CITIC má převzít i podíl CEFC v Rosněfti

Státní investiční agentura znárodňuje v nepřítomnosti “zmizelého” předsedy komplikovanou strukturu nominálně soukromého konglomerátu.

Podle ruského listu Vědomosti převezme po “bankrotu CEFC” čínská státní agentura CITIC i jeho podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť.

CITIC pohlcuje CEFC

Vědomosti citují dva na sobě nezávislé zdroje. Podle prvního by měl CITIC převzít podíl CEFC v Rosněfti, včetně pětiletého závazku dodávek 10 mil tun ropy ročně, přímo, tedy bez účasti CEFC, prostřednictvím své divize CITIC Resources. Druhý zdroj uvádí, že podle alternativního plánu by měl CITIC převzít podíl v Rosněfti prostřednictvím singapurské pobočky CEFC, která přejde do portfolia CITICu.

CITIC postupně přebírá konglomerát v celé jeho dosti složité organizační struktuře. Přebrat by měl i akvizice CEFC v ČR. Některé z nich, jako fotbalový klub Slávie nebo pivovar Lobkovicz, možná přenechá dalším čínským společnostem. České vedení společnosti CEFC Europe v čele s bývalým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a bývalým eurokomsařem Štefanem Fülem již také plynule přešlo do nově založené společnosti CITIC Europe. Tvrdík a Füle současně stojí v čele Smíšené česko-čínské komory, soukromého subjektu pověřeného mj. Ministerstvem práce a průmyslu koordinací hospodářské spolupráce s ČLR v rámci “Čínsko-českého centra pro spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka”, zřízeného při čínské Státní komisi pro rozvoj a reformy (NDRC, bývalá Plánovací komise).

Soud se chystá v USA, nikoliv v ČLR

V soukromé společnosti CEFC dochází k de facto znárodnění čínským státem v nepřítomnosti jejího nominálního zakladatele a “předsedy” Jie Ťien-minga. Ten je od února zadržován na neznámém místě blíže neurčenými orgány KS Číny. I po svém “zmizení” zůstává nadále poradcem českého prezidenta Zemana, až do “rozhodnutí soudu”. Žádný soud s Jie Ťien-mingem se ovšem neplánuje; dosud nebyl z ničeho ani formálně obviněn. Čínská státní televize pouze nedávno mimoděk zmínila, že měl uplácet provinčního tajemníka KS Číny za účelem přístupu k milardovým půjčkám od státní Čínské rozvojové banky.

V nejbližší době by se nicméně měl konat soud s jiným představitelem CEFC, “generálním tajemníkem” jejího stejnojmenného neziskového křídla Patrickem Ho. Ten je v USA obviněn rovněž z korupce, a sice z uplácení předsedy Valného shromáždění OSN a vysokých afrických představitelů, včetně prezidentů Čadu a Ugandy. Předsedovi VS OSN Samu Kutesovi měl v roce 2015 převést na soukromý účet půl milionu dolarů poté, co se stal Jie Ťien-ming jeho “čestným poradcem”. Téhož roku jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Zeman.