Britský princ a čínský byznysmen
Britský imigrační soud zakázal čínskému podnikateli Jang Tcheng-poovi vstup do země z důvodu ohrožení národní bezpečnosti. Jang je podle soudu zapojený do systému jednotné fronty, nazývané již Mao Ce-tungem jednou z „magických zbraní“ KS Číny. Jejím úkolem je mimo jiné šířit vliv strany v zahraničí, často prostřednictvím kombinace legálních a nelegálních metod. Cílí pak nezřídka na politiky a vlivné osoby, u nichž dokáže využít jejich slabých míst. V tomto případě se Jang dostal do blízkosti prince Andrewa, jemuž královská rodina po minulých skandálech významně omezila finance. V byznysmenově telefonu pak byly nalezeny poznámky, jež popisovaly princovu „zoufalou situaci, kdy se chytí čehokoliv“.
Tento a podobné případy z nedávné doby, jako například květnové obvinění tří mužů z napomáhání hongkongské zpravodajské službě zahrnující i vloupání, přitáhly pozornost britské veřejnosti k bezpečnostním hrozbám ze strany ČLR. Spojené království v současnosti připravuje rozsáhlou revizi vztahů s ČLR, jejíž součástí by měl být i systém vyžadující, aby osoby pracující pro zahraniční vlády tuto skutečnost přiznaly; v opačném případě by čelily trestnímu stíhání. Část britské politické scény však váhá v rámci tohoto systému označit ČLR za hrozbu kvůli obavám z poškození vzájemných obchodních vztahů. Zdá se tak, že v zákulisí plánované britské revize probíhá boj, a na výslednou podobu, stejně jako v případě české revize, si ještě nějakou dobu počkáme.
Zdroje:
Politico: Prince Andrew spy scandal rocks British establishment
Reuters: Exclusive: Britain pares back secretive China strategy review, seeking closer ties
Sinopsis: Strana mluví za tebe
Peking připravený na Trumpa
Do druhého funkčního období nově zvoleného prezidenta Trumpa, který naznačuje obnovení svého tvrdého postoje k obchodu s Čínou, vstupuje Peking lépe připraven. Čína využila posledních několika let k posílení soběstačnosti v mnoha klíčových odvětvích a zaujala vedoucí postavení v oblastech, jako je obnovitelná energie a digitální infrastruktura. Závislost na zahraničních polovodičích nicméně nadále zůstává slabinou. Obnovení dohody mezi USA a Čínou o vědě a technologiích (STA) z minulého týdne naznačuje možnost pokračující spolupráce v některých oblastech navzdory rostoucí rivalitě. Peking však zároveň touto cestou usiluje právě o zajištění přístupu ke špičkovým americkým technologiím, včetně nejpokročilejších čipů.
Navzdory napětí v bilaterálních vztazích pozval Trump generálního tajemníka Si Ťin-pchinga na svou inauguraci 20. ledna a připomněl jejich „velmi dobré vztahy“, tedy alespoň před pandemií covidu-19 – ta zjevně představovala pro Trumpa bod obratu. Zda Si tento náznak obnovení dialogu přijme, zatím není jasné. Další fáze americko-čínských vztahů bude nicméně zjevně kombinovat rostoucí obchodní a bezpečnostní konfrontaci s opatrnou spoluprací v oblastech společných zájmů.
Zdroje:
Reuters: China eyes negotiations as Trump threatens new tariffs
U.S. Department of State: Amendment and Extension of the U.S.-PRC Science and Technology Agreement (STA)
CNBC Television: President-elect Donald Trump delivers remarks — 12/16/2024
Seberevoluce v armádě
Minulý týden se na veřejnosti znovu objevil pro korupci vyšetřovaný ministr obrany Tung Ťün. Prozatím ho tak nestihl osud jeho předchůdce Li Šang-fua, který byl loni po svém „zmizení“ odvolán z funkce a následně vyhozen ze strany, je však zřejmé, že generální tajemník Si Ťin-pching vedení armády stále nevěří. Koncem listopadu byl funkce zbaven šéf politického oddělení Ústřední vojenské komise Miao Chua 苗华, kterého teď stranická disciplinární komise vyšetřuje kvůli „závažným disciplinárním přečinům“. Miao v armádě dohlížel na kádrový a ideologický profil jejího vedení a zároveň byl důležitým spojencem Si Ťin-pchinga. I u něj však podle všeho nakonec upadl v nelibost, pravděpodobně kombinací korupce a nedostatku loajality.
Zatímco v počátcích své vlády používal Si Ťin-pching protikorupční čistky proti svým oponentům, dnes se oběťmi čím dál častěji stávají jeho vlastní lidé. Význam tohoto procesu neustálého „očišťování“ strany připomněl tento týden hlavní teoretický časopis KS Číny Hledání pravdy 求是. V aktuálním čísle přetiskl Si Ťin-pchingův projev ze začátku roku o tzv. „seberevoluci“ 自我革命, která je jakýmsi pokračovatelem „nápravných“ kampaní a permanentní revoluce z dob vlády Mao Ce-tunga. Neustálé čistky v armádě dokazují, že její akceschopnost a naprostá oddanost jsou pro Si Ťin-pchinga prioritami, k jejich dosažení má však zatím daleko.
Zdroje:
Chatham House: As China’s purge of top military officials continues, will Xi’s high-stakes gamble pay off?
Qiushi: 深入推进党的自我革命
China Media Project: Self-Revolution
Jedno cvičení, různé interpretace
Minulý týden proběhly v Tchajwanské úžině, Jihočínském a Východočínském moři největší vojenské manévry Čínské lidové osvobozenecké armády za posledních 30 let. Toto cvičení, jež Peking předem neohlásil, se odehrávalo v blízkosti Japonska i Filipín a mělo simulovat blokádu prvního ostrovního řetězce, tedy nikoli pouze Tchaj-wanu. Zatímco tchajwanská vláda aktivovala krizový štáb a uspořádala vlastní vojenská cvičení, starosta Tchaj-peje Ťiang Wan-an z opoziční strany Kuomintang přijímal delegaci ze Šanghaje na fóru, jež každoročně pořádají magistráty obou měst. Místostarosta Šanghaje Chua Jüan zde zdůraznil, že se „krajané na obou stranách Úžiny k sobě stále více přibližují”.
Vlažná reakce přišla i ze Spojených států. Washington odmítl, že by vojenská cvičení byla odpovědí na zahraniční cesty tchajwanského prezidenta Laj Čching-tea. Zároveň prohlásil, že navzdory zvýšené vojenské přítomnosti ČLOA v regionu se jednalo pouze o rutinní vojenská cvičení svým rozsahem srovnatelná s jinými. Tyto reakce ukazují, že nejen na domácí tchajwanské půdě, ale zejména ve Spojených státech existují různé pohledy na rostoucí čínskou vojenskou aktivitu kolem Tchaj-wanu. K odstrašení případného útoku je ovšem třeba jasná, koordinovaná a rázná odpověď mezinárodního společenství.
Zdroje:
Reuters: Taipei mayor calls for reduced tensions during rare visit of Chinese officials
Financial Times: Big Chinese naval exercise leaves Taiwan and US struggling for response
人民网: “2024上海台北城市论坛”在台北举行