Čína zatýká v Sin-ťiangu i cizí státní příslušníky

Svědectví o zatčení tří Kazachů v Sin-ťiangu

V lednu letošního roku kazašská pobočka rádia Svobodná Evropa (Azattyq) zveřejnila případy tří občanů Kazachstánu, kteří byli zatčeni v Číně. Nedávno se na internetu objevil anglický překlad článku. Všichni tři zatčení, Omirbek Bekaly, Orynbek Koksebek a Asqar Azatbek se narodili v Číně coby příslušníci kazašské menšiny žijící v čínském východním Turkestánu na území Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Všichni tři ovšem před časem získali kazašské občanství. I přesto byli při své návštěvě Čínské lidové republiky zatčeni a posláni na politickou převýchovu.

V rámci sekuritizace Sin-ťiangu čínské úřady v posledních dvou až třech letech poslali do různých nápravných či převýchovných zařízení údajně až milion obyvatel, převážně etnických Ujgurů. V poslední době se však stále častěji objevují informace, že perzekuce se netýká jen tohoto národa, ale i dalších turkických muslimských menšin obývajících západní oblasti Sin-ťiangu. Jednu z nejvýznamnějších minorit zde tvoří jeden a čtvrt milionu Kazachů

Pod různými záminkami

Omirbek Bekaly pochází z oblasti Turfanu a do Kazachstánu odešel v roce 2006. V roce 2008 získal kazašské občanství, čímž automaticky pozbyl občanství čínské. Čínskými úřady byl zatčen v březnu 2017, když v rámci obchodní cesty do Urumči odjel na pár dní navštívit své rodiče v Turfanu. Propuštěn byl v listopadu po osmi měsících neodůvodněného zadržování, pravděpodobně po zásahu kazašského ministerstva zahraničních věcí. Důvodem jeho zatčení bylo obvinění, že v roce 2008 zaslal čtyři zvací dopisy do Kazachstánu pro občany ČLR. Ty měly údajně umožnit dotyčným osobám získání pobytu, a Bekaly si údajně za své služby nechal platit.

Posledních dvacet dní svého nedobrovolného pobytu v Číně Bekaly strávil v politickém převýchovném zařízení, kde se měl podílet na aktivitách, jako je zpěv písní oslavujících čínskou komunistickou stranu a jejího vůdce Si Ťin-pchinga a studium čínského jazyka, čínské historie a zákony a předpisů a nařízení ČLR.

Po propuštění chtěl Bekaly podat stížnost k úřadům v Pekingu, ale místní policie mu pohrozila, že má v Turfanu celou rodinu. Nakonec od stížnosti upustil, aby se v budoucnu mohl do svého rodiště vrátit alespoň na pohřeb vlastního otce.

Orynbek Koksebek se s rodinou přestěhoval do Kazachstánu v roce 2012 a rovněž získal kazšské občanství. Od prosince 2017 do března 2018 byl zadržován v centru politické převýchovy v Ta-čchengu. Důvodem jeho zatčení bylo to, že od získání kazašského občanství v roce 2012 neprovedl deregistraci u čínských úřadů a nebyl oficiálně zbaven čínského občanství. Propuštěn byl rovněž po zásahu kazašského ministerstva zahraničí.

Poslední zadržený, Asqar Azatbek, se do Kazachstánu přestěhoval až v roce 2017 a občanství získal v říjnu. Zatčen byl v prosinci loňského roku ve zvláštní ekonomické zóně Korgas na hranici mezi Kazachstánem a Kazašskou autonomní prefekturou Ili v Sin-ťiangu. Dosud o něm nejsou žádné zprávy, pouze to, že byl násilně unesen osmi muži, kteří přijeli ve dvou džípech.

Tyto a další případy jsou součástí systematické perzekuce osob, které se vracejí do Sin-ťiangu z ciziny. Čína přitom zjevně ignoruje fakt, že některé z těchto osob již nejsou občany Čínské lidové republiky.