Po nešťastné deklaraci oddanosti ČLR, podepsané čtyřmi nejvyššími ústavními činiteli na popud prezidentské kanceláře, vycházejí postupně najevo další nezvyklé okolnosti návštěvy tibetského duchovního vůdce.
Nadšení pro dalajlámu měli hasit hasiči
Správa Pražského hradu nepovolila údajně z bezpečnostních důvodů zábor pódia na Hradčanském náměstí, kde měl dalajláma promluvit k Pražanům. Bezpečnostní rizika hrozící účastníkům ze strany fotografujících se čínských turistů se pokusil přiblížit kancléř Vratislav Mynář:
„Bylo to i pro bezpečnost samotných pořadatelů. Protože v momentě, kdy se nám kupí dva řekněme protitábory, to znamená čínští turisté na focení a proti tomu příznivci dalajlámy a Tibetu, přišlo mi jako opatrné a chytré to pódium posunout,“ řekl Mynář na dotaz HlidaciPes.org.
Respekt vzápětí přinesl zjištění, že zábor náměstí měl být “vyřešen” narychlo svolaným cvičením hasičů právě na místě, kde bylo předtím řádně oznámeno pondělní shromáždění. (Podobnou taktiku, podle všeho nezákonnou, uplatnila prezidentská kancelář proti řádně ohlášené demonstraci na Hradčanském náměstí již během Si Ťin-pchingovy návštěvy letos v březnu.)
Ve věci se původně Hrad přímo nechtěl angažovat, roli zlého muže měl sehrát šéf českých hasičů generálmajor Drahoslav Ryba. Ten měl zajistit zábor náměstí, s čímž prý souhlasil. Než však cvičení hasičů skutečně svolal, informoval o věci svého nadřízeného, ministra vnitra Milana Chovance. Podle zdrojů Respektu s tím Chovanec nesouhlasil a svému podřízenému doporučil, že jestli na tom trvá, měl by rezignovat.
K celé věci se nevyjádřil ani Jiří Ovčáček, ani Vratislav Mynář, na něhož mluvčí Hradu novináře Respektu odkázal. Dalajlámovo podium nakonec stálo na dvoře jednoho z objektů Národní galerie, jejíž generální ředitel, docent Jiří Fajt, je znám kritickým postojem k současné české politice vůči Číně.
Medaile pro George Bradyho
Ve skutečnou aféru, jež dostala naši zem prostřednictvím zprávy agentury Reuters do světového tisku od Jerusalem Post po New York Times, přerostl případ Jiřího/George Bradyho, osmaosmdesátilétého strýce ministra kultury Daniela Hermana. Pan Brady prošel hrůzami holokaustu a celý život o něm píše a přednáší po celém světě. Letos měl být na seznamu lidí, jimž bude 28. října uděleno státní vyznamenání. Poté, co se jeho synovec Daniel Herman sešel s tibetským vůdcem, jméno Jiřího Bradyho ze seznamu nominovaných v pátek 21.10. zmizelo.
[Brady] Popisuje, že mu 14. října zavolal Jindřich Forejt, ředitel protokolu prezidenta Miloše Zemana, a oznámil mu, že 28. října obdrží cenu T. G. Masaryka. “Vnímal jsem to jako velikou poctu a uznání své celoživotní práce,” uvádí s tím, že se v pátek dozvěděl, že ji prezident Miloš Zeman zrušil.
Bradyho a Hermanovu verzi potvrdil na svém Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka, který napsal, že Herman o nátlaku prezidentta Zemana na svou osobu hovořil už před dvěma týdny na předsednictvu KDU-ČSL. Sám Daniel Herman k tomuto případu říká, že
jej přímo prezident Zeman osobně vyzval, aby zrušil schůzku s dalajlámou, nebo Brady státní vyznamenání nedostane. Stalo se to prý na slovenském velvyslanectví při společenském setkání a před svědky. „Velice panu prezidentovi záleželo na tom, abych se s jeho svatostí dalajlamou nesetkal. Řekl mi to opakovaně i při posledním setkání na Hradě,“ sdělil ČT Herman. Svou verzi prý zveřejnil až v pátek poté, co se v některých médiích objevila informace, že chtěl naopak vyznamenání pro svého strýce získat, výměnou za to, že se s dalajlámou nesetká. „To mě tedy opravdu až uráží, tak jsem měl potřebu to uvést na pravou míru,“ podotkl ministr.
Následovala výměna invektiv mezi Hermanem a mluvčím Hradu Jiřím Ovčáčkem.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Herman by se měl za své výroky stydět. Na otázku, zda tedy Herman neříká pravdu, když uvádí, že pokud by se nesetkal s dalajlámou, jeho strýc by dostal vyznamenání, Ovčáček odvětil, že nekomentuje jméno a nezná seznam vyznamenaných. Herman k tomu na Nově uvedl, že nebude komentovat slova nižšího státního úředníka.
Daniel Herman na své verzi trvá; v neděli ráno na Twitteru “na svou čest” prohlásil, že Zeman podmiňoval vyznamenání Hermanova strýce Bradyho zrušením Hermanova setkání s dalajlámou. Jiří Brady nakonec do Čech přiletí stejně, měl prý již koupenou letenku:
O tom, že se situace změnila a ocenění nedostane, se prý dozvěděl až z médií. „Nám oficiálně nikdo nic o změně názoru neřekl. Vypadá to tak, ale každopádně oficiálně z Hradu opravdu nic nemáme,“ uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz jeho dcera Lara. „Je to zklamání. Ale i tak otec do Čech pojede na poslední návštěvu,“ dodala.
Na protest proti jednání Hradu se některé osobnosti veřejného života a politici rozhodly pro alternativní oslavu státního svátku mimo Pražský hrad, a to na Staroměstském náměstí.
Do twittrového klání se přidal i premiér Bohuslav Sobotka, který po demonstraci loajality vůči ČLR zase opatrně vystrkuje růžky proti prezidentovi (o vyjasnění případu Brady ostatně žádají prezidenta také oba další signatáři hradního prohlášení Hamáček a Štěch). Stejně jako Andrej Babiš vyzývá Sobotka Miloše Zemana, aby Bradymu slíbené vyznamenání nakonec udělil.
Podle předsedy vlády by se prezident měl zachovat jako státník a vyznamenání Hermanovu strýci Jiřímu Bradymu udělit. „Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti.“ (…) Ministr financí Babiš po jednání v Lánech, kam v sobotu zamířili ministři za ANO, prohlásil, že pokud Hrad Bradymu vyznamenání slíbil, jeho neudělení by bylo nepřijatelné. „Je nelidské ho zklamat v jeho věku a s tím, co má za sebou,“ reagoval přes Twitter na dotaz redaktora iDNES.cz.
O alternativní oslavě státního svátku na svém twitterovém účtu informoval předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Na oslavu se už na Twitteru ohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dle Gazdíka dorazí i Daniel Herman (KDU-ČSL), Petr Pithart či možný kandidát na příštího prezidenta Michal Horáček.
„Teď mi účast potvrdila i Dana Drábová,“ uvedl po 13. hodině pro iDNES.cz Gazdík. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se před pár dny stala novou krajskou zastupitelkou za Středočeský kraj.
Na Hradě budou 28. chybět i poslanci za ODS, Karel Schwarzenberg, pozváni na Staroměstské náměstí byli rektoři vysokých škol. Hrad prostřednictvím twittrového účtu J. Ovčáčka označil v sobotu akci za manifestaci pražské kavárny, v neděli potom za počátek prezidentské kampaně Michala Horáčka.
Ostrá slova z různých stran na adresu hradního prohlášení jsme citovali zde; další komentáře následovaly jak od novinářů, tak od politiků. S typickou květnatostí se dle Respektu k situaci vyjádřil Karel Schwarzenberg:
„Mimořádná předposranost,“ řekl Karel Schwarzenberg na adresu premiéra Bohuslava Sobotky, prezidenta Miloše Zemana, předsedy senátu Milana Štěcha a šéfa poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. „Není pro to důvod, není tu žádné ohrožení, čínské džunky nejsou na Labi a nesměřují ku Praze. Že šéf exekutivy podtrhne politiku jedné Číny, prosím. Názor prezidenta je dlouhodobě známý. Ale Štěch a Hamáček nejsou součástí výkonné moci. To jsme měli statečnější politiky před Mnichovem. Pánbůh nás uchovej před tím, aby nás tito činitelé vedli v okamžiku opravdové krize. Z toho mám největší strach,“ dodal předseda sněmovního zahraničního výboru a šéf čestný předseda TOP 09.
V Lidových novinách potom přidal ještě následující vtip:
Znáte, jak čínský drak sežral Hermana? Čínský drak se ozval Hermanovi a řekl, když přijmeš dalajlamu, tak tě sežeru. Ale Herman se nedal, přijal dalajlamu a čínský drak ho sežral. A když se tak probudil v tom dračím břiše, najednou vidí Zemana, Sobotku, Štěcha a Hamáčka. Dívá se na ně a říká: ‚Co vy tady děláte?‘ ‚My jsme přišli z druhé strany,‘ odpoví oni.“
Čínské peníze v české politice
HlidaciPes.org přinesl také analýzu, podle které ve skutečnosti schůzky s tibetským představitelem na obchodní vztahy s ČLR vliv nemají. Tento článek zároveň stručně shrnuje historii diplomatických kotrmelců, které se obvykle ve světě s osobou dalajlámy pojí.
Ze zkušenosti vyplývá, že zhoršení ekonomických vtahů na základě dalajlámova přijetí nemá dlouhého trvání. Devět měsíců po setkání dalajlámy s francouzským presidentem Nicolasem Sarkozy byly čínsko-francouzské vztahy na předcházející úrovni a poté, co Francie opětovně prohlásila, že uznává Tibet za integrální část čínského území, přijela do Francie čínská obchodní delegace. Stejně tak se brzo oteplily vztahy mezi Čínou a Rakouskem, poté, co v roce 2007 přijal dalajlámu rakouský kancléř Alfred Gusenbauer. Již v roce 2008 vykonal kancléř oficiální návštěvu Číny. Navíc empirická data dokazují, že ke zhoršení vztahů s Čínou vede pouze setkání dalajlámy s hlavou státu. Toto zhoršení bývá navíc pouze krátkodobé. Setkání s níže postavenými představiteli státu nemá na vztahy s Čínou žádný vliv.
Názor, že setkávání politiků s dalajlamou nemá velký dopad na obchodní vztahy daných zemí, zastává i ministr zemědělství Marian Jurečka. Informovaly o tom lidovky.cz v článku s titulkem Nejsme připodělaní. Řeknu to i v Číně, kasá se Jurečka. Ten za pár dní odjíždí na krátkou oficiální delegaci do Číny, a k přijímání dalajlámy uvedl:
„Nevidím důvod, proč bychom my, politici samostatného suverénního státu, měli vysvětlovat někomu jinému, komukoli, proč se někdo z vlády či z poslanců a senátorů s takovouto osobou chce sejít,“ poznamenal Jurečka.
Ve zjitřené atmosféře padlo i závažné tvrzení nestora českých komentátorů Petra Nováčka (Český rozhlas):
Nováček uvedl, že už na jaře, kdy přiletěl čínský prezident, zaslechl o údajném příslibu čínské strany finančně podpořit jak největší vládní stranu, tak kampaň za znovuzvolení Zemana prezidentem. „Sem tam se najde nějaký drobný peníz, který by mohl jedné politické straně pomoci konkurovat hnutí Andreje Babiše, jehož rozpočtové možnosti jsou vzhledem k těm dalším stranám nekonečné,“ řekl Nováček. Chovanec jeho slova označil za lež. „Zeptáme se Petra Nováčka, kde má důkazy pro své tvrzení,“ řekl novinářům na konferenci Stratcom summit. (…) Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček odmítl svá prohlášení na dotaz serveru Lidovky.cz komentovat. „Říkám jenom to, co jsem jako novinář, který se zabývá politikou odjakživa a má nějaké kontakty, z nejrůznějších zdrojů posbíral,“ uvedl v pořadu Události, komentáře na programu ČT24. Uvedl také, že sice neví, co je na spekulacích o možném vlivu čínského kapitálu na ČSSD pravdivé, ale byl opakovaně ujištěn o tom, že tak to je.