CEFC svým vlastním bankéřem

Po vstupu do ruské státní společnosti Rosněfť plánuje CEFC založení vlastní banky. Odborníci varují před nedostatečnou transparentností.

Podle zprávy agentury Reuters založené na rozhovorech s nejmenovanými činiteli společnosti CEFC Energy se tento konglomerát chystá začátkem příštího roku otevřít svou vlastní banku.

Nedávným vstupem do ruské státní společnosti Rosněfť stoupl objem jejích finančních transakcí natolik, že plánuje založení vlastní banky. Podle citovaného představitele CEFC přišla s tímto plánem původně městská vláda v Šanghaji, kde sídlí vlajková společnost celého konglomerátu, CEFC China Energy (中国华信能源公司). CEFC má mít v nové bance většinový podíl. Není jasné, zda bude podílníkem i městská vláda v Šanghaji, případně jiné státní orgány.

Reuters cituje odborníky, kteří poukazují na možné problémy budoucí banky v ostře sledovaném sektoru mezinárodních financí:

Prudký vzestup šanghajské společnosti [CEFC] přiměl některé mezinárodní bankéře a obchodníky, aby varovali před její nedostatečnou transparentností, a před jejími obchody s ruskými firmami podléhajícími sankcím.

Zdroje z oboru bankovnictví varují, že kvůli plánovaným investicím CEFC v Rosněfti, na niž uvalily sankce Spojené státy, jakož i kvůli absenci transparentnosti ohledně její vlastnické struktury, budou možná západní banky opatrné při budoucí spolupráci s plánovanou bankou, aby se nedostaly do sporu s regulačními orgány.

Některé velké západní banky se zdráhají spolupracovat s CEFC, protože podle nich nesplňuje požadavky na due dilligence, nebo-li pravidla „poznej svého klienta“, uvedli lidé obeznámení s touto problematikou.

Reuters se také zmiňuje o zahraničních akvizicích CEFC v bankovním sektoru, včetně jejích nákupů v ČR:

CEFC dokončuje svou akvizici 50procentího podílu ve finanční skupině J&T, jež vlastní banky působící v České republice, v Rusku a na Slovensku. Evropská centrální banka tuto transakci schválila v září – téměř dva roky poté, co byla poprvé oznámena.

Další akvizice – 20procentní podíl v americké makléřské firmě Cowen Group Inc – se protahuje kvůli přezkoumávání ze strany Amerického výboru pro zahraniční investice (CFIUS), který analyzuje navrhované zahraniční akvizice, aby nenarušily národní bezpečnost.

Právě problémy s regulátory a velkými bankami v cizině jsou přitom dost možná jedním z důvodů, proč chce CEFC založit svou vlastní banku.