slupkou na starších kulturních vrstvách buddhismu, šamanismu, indoevropské, turkické či čínské civilizace a mnoha dalších vlivů, které se v této části vnitřní Asie potkávají.
Napsala řadu důležitých knih a článků, získala vědecké granty i prestižní státní ocenění. Přednášela na Sinťiangské univerzitě, kde založila středisko antropologického a folkloristického výzkumu Sin-ťiangu, byla školitelkou mnoha mladých ujgurských vědců. Spolupracovala s mnohými zahraničními ujguristy a hostovala na prestižních světových univerzitách.
Je členkou Komunistické strany Číny, což je pro vedoucí státní zaměstnance ve všech oblastech života dnešní Číny téměř nezbytnou podmínkou ke kariérnímu postupu. Členství ve straně není formální, straníci se musejí do politiky široce zapojovat, především absolvovat četná školení a schůze, psát a přednášet referáty, procházet mnohými prověrkami a kontrolními mechanismy. V politickém prostředí ovládaném muži většinové národnosti Chan měla jako žena menšinové národnosti ztíženou pozici. Rahilä Dawut je zkrátka vzorem loajální občanky ČLR.
Vědecké bádání jako hrozba pro Komunistickou stranu
Její doživotní uvěznění odráží snahy čínského vedení v posledních letech vymazat povědomí o svébytné identitě a historii ujgurského národa. Závěry odborného bádání totiž vyvracejí ideologii a propagandu KS Číny, podle níž jsou všichni obyvatelé současné Číny bez ohledu na svou národnost součástí jednotného „čínského národa“ (čung-chua min-cu, 中华民族), jehož zájmy v Sin-ťiangu i jinde v ČLR nevyhnutelně zastupuje komunistická strana.
Vědecké bádání proto skutečně představuje pro KS Číny ideový „separatismus“ a ohrožení „bezpečnosti státu“. Ze stejného důvodu byl v roce 2014 za „separatismus“ poslán do doživotního žaláře i další přední ujgurský vědec Ilham Tochti. Svou dlouholetou prací poukazoval na to, že KS Číny svou národnostní politikou problémy v Sin-ťiangu neřeší, nýbrž způsobuje.
Dalším důvodem odstrašujícího potrestání Rahily Dawut a Ilhama Tochtiho mohlo být mezinárodní uznání jejich práce i vzdělávání nejmladší generace Ujgurů. Ve vězení jsou i vlivní veřejní intelektuálové Abduqadir Džalalidin, Jalqun Rozi, Zulpiqar Barat Özbaš a stovky dalších známých ujgurských umělců, historiků, novinářů a dalších tvůrců ujgurské duchovní kultury.
KS Číny od roku 2017 výrazně zpřísnila dosavadní represivní politiku v Sin-ťiangu. Od té doby byly uvězněny a odsouzeny statisíce Ujgurů, Kazachů a dalších bezúhonných občanů, kteří se do té doby řídili přísnými psanými i nepsanými pravidly uvalenými na menšinové národnosti diktaturou chanské většiny. Stát systematicky snižuje podíl Ujgurů na celkové populaci Sin-ťiangu, ve vzdělávacím systému nahrazuje ujgurštinu čínštinou, počínšťuje ujgurské děti a boří ujgurskou společnost i hmotné kulturní dědictví. Si Ťin-pching při návštěvě Sin-ťiangu koncem letošního srpna ohlásil, že posilování „styků, výměny a splývání“ (ťiao-wang, ťiao-liou, ťiao-žung, 交往, 交流, 交融) národností Sin-ťiangu i jeho „kulturního zkrášlování“ (wen-chua žun-ťiang, 文化润疆) bude pokračovat. K cíli asimilovat Ujgury a jejich domovinu učinit co nejméně ujgurskou má napomoci i doživotí pro Rahilu Dawut.