Čínský krtek v CIA?

FBI zadržela bývalého agenta CIA podezřelého z vynášení informací Číně

Mezi lety 2010 a 2012 ČLR na svém území zabila či zatkla až 20 spolupracovníků CIA. Americké špionážní kruhy byly naprosto šokované, když sledovaly, jak jejich informanti jeden po druhém mizejí. Nebyly ani schopné zjistit, jak k úniku informací o jejich lidech došlo. Někteří se domnívali, že za to může kombinace vlastní nedbalosti a vysoké efektivity čínských bezpečnostních složek. Jiní ovšem přišli s teorií, že zradil jeden z agentů. Jerry Chun Shing Lee 李春兴, Američan čínského původu, který je podle všech dostupných informací z činu podezřelý, byl 15. ledna byl zadržen v New Yorku a obviněn z nezákonného nakládání s tajnými informacemi.

Odložené zatčení

Podle výpovědi agentky FBI předložené soudu při žádosti o vydání zatykače na Leeho bylo možné jej zadržet již v roce 2012. Tajná služba totiž v jeho hotelovém pokoji nalezla dvě malé knížky s přísně tajnými informacemi (jako adresář s kontakty nebo poznámky z jednání), které vlastnil neoprávněně, jelikož v té době již nebyl agentem CIA. Nicméně podle informací New York Times se tehdy FBI neodhodlala Leeho zadržet, jelikož

pokud by Lee zrádcem byl, jeho zatčení na základě nesouvisejícího obvinění by mohlo Číňany vylekat a dovolit jim zamést stopy. Pokud zrádcem nebyl – a někteří usilovně zastávali názor, že není – zatčení by mohlo dovolit skutečnému zrádci uprchnout.

Lee se mezitím přestěhoval i s rodinou do Hong Kongu, kde zastával pozici ostrahy v aukční síni. Do USA se vrátil ještě v roce 2013, kdy podle obžaloby mohl neoprávněně držené knihy vrátit do rukou úřadů, nicméně tak neučinil a nyní, když se znovu objevil v Americe, jej FBI zatkla. Není úplně jasné, proč náhle změnila názor. Pokud se vědělo o jeho prohřešku, mohl být zatčen už před 5 lety. Je poměrně jasné, že FBI ani tak nejde o to, že si Lee nechal dokumenty z doby, kdy pracoval, ačkoliv tím porušil zákon, ale hlavně o rozřešení záhady mizejicích agentů. Josh Gerstein, reportér serveru Politico, uvádí, že by tomu nasvědčoval i výslech na letišti, což není zcela standardní postup. Je tedy možné, že agenti se snažili z Leeho dostat odpovědi na své otázky, a když jim je Lee nedal, zadrželi ho na základě porušení zákona nesouvisejícího s Čínou, a budou ho dál vyslýchat ve vazbě.

Rasismus, nebo skutečný problém?

Čínský státní anglickojazyčný zpravodajský server Global Times na Leeovo zatčení reagoval článkem s titulkem “Hon na čarodějnice v USA ohrožuje čínskou komunitu”. V něm kritizuje americké tajné služby za amatérismus a neprofesionalitu. Autor se také poněkud komicky snaží vykreslit USA jako jediný národ na světě, který používá agenty ke šmírování jiných zemí (BIS by k tomu asi mohla říci své).

Pro čínskou diasporu v USA nicméně přináší tato nevraživost mezi oběma velmocemi opravdové problémy: stejně jako nedávno v Austrálii, kde zaznamenali nárůst rasově motivovaných útoků vůči etnickým Číňanům, když vyšlo na povrch, že Číňané si kupují tamní politiky, čelí i Číňané v USA vzrůstající nedůvěře.

Celá situace je komplikována tím, že Čína svou diasporu skutečně příliš často zneužívá k prosazování mocenských cílů. U pozorovatelů panuje shoda na tom, že by vlády neměly reagovat hystericky a podezřívat každého Číňana z protistátní činnosti – takové jednání by problém jenom eskalovalo.

Během vyšetřování případu agenta Lee se dost možná ukáže, kde američtí rozvědčíci udělali chybu – ať už za to Lee může nebo ne.