Lídři EU na summitu v Číně: dovolujeme si už nebýt jelimany
Na summitu v Pekingu se tento týden poprvé od roku 2019 setkali osobně nejvyšší představitelé EU a ČLR. Zatímco Čína podnikla před samotnou akcí nekteré vstřícné kroky, jako například zrušení víz pro vybrané evropské státy, EU dávala od začátku najevo, že se nenechá ukonejšit lacinými sliby. Nejpalčivějším tématem je pro Unii dlouhodobě její obchodní deficit s Čínou, který způsobila mimo jiné čínská omezení pro vstup zahraničních firem na její trh. Lídři EU uvedli, že by ČLR měla plnit závazky vyplývající z jejího členství ve WTO a očekávají od Číny konkrétní kroky v této oblasti.
Druhým zásadním tématem byla válka na Ukrajině. Zástupci EU vyzvali Peking, aby využil svého vlivu na Rusko k ukončení války na Ukrajině a aby zakročil proti 13 čínským společnostem obviněným z obcházení sankcí vůči Rusku. V žádné z těchto oblastí však nedošlo k významnému pokroku. Přestože tedy Si Ťin-pching na summitu volal po upevnění pout společných zájmů, i z absence společného komuniké je zřejmé, že se tyto společné zájmy hledají velmi obtížně.
Zdroje:
Xinhua: Xi urges enhanced China-EU political mutual trust, dialogue, cooperation
SCMP: EU-China summit: thorny issues to dominate as tense ties reflect ‘sober realism’
Reuters: China and EU leaders agree on need of ‚balanced‘ trade ties
Všechny cesty vedou do Říma… kromě Pásu a stezky
Další úder čínsko-evropským vztahům zasadila Itálie. Deník Corriere della Sera přišel tento týden s informací, že Itálie oficiálně vystupuje z čínské iniciativy Pás a stezka (BRI). Vyplývá to z diplomatické nóty, kterou čínským úřadům doručila italská vláda v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou. Důvodem ukončení čtyřleté účasti Itálie v BRI jako jediné země skupiny G7 je absence reálných ekonomických přínosů a naopak negativní politické dopady.
Samotný formální odchod proběhl nenápadně bez veřejných prohlášení na obou stranách. Přesto však vyvolává otázky ohledně možných obchodních odvetných opatření ze strany Číny, zejména v odvětvích, jako je italské luxusní zboží. Meloniová nicméně věří, že navzdory vystoupení z BRI může Itálie obchodní vazby s Pekingem nejen udržet, ale dokonce i posílit.
Zdroje:
Corriere della Sera: L’Italia è uscita dalla Via della Seta: la nota d’addio consegnata a Pechino
Reuters: Meloni: Italy can improve trade with China after Belt and Road departure
Pobřežní hlídka po čínsku: bez červených plavek, zato s rostoucími ambicemi
Ekonomická nerovnováha či postoj k válce na Ukrajině nejsou jedinými důvody evropské nevraživosti vůči ČLR. Stále agresivnější chování Číny v Indo-Pacifiku ovlivňuje globální zájmy EU, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před summitem. Narůstající asertivitu v této oblasti pak potvrdil také proslov generálního tajemníka Si Ťin-pchinga při návštěvě velitelství pobřežní hlídky Východočínské moře v Šanghaji minulý týden. Čína podle něj musí „rozhodně bránit územní svrchovanost“ a hlídky jsou zásadní při „ochraně práv a zájmů ČLR“.
A své zájmy chrání v poslední době opravdu důkladně. Naposledy v říjnu Manila obvinila čínskou pobřežní hlídku z úmyslné srážky s filipínskou zásobovací lodí v Jihočínském moři. Tlak Číny na Filipíny zesílil poté, co tento stát v únoru podepsal s USA dohodu o posílené obranné spolupráci. Podobné incidenty pak hlásí také Japonsko, Vietnam či Tchaj-wan. Si Ťin-pching ve svých ambicích kontrolovat námořní cesty vsadil z velké části právě na pobřežní hlídky, které se jako polovojenské jednotky pohybují v šedé zóně a okolní státy tak mají vůči nim jen omezené možnosti obrany.
Zdroje:
Xinhua: Xi inspects command office for East China Sea area of China Coast Guard
Sinopsis: Soužití s nezodpovědnou (super)velmocí
Senátor Fischer oceněn na Tchaj-wanu
Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer byl v úterý v Tchaj-peji oceněn medailí přátelství. Vysoké ocenění mu předal tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu. Jde podle něj o poděkování za Fischerovu dlouhodobou práci na posilování česko-tchajwanských vztahů a jeho obranu svobody a demokracie. Fischer se mimo jiné podílel na přelomové cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila a skoro stočlenné delegace na Tchaj-wan v roce 2020. Média také vyzdvihují senátorovu pomoc ostrovu během covidu-19, kdy ČR věnovala Tchaj-wanu na třicet tisíc vakcín. Na oplátku Češi obdrželi zdravotnický materiál, plicní ventilátory a čtyři linky na výrobu roušek.
Zdroje:
iRozhlas: ‚Už se těším na reakce.‘ Tchaj-wan ocenil Fischera za ‚neochvějnou oddanost‘ svobodě a demokracii
Taipei Times: Czech senator receives Taiwan friendship award