CEFC před soudem v USA

Termín soudu s představitelem neziskového křídla společnosti stanoven na 26.11.

Soud s představitelem neziskového křídla CEFC Patrickem Ho bude zahájen v New Yorku 26.11. Ho je obviněn z uplácení představitelů OSN, včetně předsedy Valného shromáždění OSN, a vysokých afrických politiků, včetně prezidentů Čadu a Ugandy, ve prospěch mateřské společnosti CEFC. Ho bude čelit celkem osmi obviněním z praní špinavých peněz a korupce. Hrozí mu až třicet let žaláře.

Korupce a pašování zbraní

Na posledním soudním slyšení před procesem samotným tuto středu utrpěla obhajoba několik neúspěchů.

K soudnímu jednání budou nově připuštěna svědectví o pašování zbraní do konfliktních oblastí v Africe, včetně Libye a Jižního Súdánu. Ho sice není z tohoto skutku v USA přímo obviněn, protože se odehrál mimo území Spojených států, ale důkazy budou připuštěny pro ilustraci Hoových aktivit v Africe a na Předním Východě.

Miliony v krabici pro Pás a stezku

Jako svědek u soudu vystoupí také také bývalý ministr zahraničí Senegalu Cheikh Gadio. Ten byl původně obviněn spolu s Hoem, ale nakonec souhlasil, že proti němu bude svědčit. Mimo jiné má dosvědčit, že představitelé CEFC se snažili předat čadskému prezidentovi Idrissu Débymu krabici se dvěma miliony dolarů v hotovosti.

Soud naopak zamítl jako svědka obhajoby profesora Williama Kirbyho, který měl soud “poučit” o čínské iniciativě Pás a stezka. Obhajoba Patricka Ho totiž přišla s  tvrzením, že Patrick Ho a společnost CEFC v Africe nekorumpovali místní politiky v osobním či firemním zájmu, nýbrž pouze napomáhali klíčové iniciativě generálního tajemníka Si Ťin-pchinga.

Takový argument se asi nebude příliš líbit v Pekingu. Předseda společnosti Jie Ťien-ming byl podle všeho začátkem roku v Číně “zmizen” na osobní pokyn Si Ťin-pchinga mj. právě proto, že obvinění z korupce afrických politiků vrhá špatné světlo na jeho klíčovou zahraničně politickou iniciativu. Podle soudce ale nebude čínská zahraniční politika předmětem soudního řízení.

Česká spojka

Nadcházející soud může být v mnoha ohledech zajímavý i pro Českou republiku. Jednak proto, že Hoův přímý nadřízený, (bývalý a zmizelý) předseda CEFC i jejího neziskového křídla Jie Ťien-ming zůstává oficiálně poradcem českého prezidenta, jednak kvůli úloze společnosti, jež donedávna dominovala jako “vlajková loď čínských investic v ČR” vzájemným vztahům, v rozsáhlé mezinárodní korupci s politickým podtextem.

U soudu by se mohlo mj. vyjasnit, jakým způsobem se předseda Jie stával “poradcem” různých potentátů po celém světě. Podle obžaloby se v roce 2015 stal Jie Ťien-Ming “čestným poradcem” tehdejšího předsedy Valného shromáždění OSN Sama Kutesy poté, co Patrick Ho převedl na jeho soukromý účet půl milionu dolarů. Téhož roku se stal Jie za nejasných okolností rovněž “čestným poradcem” českého prezidenta.