Čína a svět tento týden: velmocenské ambice na moři i na souši

Blížící se volby na Tchaj-wanu se stanou testem pro snahy pekingského vedení rozšiřovat svůj globální vliv.

Multipolární svět a volby na Tchaj-wanu

Na sklonku loňského roku se v Pekingu konala Konference ÚV KS Číny o zahraničních záležitostech (waj-š´). Strana bilancovala, či spíše oslavovala své dosavadní působení v mezinárodních vztazích. Přes rostoucí znepokojení okolního světa neshledává čínské vedení ve své zahraniční politice žádný problém. Generální tajemník Si Ťin-pching zdůraznil čínské výsostné morální postavení a příležitost využít současných transformačních procesů, aby se ČLR stala vůdčí silou v novém „multipolárním” řádu, kde by Peking představoval hlavní „pól”.

S rostoucími ambicemi ČLR nás v následujících letech čeká další zintenzivnění asertivní diplomacie pod Si Ťin-pchingovým vedením. Její první letošní zkouškou budou tchajwanské prezidentské a parlamentní volby 13. ledna. Jejich výsledek – a čínská reakce – naznačí, jak to bude s „historickou nevyhnutelností“ sjednocení Tchaj-wanu s Čínou, o níž se generální tajemník zasnil během novoročního projevu tři dny po zmiňované konferenci.

Zdroje:

MZV ČLR: 中央外事工作会议在北京举行 习近平发表重要讲话

Vláda ČLR: 国家主席习近平发表二〇二四年新年贺词

Do nového roku s novým ministrem obrany

27. prosince odebralo Čínské lidové politické poradní shromáždění (obdoba někdejší Národní fronty) mandát třem vedoucím funkcionářům v oblasti letecké a kosmické obrany. O dva dny později pak bylo dalších devět vysokých důstojníků zbaveno své funkce ve Všečínském shromáždění lidových zástupců (čínský model parlamentu v nadživotní velikosti). Pět z nich jsou bývalí nebo současní velitelé Raketových sil (rozmístěných z velké části podél Tchajwanské úžiny). Právě v této klíčové složce ČLOA započal Si Ťin-pching v minulém roce svou čistku, která se poté rozšířila napříč celou armádou s přesahem do nejvyšších politických pater.

Uvolněná místa Si Ťin-pching také pomalu zaplňuje svými vyvolenci. Do křesla ministra obrany po v říjnu za nejasných okolností odvolaném Li Šang-fuovi usedl na konci prosince vůbec první muž z řad námořnictva (PLAN), Tung Ťün. Dříve působil jako zástupce velitele Východomořské flotily operující mimo jiné v Jihočínském moři a Tchajwanské úžině. Na rozdíl od jeho předchůdce na něj nejsou uvaleny sankce USA, což by snad mohlo usnadnit komunikaci s americkými protějšky, zejména v případných krizových situacích.

Zdroje:

The Diplomat: The Shakeup in China’s Rocket Force Continues

VOA News: State Department Clarifies: Not Lifting Sanctions on China’s Defense Chief

Další bitva na čipové šachovnici

Přední světový výrobce zařízení pro polovodičový průmysl, nizozemský ASML, zastavil dodávky nejpokročilejších strojů do Číny. Společnost k tomuto kroku přistoupila ještě před začátkem platnosti nových exportních omezení koncem ledna, a to na přímý popud Bidenovy administrativy. ASML je mimo jiné jediný výrobce tzv. extrémní ultrafialové litografie používané k výrobě nejpokročilejších polovodičů (čipů) pohánějících vše od chytrých telefonů až po sofistikované vojenské vybavení. Přímá intervence vůči ASML tak podtrhuje rostoucí snahu Washingtonu o zabezpečení klíčových dodavatelských řetězců v tomto strategickém průmyslovém odvětví.

Čína nicméně již v předstihu před očekávanými omezeními výrazně zvýšila dovoz zařízení ASML. V posledním čtvrtletí loňského roku dokonce zvýšila svůj podíl na tržbách ASML na 46 % ve srovnání s 8 % v prvním kvartálu. Peking současně masivně investuje do rozvoje vlastního polovodičového průmyslu a snaží se vytvořit na západních dodavatelích nezávislý ekosystém.

Zdroje:

Deník N: Nizozemský čipový gigant ASML stopl vývoz svých strojů do Číny

Bloomberg: US Pressured Netherlands to Block China-Bound Chip Machinery

E15: „Megaprojekt“ startuje. Tchaj-wan v Česku otevírá první část centra čipového výzkumu

Soud s Jimmy Laiem pokračuje, hongkongský zákon o státní bezpečnosti hrozí jeho zahraničním „komplicům”

Hongkongské úřady nedávno označily čtyři zahraniční občany jako „spolupachatele“ v případu obviněného Jimmyho Laie. Ten je souzen za spolčení se zahraničními silami a zveřejnování pobuřujícího materiálu. Luke de Pulford, jeden ze „spolupachatelů“ a zároveň výkonný ředitel Meziparlamentní aliance k Číně (IPAC), vyzval v této souvislosti k uvalení sankcí na hongkongské úřady. „Peking se nyní domnívá, že může beztrestně vyhrožovat cizím státním příslušníkům,” dodává.

Pozornost se obrací také k postoji Evropské unie, zejména proto, že deset členských států má aktivní smlouvy s ČLR o vydávání osob, dvě pak s Hongkongem. Mezi zmíněné dvě země, které mají podepsanou extradiční dohodu s Hongkongem, patří stále i Česká republika.

Zdroje:

Safeguard Defenders: Hong Kong Police challenges West to abandon MLATs and Extradition Treaties