Čína a svět tento týden: „spravedlivější“ svět a mlčení jehňátek

Ve světě by Čína ráda hrála roli globálního leadera a mírotvůrce, na domácím poli ji však ohrožují i kreslené ovečky.

Dekáda a dekadence Pásu a stezky

Informační kancelář čínské Státní rady v úterý vydala bílou knihu s názvem „Iniciativa Pás a stezka [BRI]: klíčový pilíř globálního společenství sdílené budoucnosti”. Jejím cílem je „představit úspěchy BRI v posledních 10 letech”. Dokument nadšeně vyzdvihuje přínosy tohoto „významného milníku v dějinách lidstva“, mimo jiné pro „spravedlivější a rovnější systém globálního řízení“. Text naopak opomíjí upadající reputaci iniciativy, problematické projekty, klesající investice nebo aktuální pochyby některých států o setrvávání v projektu, včetně Itálie jako jediného zástupce zemí G7.

Úspěchy BRI má vedle bílé knihy vyzdvihnout také v pořadí třetí Belt and Road Forum, pořádané 17. a 18. října v Pekingu v návaznosti na předchozí akce z let 2017 a 2019. Posledního setkání se zúčastnily hlavy 37 států, z toho přibližně třetina z Evropy, včetně bývalého prezidenta Miloše Zemana. Ten ostatně během své prezidentury BRI označil za „nejvýznamnější projekt v našich moderních dějinách“. Zatímco prezident Petr Pavel si akci pravděpodobně nechá ujít, mezi návštěvníky nemají chybět například Viktor Orbán, Aleksandar Vučič či Vladimir Putin, na nějž Mezinárodní trestní soud v březnu vydal zatykač.

Zdroje:

SCIO: The Belt and Road Initiative: A Key Pillar of the Global Community of Shared Future


Sinopsis: Zadrhávající se příběh Pásu a stezky

Global Voices: Framing China’s Belt and Road Initiative 

The Diplomat: China’s 3rd Belt and Road Forum Finally Gets a Date


Opatrné našlapování čínského „mírotvůrce“

Válka Izraele s palestinským hnutím Hamás si od svého sobotního vzplanutí vyžádala tisíce obětí a mnoho států i organizací, včetně OSN, odsoudilo jak útok Hamásu, tak v některých případech i následnou izraelskou reakci. Čína se však doposud ve svých vyjádřeních vyhýbala jasnému obvinění jedné či druhé strany a pouze neadresně volala po „zastavení útoků a ochraně civilistů“. ČLR by se očividně ráda i nadále „přátelila“ jak s tradičním spojencem Palestinou, jež je zároveň silnou kartou ve snaze získat postavení v arabském světě, tak s Izraelem, od nějž ročně nakupuje polovodiče za více než jednu miliardu dolarů.

Na deklarované neutralitě Čína staví také svou snahu postavit se po boku Egypta do role mediátora celého konfliktu. Chtěla by tím navázat na úspěch dohody Íránu a Saúdské Arábie, kterou pomohla vyjednat letos v březnu. Sázka na nestrannost se jí v regionu vyplácí, má zde pověst země nezatížené koloniální minulostí a zasahováním do politiky jednotlivých států. Odborníci však zároveň pochybují, že je její pozice natolik silná, aby dokázala přivést znepřátelené strany k jednacímu stolu. Podle Jonathana Fultona z think tanku Atlantic Council „Čína nemá v regionu dostatek zkušeností ani odborných znalostí, aby mohla v dlouhodobém a složitém palestinsko-izraelském konfliktu něco významného změnit“.

Zdroje:

CNN: China wants to be a peace broker in the Middle East. How has it responded to the Israel-Gaza war?

Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China: Foreign Ministry Spokesperson’s Remarks on the Escalation of Tensions Between Palestine and Israel

Sinopsis: Čína v roli mediátora na Blízkém východě: Írán a Saúdská Arábie

The Diplomat: China’s Response to the Israel-Hamas Conflict Reflects Its Longstanding Support for Palestine 

Nesnadné debaty

O válce mezi Izraelem a Hamásem se chystá mluvit i šéf diplomacie EU Josep Borrell při své právě probíhající návštěvě Číny. A ani další oblasti jednání nebudou jednodušší: otevřít by zástupci obou stran chtěli také palčivé téma vzájemných obchodních vztahů. Ty jsou v poslední době napjaté především kvůli evropskému vyšetřování čínských státních dotací pro elektromobily. Oficiální strategie vůči Číně, kterou vydala Evropská rada v červnu tohoto roku a která vytyčuje za svůj cíl „snižování rizik“ (de-risking) ve vztahu k ČLR, atmosféře také nepřidá.

Setkání mají připravit základy pro letošní summit, kterého se zúčastní generální tajemník Si Ťin-pching, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a předseda Evropské rady Charles Michel.

Zdroje:

SCMP: It is time China started taking Europe more seriously, says EU foreign policy chief Josep Borrell

France24: EU foreign policy chief arrives in China for pre-summit talks

Ovečky, ovečky, pojďte domů!

K trestu odnětí svobody na dobu čtyř měsíců odsoudily úřady tento pátek obyvatele Hongkongu Kurta Leunga, který dovezl osmnáct „pobuřujících“ dětských knih. Jedna z nich vypráví příběh podobný pohádce Císařovy nové šaty: ovce, bránící vesnici před vlky, jsou potrestány za svou pravdomluvnost. Jde o narážku na uzavření prodemokratických novin Apple Daily; autory příběhu už v září 2022 poslal soud na 19 měsíců do vězení. Kurt Leung nabídl „upřímnou omluvu“, nicméně soudce byl neoblomný. „Pokud by se v mladé generaci zakořenily pobuřující myšlenky, mohly by se rozrůst a jejich vliv by se šířil napříč generacemi,“ uvedl v rozsudku. Knihy, které „vykreslují Peking jako zlého a barbarského vetřelce“, totiž prý mezi dětmi šíří „pokřivené hodnoty“.

V posledních letech hongkongští státní zástupci často využívají definice trestného činu pobuřování, znovu uvedeného do praxe roku 2019 po masových protestech za demokracii, souběžně s rozsáhlým zákonem o státní bezpečnosti z roku 2020. Zákon, který Všečínské shromáždění jednomyslně odhlasovalo, se zaměřuje na separatismus, teroristickou činnost a rozvracení státní moci. Jeho vágní definice umožňuje soudům zatknout prakticky každého, kdo se znelíbí. Kurtu Leungovi soud sice pobuřování a ničení mravního vývoje mládeže nedokázal, přesto rozhodl, že trest musí být odstrašující.

Zdroje:

The Strait Times: Hong Kong man jailed for importing ‘seditious’ children’s books 

AP: A Hong Kong man gets 4 months in prison for importing children’s books deemed to be seditious

Sinopsis: Státní bezpečnost a svoboda v Hongkongu

Sinopsis: Hongkong podle zákona o státní bezpečnosti

Hongkongské ovečky zlobily i ve Varšavě

Hongkong a pokračující soudní proces s vydavatelem novin Apple Daily, milionářem Jimmym Laiem, byl minulou středu tématem i ve varšavském Centru Ujazdowski. Tam až do prosince probíhá výstava „Tell China’s Story Well“ (Vyprávět správně čínský příběh) čínského exilového umělce Badiucaa. Součástí akce spolupořádané projektem Sinopsis bylo i promítání dokumentu The Hongkonger (Hongkonžan), následované debatou s jedním z hlavních protagonistů filmu aktivistou Samuelem Chu. Ten upozornil mimo jiné právě na zákon o státní bezpečnosti, který využívají soudci i ve vykonstruovaném případu Jimmyho Laie. Nejhorší je však podle něj ticho poražených, které teď v Hongkongu zavládlo.

O problematické extradiční dohodě mezi Českou republikou a Hongkongem mluvil pak druhý z hostů, bezpečnostní analytik Martin Svárovský, podle kterého by měla být vypovězena. ČR patří vedle Portugalska mezi poslední unijní zemi, která dohodu nezrušila.

Zdroje:

U-jazdowski: The Hong Konger

YouTube: The Hong Konger: Jimmy Lai’s Extraordinary Struggle for Freedom

Sinopsis: Komplexní analýza extradiční dohody mezi Českou republikou a Hongkongem 

 

Інформаційний бюлетень українською мовою у форматі PDF.