Ondřej Neumann: Číňané s Tvrdíkem a Nejedlým v tichosti přepsali český mediální trh

Krizi okolo koronaviru využila čínská investiční skupina reprezentovaná v Česku Jaroslavem Tvrdíkem spolu s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým k nenápadnému, leč zásadnímu posílení svého vlivu na českém mediálním trhu. Dá se očekávat tvrdý tlak na způsob, jakým česká média budou referovat o komunistické Číně. Poslušní získají více peněz za reklamu, svéhlavým budou kohoutky přiškrceny.

V průběhu tohoto týdne získala čínská finanční skupina CITIC prostřednictvím své společnosti Rainbow Wisdom Investment majoritní podíl v největší tuzemské mediální agentuře Médea. Uplatnila totiž svou opci a v Médee má teď už více procent než její druhý vlastník – Jaromír Soukup. Přesně je to 57 procent. Soukup dál drží většinu ve společnosti Empresa Media (Televize Barrandov, časopisy Týden, Sedmička, Exkluziv…).

Tvrdík a Nejedlý pro Čínu a Hamáčka

Čínskému státnímu koncernu se tak otevírá cesta k vlivu na většinu tuzemských médií. Ta jsou často závislá na příjmech z inzerce, kterou u nich zadává právě mediální agentura Médea.

Opravdu nejde o málo peněz. Médea obhospodařuje reklamní rozpočty na úrovni tří miliard korun ročně. A již nyní se podle informací z důvěrného zdroje připravuje v hlavách nových akcionářů plán na rozdělení médií podle jejich vztahu k Číně. Ta, která budou vstřícnější, získají lepší podmínky a tím i vyšší reklamní příjmy.

Hlavními strůjci zmiňovaného obchodu jsou bývalý ministr obrany a volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a poradce prezidenta Martin Nejedlý, kteří si pro povolení dokončit tuto transakci zajeli osobně začátkem března do Číny.

Dokončení uvedené transakce je podle insiderů důležité pro oba hlavní aktéry. A to ze dvou důvodů. Zaprvé chtějí získat důstojnou protiváhu vůči předsedovi vlády a jeho médiím z vydavatelského domu Mafra (Mladá fronta Dnes, Rádio Impuls, iDnes.cz, Lidové noviny atd.).

Nutno dodat, že ona mediální síla je určena především pro ČSSD a konkrétně pak pro ministra vnitra Jana Hamáčka, který je dlouhodobým zastáncem Číny. Je i jedním ze signatářů tzv. podpisu čtyř nejvyšších ústavních činitelů na podporu „jedné Číny“.

A za druhé – podle zainteresovaných je třeba změnit mediální obraz Číny v Česku.

Média podle Číny: někomu cukřík, pro jiné bič

A pak je tu ještě třetí důvod, o kterém se zatím takticky nemluví: příprava na dobu, až Miloš Zeman nebude prezidentem. Tvrdík s Nejedlým hledají způsob, jak si udržet svůj stávající mocenský a politický vliv.

Podstatné však je, že stranou pozornosti veřejnosti se Číňané dostávají do největší mediální agentury v Česku, na které jsou některá média doslova závislá.

Nelze tak vyloučit, že čínský většinový vlastník CITIC využije tuto cestu k tomu, aby buď přímo zasáhl nebo upravil kritické názory, které nyní některá média publikují.

Zároveň tak vzniká na trhu velmi nebezpečný precedent, kdy jednoho z hlavních hráčů na mediálním trhu bude vlastnit firma, která je otevřeně součástí čínské státní propagandy.

 

Publikace tohoto článku: Hlídací pes, 17.4.2020