Čína a svět tento týden: Globální hackovací iniciativa

Západ viní ČLR z rozsáhlých kyberútoků nejen na své zákonodárce.

Kybernetické útoky na britské voliče a konec zlatého věku britsko-čínských vztahů

Britský vicepremiér Oliver Dowden v úterý oficiálně obvinil ČLR z historicky nejintenzivnější snahy ovlivnit tamější volby. Hackerské skupiny napojené na čínské Ministerstvo státní bezpečnosti měly získávat osobní informace nejen důležitých členů parlamentu (zejména z Meziparlamentní skupiny k Číně IPAC), ale také volební komise a 40 milionů voličů. V reakci na tato zjištění britská vláda uvalila sankce na dva čínské občany a jednu firmu. Incident zároveň ve Velké Británii dále rozvířil debatu o tom, jak mají vypadat její vztahy s Čínou. ČLR veškerá nařčení odmítla.

Podobná obvinění přicházejí tento týden i z dalších zemí. Spojené státy se přidaly k britskému uvalení sankcí, napadení svého parlamentu sofistikovanými čínskými hackerskými sítěmi APT31 a APT40 ohlásilo Finsko a Nový Zéland, útoky těchto skupin zaznamenala v minulosti i Kanada a další státy. Narušení svých účtů oznámili také někteří dánští poslanci, opět z řad vůči ČLR kritické skupiny IPAC. Většina Evropy k situaci zatím mlčí, litevský ministr zahraničí však již vyzval k „společným unijním opatřením“ proti čínským kybernetickým aktivitám.

Zdroje:

BBC: UK imposes sanctions after Chinese-backed cyber-attacks

U.S. Department of Justice: Seven Hackers Associated with Chinese Government Charged with Computer Intrusions Targeting Perceived Critics of China and U.S. Businesses and Politicians

Bleeping Computer: Finland confirms APT31 hackers behind 2021 parliament breach

CBC: Canada targeted by same Chinese hackers the U.S., U.K. accuse of cyberespionage that hit millions

Pásmo Gazy a dvojí metr Pekingu

Rada bezpečnosti OSN v pondělí odhlasovala rezoluci, která má vést k okamžitému zastavení izraelských operací v Pásmu Gazy výměnou za vydání zbývajících rukojmí unesených 7. října radikály hnutí Hamás. Současně má Izrael umožnit přísun humanitární pomoci k více než dvoumilionové populaci soustředěné ve městě Rafáh na jihu Gazy. Pro hlasovalo 14 států celkem patnáctičlenné rady, pouze Spojené státy se zdržely, rezoluci nicméně nevetovaly a umožnily tak její přijetí.

Pondělní rezoluce, kterou předložilo 10 nestálých členů Rady bezpečnosti, přišla jen tři dny poté, co Rusko a Čína vetovaly jinou rezoluci předloženou Spojenými státy. Z diplomatického hlediska je tak nedávný vývoj na půdě OSN výhrou pro Peking. Pokračující čínské naléhání na Izrael, aby umožnil tzv. dvoustátní řešení a respektoval práva Palestinců a muslimských věřících, nicméně poodhaluje schizofrenii čínského režimu. Ten totiž sám dlouhodobě tragicky porušuje lidská práva ujgurské populace pod záminkou boje s terorismem a zároveň odmítá jakoukoliv diskuzi o státnosti Východního Turkestánu, stejně jako i Tibetu nebo Tchaj-wanu.

Zdroje:

Reuters: UN Security Council demands immediate Gaza ceasefire after US abstainsPermanent Mission of the PRC to the UN: 耿爽大使在安理会巴以问题公开会上的发言

Global Times: The UN Security Council’s formal resolution must not be disregarded by any party: Global Times editorial

Prvotřídní kvalita

V pondělí v Pekingu skončilo Čínské rozvojové fórum, každoroční setkání čínských vládních špiček s vedením zahraničních společností. Ministr obchodu Wang Wen-tchao jednal s řadou firem, zejména z oblasti polovodičového průmyslu, jako je AMD, Qualcomm či Broadcom. Investory, opouštějící v poslední době houfně Čínu, se snažil nalákat na zapojení se do probíhající proměny čínské ekonomiky. Po letech důrazu na „zkvalitňování populace“, především prostřednictvím politiky plánování porodnosti, se tak Peking dále obrací ke „zkvalitnění ekonomiky“. Pomoci mu mají „nové výrobní síly“ (新质生产力), jež budou využívat špičkových technologií k modernizaci průmyslu.

Zklamání z odvolaného osobního setkání s premiérem Li Čchiangem během fóra pak investorům ve středu vynahradil samotný generální tajemník Si. K téměř dvacítce amerických podnikatelů promluvil o „zářné budoucnosti“ čínské ekonomiky. Není však jisté, jestli se s jeho vizí ztotožní firmy, které se v poslední době v Číně potýkají nejen s pomalým hospodářským oživením, ale také s nově přijatým zákonem proti špionáži, se zákazy vycestování zneužívanými proti zahraničním společnostem či se zátahy proti zahraničním firmám poskytujícím služby v oblasti due-dilligence.

Zdroje:

MoFa ČLR: 习近平会见美国工商界和战略学术界代表

Financial Times: Xi Jinping tells US CEOs that China’s growth prospects remain bright

Sinopsis: Zákaz vycestování jako nástroj zastrašování

Neviditelný národ

Českou republiku minulý týden na pozvání Sinopsis navštívila tchajwanská zvolená viceprezidentka Hsiao Bi-khim. A právě ona je jednou z vedlejších protagonistek filmu Neviditelný národ uvedeného na filmovém festivalu Jeden svět. Dokument o tchajwanské prezidentce Tsai Ing-wen, jejím týmu či tamních politicích natáčela režisérka Vanessa Hope sedm let. Film zachycuje nejen vývoj Tchaj-wanu za vlády Tsai, ale dodává také historický kontext důležitý k pochopení situace země bojující o uznání své existence.

Zdroje:

Jeden svět: Neviditelný národ

Sinopsis: Tchaj-wan a česká politika jedné Číny