Čína a svět tento týden: Získávání „srdcí i myslí“ ve Švédsku i na Tchaj-wanu

Ve Švédsku Číně za „pěstování porozumění“ hrozí vyhoštění její novinářky, na Tchaj-wanu nejspíš jen nezájem.

Čínské vládní subvence aneb boj s větrnými turbínami

Evropská komise začala tento týden prošetřovat podezření na nezákonné dotace čínských výrobců větrných turbín kvůli obavám, že jejich levný dovoz zdecimuje evropský průmysl. Tento krok přichází půl roku poté, co EU zahájila podobné antisubvenční šetření u čínských elektromobilů. Čínský ministr obchodu Wang Wen-tchao se přitom o víkendu pokoušel v Paříži uklidnit evropské představitele tvrzením, že úspěch těchto společností je důsledkem technologických inovací, ne cílených dotací a zásahů státu.

Podobnými otázkami se zjevně nezabývá jen Evropská komise. Americká ministryně financí Janet Yellen během své čtyřdenní návštěvy Číny vyjádřila obavy z nekalých obchodních praktik, které vytvářejí nadkapacity na domácím trhu. Ty následně narušují exportními tlaky globální trhy a znevýhodňují americké společnosti – zejména právě v oblasti elektromobility a obnovitelných zdrojů.

Zdroje:

Trivium China: China-EU spat over EVs here to stay

EuroNews: EU Policy. EU to probe Chinese wind turbine subsidies

AP: From overcapacity to TikTok, the issues covered during Janet Yellen’s trip to China

Konec pěstování porozumění ve Švédsku

Švédské úřady potvrdily plánované vyhoštění čínské novinářky, kterou švédská média identifikovala jako Čchen Süe-fej, šéfredaktorku média Green Post. Důvodem jsou obavy o národní bezpečnost. Oblíbeným tématem novinářky byl ohromující rozvoj v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, jenž je podle ní důsledkem úspěšného boje Pekingu proti terorismu a radikalizaci v tomto regionu. Články vznikaly za vydatné podpory čínského zpravodajského důstojníka, ve spolupráci s čínskými státními médii a část z nich dotovalo čínské velvyslanectví ve Švédsku.

Vyhoštění jako reakci na rostoucí agresivní přítomnost Číny ve zdejším regionu zvažují v současné době i české úřady. Takto potrestán by mohl být diplomat z vojenského oddělení čínského velvyslanectví, který minulý měsíc „tajně“ sledoval tchajwanskou viceprezidentku Hsiao Bi-khim. Obavám o bezpečnost nepomohla ani informace zveřejněná tento týden webem Seznam Zprávy, že čínští kyberšpioni dostali na jaře 2022, tedy těsně před českým předsednictvím EU, přístup k citlivým interním vládním dokumentům.

Zdroje:

Kinamedia: Information on the detained Chinese journalist to be deported from Sweden

Seznam Zprávy: Důkaz. Ministerstvo zahraničí se stalo terčem kyberšpionů čínské vlády

Na skok v Pekingu

V Pekingu se tento týden sešel generální tajemník Si Ťin-pching s bývalým prezidentem Tchaj-wanu Ma Jing-ťiouem, známým svým vřelým vztahem k ČLR. Si Ťin-pching a čínská státní média využili schůzku k posílení vlastního narativu budoucího „mírového sjednocení“ Číny a Tchaj-wanu, ke kterému je zapotřebí „získat srdce a mysl“ tchajwanského lidu, obdobně jako v případě Ma Jing-ťioua. Na samotný Tchaj-wan má schůzka a Ma Jing-ťiouovy postoje minimální dopad. Exprezident je sice stále veřejně činnou osobou, jeho vliv je ale omezený, a to i v jeho straně Kuomintangu. Tomu se v lednových volbách nepodařilo porazit vládní stranu DPP, především kvůli selhání koaličních jednání se stranou TPP, v jejichž pozadí stál právě exprezident Ma.

Zatímco Ma Jing-ťiou hovořil v Pekingu se Si Ťin-pchingem o čínsko-tchajwanském sbližování, v Tchaj-peji zvolený prezident William Lai vybíral personální složení vlády, která v květnu převezme otěže po současné prezidentce Cchaj Jing-wen. Z hlediska vztahů s Čínou a zbytkem světa je nejsledovanější obsazení křesla ministra zahraničí, které by měl po šesti letech opustit Joseph Wu. Nejpravděpodobnějším kandidátem je  Lin Ťia-lung, současný šéf sekretariátu prezidentky. Ten však postrádá předchozí zkušenosti s agendou zahraničních věcí, a je tak možné, že se těžiště zahraniční politiky přesune na jiné instituce.

Zdroje:

The Guardian: China and Taiwan are destined for ‘reunification’, Xi tells former president

RMRB: 习近平会见马英九一行

Focus Taiwan: Presidential aide Lin Chia-lung tipped to be Taiwan’s new foreign minister

Liberty Times: 獨家》林佳龍同意接外長 追隨團隊丶共同成就

Kde se vzal, tu se vzal…

Spoluzakladatel společnosti Alibaba Jack Ma se po dlouhé době strávené v ústraní (mimo jiné kvůli své otevřené kritice čínského regulačního systému) opět vynořil na veřejnosti. V dlouhé zprávě adresované zaměstnancům pochválil vedení generálního ředitele Eddieho Wu a prohlásil, že rozdělení internetového gigantu do šesti divizí pomohlo zefektivnit rozhodování a lépe se věnovat zákazníkům.

K rozdělení na šest jednotek došlo před rokem – a šlo o největší otřes v pětadvacetileté historii Alibaby. Následovaly bouřlivé změny a pokles důvěry zákazníků i hodnoty akcií o 27 %. A právě to je podle Jacoba Cooka, ředitele poradenské společnosti WPIC Marketing + Technologies, důvod, proč Jack Ma sepsal svůj nejdelší příspěvek za posledních pět let – snaží se obnovit důvěru ve vedení společnosti.

Zdroje:

Reuters: Alibaba’s Jack Ma steps out from the shadows with morale-boosting post

The New York Times: Jack Ma Doubles Down on Alibaba

Sinopsis: Další čínský milionář není mezi námi

Zářná budoucnost přátelství bez hranic ve stínu olympijských ideálů

V úterý navštívil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Peking. Při své návštěvě se setkal nejen se svým protějškem Wang Im, ale i s generálním tajemníkem ÚV KS Číny Si Ťin-pchingem. Kromě obvyklého potvrzování přátelství bez hranic pronesl Lavrov také poněkud kryptické fráze naznačující, že obě mocnosti hodlají posílit spolupráci v otázkách státní bezpečnosti. Jak bude vypadat, možná zjistíme již příští měsíc, kdy se do Pekingu vydá za Si Ťin-pchingem Putin osobně.

Přátelství bez hranic si obě země slíbily v předvečer zahájení Zimních olympijských her v Pekingu, což byl též předvečer zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Tématu olympijských ideálů nejen ve vztahu k Pekingu a Moskvě se věnuje nový film Olympijský mezičas Haruny Honcoop, jenž má v tyto dny předpremiéru v českých kinech.

Zdroje:

Xinhua: Xi meets Russian foreign minister

ČSFD: Olympijský mezičas