Čínská delegace na českém ministerstvu jednala i o systému společenského kreditu

Čínská návštěva jednala se zástupcem ministerstva průmyslu a obchodu mimo jiné o spolupráci na budování mechanismů sdílení informací, jež by mohly být v rozporu s evropskými pravidly. České zdroje o návštěvě jako vždy mlčí.

Podle zprávy zveřejněné 10. července na webových stránkách Centra mezinárodní spolupráce Státní komise pro rozvoj a reformu Čínské lidové republiky (SKRR) navštívila na konci června Českou republiku čínská delegace. Jako hlavní témata jednání s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Vladimírem Bärtlem zpráva uvádí digitální ekonomiku, finanční služby a budování systému společenského kreditu.

Zpráva hovoří obligátně o „prohlubování pragmatické spolupráce“, což v čínské diplomatické řeči označuje spolupráci, která ignoruje jakékoliv vlastní hodnotové ohledy a dává za pravdu čínskému modelu. Obě strany vyjádřily spokojenost s prací „Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pás a Stezka“, na jehož půdě se jednání uskutečnilo. Zpráva jmenovitě uvádí přítomnost velvyslance ČLR v Praze a Jaroslava Tvrdíka v roli „předsedy Společnosti česko-čínského přátelství“.

Čínsko-české centrum na MPO a Společnost česko-čínského přátelství

Čínsko-české centrum na ministerstvu průmyslu a obchodu bylo zřízeno v roce 2017 jako orgán koordinující bilaterální spolupráci v rámci čínského projektu Nové Hedvábné cesty. Na české straně centrum funguje jako koordinační platforma pro spolupráci. Podle informace na stránkách ministerstva jde o orgán založený na čínské straně při SKRR, a protože

na české straně neexistuje instituce s odpovídajícími pravomocemi…, dala česká strana souhlas k realizaci každodenních běžných aktivit Centra Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v ČLR, agenturou CzechTrade a agenturou CzechInvest.

Smíšená česko-čínská komora je čínskými médii běžně označována jako Společnost česko-čínského přátelství (Ťie – Čung jou-chao sie-chuej 捷中友好协会), tedy organizace z rodu společností přátelství, jaké po celém světě zakládá Čínský svaz přátelství se zahraničím (Chinese People’s Association for Friendship with Foreign Countries).

Systém společností přátelství je obdobou společností přátelství se Sovětským svazem z dob studené války, avšak mnohem důkladněji propracovaný. Společnosti přátelství s ČLR jsou jedním z pilířů systému vlivových organizací známého jako Jednotná fronta (tchung-i čan-sien 统一战线), který skrze líbivá slova o míru, přátelství, spolupráci a kulturní výměně systematicky prosazuje v zahraničí politické zájmy čínské Státostrany.

V případě Tvrdíkovy společnosti přátelství, v české verzi svého názvu předstírající, že se jedná o standardní obchodní komoru, je situace o to pikantnější, že byla založena a financována záhadnou čínskou společností CEFC, v jejímž čele stál dnes nezvěstný poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming.

Jaroslav Tvrdík působil také v představenstvu CEFC Europe, jež fungovala v České republice. Když po krachu CEFC aktiva i závazky firmy převzal CITIC, Tvrdík se stal členem představenstva této čínské státní konsolidační agentury, a tudíž otevřeně vstoupil do služeb čínského státu. Koordinace oficiální bilaterální spolupráce na české straně subjektem, který je ve službách čínského státu, je nejen zjevně absurdní a proti českým zájmům, ale také nedůstojná pro Českou republiku jako suverénní subjekt mezinárodních vztahů.

Sdílení informací a sociální kredit

Neméně alarmující v čínské zprávě o jednání čínské delegace na půdě ministerstva průmyslu a obchodu je zmínka o dalším rozvoji spolupráce směrem k „budování mechanismů sdílení informací a vytvoření nové platformy spolupráce mezi podniky a regiony“. Jak známo, čínská Státostrana pečlivě hlídá všechny své informace, i ty, které jsou v otevřené společnosti běžně dostupné. Zároveň ale shromažďuje informace v rozporu s našimi normami ochrany osobních údajů a nakládá s nimi zcela svévolně.

V rámci „nové éry“, kterou vyhlásil Si Ťin-pching, Čína realizuje asertivní zahraniční politiku a její způsob nakládání s informacemi je také prostředkem při získávání politického vlivu. Notoricky známá je též čínská průmyslová špionáž. Sdílení informací z České republiky s ČLR je tedy mimořádně citlivá záležitost dotýkající se národní bezpečnosti, a pokud se taková jednání vůbec uskutečňují, měli by na nich být přítomni příslušníci bezpečnostních služeb, a ne předseda Společnosti česko-čínského přátelství.

V čínské delegaci byli vedle zástupců Státní komise pro rozvoj a reformu zastoupeni také představitelé Státního centra pro společenský kredit a součástí jednání byla výměna názorů na „budování systému společenského kreditu“. Systém společenského kreditu v ČLR představuje nechvalně známý model dozoru státu a jeho mocenských složek nad obyvatelstvem v míře, která překonává nejfantastičtější dystopie.

Vzhledem k tomu, že jsme moderní evropská země a člen EU, kde je ochrana osobních údajů jednou z priorit, včetně zavádění příslušné legislativy, je nepochopitelné, jak se mohl společenský kredit stát tématem jednání s představiteli Čínské lidové republiky. Jak se v česko-čínských stycích v rámci naší strategické spolupráce stalo zvykem, české zdroje o této návštěvě mlčí.

“一带一路”开辟中捷合作广阔空间——国际合作中心、国家公共信用信息中心代表团赴捷克推进务实交流合作

来源:国际合作中心

发布时间:2019-07-10

6月26日至6月29日,国家发展改革委国际合作中心、国家公共信用信息中心代表团赴捷克交流访问,与捷克工贸部副部长弗拉基米尔·巴特尔、捷克捷中友协主席雅罗斯拉夫·德沃吉克、中国驻捷克大使张建敏等有关政府部门、我驻捷克使馆、企业就“一带一路”框架下深化中捷在数字经济、金融合作、社会信用体系建设等领域合作进行了深入交流,探讨了共建诚信“一带一路”的有效路径和模式,出访取得了积极成效。

6月27日,代表团访问了捷克工贸部,与弗拉基米尔·巴特尔副部长就“一带一路”框架下中捷在数字经济、智慧城市、社会信用等领域的务实合作深入交换了意见。巴特尔表示,中国国家发展改革委国际合作中心在建立“一带一路”中捷合作中心、拓宽中捷各领域务实合作发挥了积极作用,与捷克有关部门和企业建立了密切关系。希望贵中心继续发挥好在中捷共建“一带一路”的桥梁和纽带作用,搭建贸易投资促进平台、拓展数字经济合作新领域,推动双方交流合作结出更加丰硕的成果。中方代表团表示,在中国国家发展改革委和捷克工贸部实施的中捷共建“一带一路”机制框架下,双方在建立“一带一路”中捷合作中心、开展机制化工作、推动务实项目等方面取得了积极成效。下一步,继续携手合作,共同分享信息、搭建平台、对接项目,努力为中捷务实合作贡献新的成果。双方还就建立信息共享机制 ,搭建中捷地方、企业交流合作新平台,开展信用体系建设等领域的合作进行了卓有成效的交流。

6月28日上午,代表团与捷中友好合作协会进行了工作交流,双方就搭建中捷地方政府、企业、金融机构交流合作新平台进行了深入交流。捷方表示,2017年,捷中友协与国际合作中心在布拉格成功举办了“2017中国投资论坛”,论坛在促进中捷企业交流合作发挥了积极作用,推动达成了一批务实合作成果,希望双方能够继续在论坛举办上展开紧密合作。双方还就促进中捷(中国与中东欧“16+1”)企业创新交流合作、搭建合作新平台等交换了意见。

6月29日,代表团拜访了中国驻捷克使馆,与张建敏大使进行了工作交流。张建敏表示,捷克是我国在中东欧重要的贸易合作伙伴,在共建“一带一路”倡议下,中捷各领域合作不断发展,今年将作为主宾国参加第二届中国国际进出口博览会,希望代表团通过此次访问,进一步密切与捷克工贸部等有关部门和机构的工作联系,推进两国在“一带一路”框架下多领域合作贡献更多务实成果。代表团还调研了中信集团欧洲公司,与公司负责人就中信在捷克投资的有关合作项目进展进行了深入交流。

Publikace tohoto článku: Deník Referendum, 22.7.2019