Čína a svět tento týden: Peking před tchajwanskou inaugurací eskaluje napětí

Zatímco minulý týden Si chlácholil evropské představitele, tento týden vysílá stíhačky do Tchajwanské úžiny.

Memoranda, investice a čínští dobrovolníci strhávající tibetské vlajky

Nedávná návštěva generálního tajemníka Si Ťin-pchinga v Maďarsku a Srbsku přinesla nejen podpisy memorand a přísliby dalších investic, ale i napětí mezi podporovateli a kritiky jeho režimu. Na úrovni nejvyšší politiky se návštěva jeví relativně úspěšně. V Maďarsku Si oznámil „partnerství do každého počasí“ a posílil spolupráci v oblasti infrastruktury, elektromobility i jaderné energetiky. Srbsko pak jako první evropská země uzavřelo s ČLR dohodu o „sdílené budoucnosti“.

V ulicích však Si Ťin-pchingovu návštěvu provázela i kritika a demonstrace. Opoziční zákonodárci v Maďarsku informovali o střetech s „dobrovolníky“ čínského velvyslanectví, kteří se snažili zabránit vyvěšování tibetských a tchajwanských vlajek podél Siovy trasy. V této souvislosti nelze nevzpomenout na scény ze Si Ťin-pchingovy návštěvy Prahy na jaře 2016, kdy podobní „dobrovolníci“ napadali kritiky represivní politiky čínského režimu, často za přihlížení místní policie.

Zdroje:

AP News: Hungary and China sign strategic cooperation agreement during visit by Chinese President Xi

Telex: Neither the Chinese nor the Hungarian police should tackle me for raising the Tibetan flag

Echo24: Pokyny z čínské ambasády: Vlajky strhnout, nebát se napadat

Sinopsis: Společenství sdíleného osudu lidstva

Nechte si své elektromobily!

Zatímco v Maďarsku vznikne první čínská továrna na elektromobily v Evropě, Bidenova administrativa tento týden uvalila na dovoz těchto aut 100% clo. Nová opatření zasáhnou i další zboží, jako jsou lithium-iontové baterie, polovodiče či solární panely. K těmto krokům, jež jsou podle čínských médií „ohrožením celosvětového úsilí v boji proti změně klimatu“, vedly USA obavy z nadbytku dotovaného, a tedy levného čínského zboží, ohrožujícího rozvoj amerického domácího průmyslu čisté energie. Technologiím, které USA vnímá jako zásadní pro národní bezpečnost, by tak dominovala ČLR, která se v minulosti často nezdráhala využít ekonomického nátlaku k prosazování svých politických cílů.

Obavy USA z čínské nadprodukce sdílí i většina členů Evropská unie. Zatímco Spojené státy cla na elektromobily uvalily spíše jako preventivní opatření a do země v tuto chvíli míří jen mizivé množství čínské elektromobilové produkce, EU je jejich největším odběratelem. Zavedená americká cla mohou způsobit další odklon obchodu do Evopské unie, která „nemůže absorbovat obrovskou nadprodukci čínského průmyslového zboží“, jak uvedla při Si Ťin-pchingově návštěvě minulý týden šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.

Zdroje:

Xinhua: 美再次滥施保护主义 宣布对华电动汽车等加征关税

Atlantic Council: What to know about Biden’s new tariffs on Chinese EVs, solar cells, and more

Bloomberg: Biden Set to Hit China EVs, Strategic Sectors With Tariffs

Špióni obvinění i obviňující

Ve Velké Británii byli obviněni tři muži z napomáhání hongkongské zpravodajské službě. Chi Leung (Peter) Wai, Matthew Trickett a Chung Biu Yuen za tímto účelem údajně nejen shromažďovali informace, ale dopustili se také vloupání. Prozatím byli propuštěni na kauci. Čínské velvyslanectví v Londýně nařklo Británii z vykonstruovaných obvinění a apelovalo, aby nezasahovala do záležitostí Hongkongu. Podle Dominica Murphyho, vedoucího protiteroristické divize Metropolitní policie, nehrozí veřejnosti větší nebezpečí. Vyšetřování ovšem nadále pokračuje a britský premiér Rishi Sunak s odkazem na rostoucí asertivitu ČLR, Ruska, Severní Koreje a Íránu varoval, že „příštích několik let bude patřit k nejnebezpečnějším a zároveň nejproměnlivějším, jaké kdy Velká Británie zažila“.

Zatímco evropská policie pomalu rozkrývá rozsáhlé sítě agentů, té australské s tím pomáhá člověk, který působil přímo uvnitř čínského zpravodajského aparátu. Muž vystupující pod krycím jménem Eric je vůbec první tajný agent, který veřejně promluvil o svém zaměstnavateli – Prvním odboru Ministerstva veřejné bezpečnosti, který plní podobnou úlohu jako Ministerstvo státní bezpečnosti, obdoba někdejšího KGB či československé StB. Mezi odhaleními je i informace, že australská policie zřejmě umožnila čínskému ministerstvu operaci, která vedla k nucenému návratu australské rezidentky do Číny.

Zdroje:

Reuters: Three men appear in UK court charged with helping Hong Kong’s foreign intelligence service

The New York Times: U.K. Police Charge 3 Men With Aiding Hong Kong Intelligence Service

Sinopsis: Čína a svět tento týden: Elon Musk nad špióny?

ABC News: China’s secret spy

ABC News: Chinese police were allowed into Australia to speak with a woman. They breached protocol and escorted her back to China

Inaugurace tchajwanského prezidenta Pekingu navzdory

Laj Čching-te, který byl 13. ledna zvolen novým prezidentem Tchaj-wanu, se v pondělí společně s viceprezidentkou Hsiao Bi-khim ujme svého úřadu. Laj, zvolený za Demokratickou pokrokovou stranu, ve funkci vystřídá dosavadní prezidentku Cchaj Jing-wen z téže politické strany, která svůj úřad vykonávala po dvě funkční období. Přípravy na inauguraci však provází zvýšená vojenská aktivita ČLR v Tchajwanské úžině. V úterý tzv. středovou linii, faktickou hranici mezi Tchaj-wanem a ČLR, překročilo 15 čínských stíhaček a letadlová loď.

Přestože Čínská lidová republika Tchaj-wan nikdy nespravovala, snaží se mezinárodní společenství přesvědčit, že by tento ostrov s vlastní demokratickou vládou měl být součástí jejího území. Podniká k tomu nejrůznější diplomatické kroky a zároveň se Tchaj-wan snaží zastrašit vojenskou silou. Snahu o zastrašení, naštěstí bez stíhaček, jsme mohli vidět i u nás při březnové návštěvě Hsiao Bi-khim. Vůz vojenského atašé z ambasády ČLR v Praze kolonu tchajwanské viceprezidentky pronásledoval natolik urputně, že téměř způsobil dopravní nehodu.

Zdroje:

Reuters: Taiwan-China tensions ratchet up week before presidential inauguration

Aktuálně: Automobilová honička i donášení na odpůrce. Jak vypadá čínské zastrašování v Česku