Den obhájců lidských práv v ČLR

Těsně před smrtí disidenta Liou Siao-poa vyhlásila organizace China Change 9. červenec Dnem obhájců lidských práv v Číně.

Organizace China Change se rozhodla vyhlásit 9. červenec Dnem obhájců lidských práv v Číně. Opožděný dárek k tomuto dni dostal v sobotu 15. července po čtyřech letech vazby Sü Č´-jung, právník a aktivista zadržený před “Incidentem 709” za shromažďování davů za účelem nepokojů. V komunitě aktivistů je znám jako umírněný hlas, prostředník mezi mocí a aktivisty. Cílem jeho hnutí Aliance občanů bylo “pouze” naplnění 2. kapitoly čínské ústavy, která hovoří o právech a povinnostech občanů. Jako i v jiných případech, i u něho se objevují opodstatněné obavy, aby se z propuštění nestalo “tzv. propuštění” – jiná forma omezení svobody. Již blokovaná cesta k vězení v den, kdy ho přátelé a příznivci chtěli po propuštění uvítat na svobodě, neslibuje stran svobody pro pana Sü zrovna mnoho.

Zátah – po dvou letech

První akce na připomínku dne, kdy přede dvěma lety čínská vláda provedla zátah na stovky čínských právníků v oblasti lidských práv, proběhla ve Washingtonu, a podobné připomínkové akce byly naplánovány také v Hong Kongu a Tchaj-peji. Následky Černého pátku, také označovaného jako incident 709, jak bývá vyvrcholení zákroku proti právníkům nazýváno, pociťují mnozí zainteresovaní dodnes. Jak jsme na Sinopsis informovali, počínaje 9. červencem 2015 byly odstartovány rozsáhlé perzekuce více než tří set čínských právníků; jako první byla ve tři hodiny ráno toho dne ze svého bytu odvlečena advokátka Wang Jü.

Televizní show Doznání právníků

Tajná policie prováděla razie bez příslušných dokumentů, nechtěla se prokazovat žádnými doklady a násilím odváděla vybrané osoby k výslechům, které mnohdy vyústily v několikaměsíční zadržování. Policie hromadně obviňovala advokáty z podněcování kverulantských nálad a účasti na organizovaném podvracení státní moci. Následně je umisťovala do detence, kde byli různými metodami nuceni k souhlasu s veřejným přiznáním; to poté odvysílala celostátní televize.

I po přiznání zůstávali mnozí ve vazbě kvůli podezření ze „závažné trestné činnosti“, aniž by jejich blízcí byli uvědoměni, kde se nacházejí; někteří byli dokonce zcela nezvěstní. A mnozí byli propuštěni až před nedávnou dobou. To je případ Li Che-pchinga, právníka, který by propuštěn letos v květnu. Jeho výkon trestu za podvracení státní moci byl odložen, a Li se tak mohl setkat se svou rodinou; jak uvedli pozorovatelé, Li se po dvou letech věznění vrátil jako o dvacet let starší s úplně bílými vlasy. Místní vláda odmítla podat jakékoli vysvětlení. Liův soud byl navíc neveřejný (také obvyklá praxe), jelikož se prý dotýkal státních tajemství. Propuštěn byl také právník Sie Jang, kterému se podařilo zveřejnit informace o svém mučení ve vazbě; před propuštěním ho ale vláda donutila odvolat toto své tvrzení v televizi. Zadržen však byl před pár týdny jiný právník Čchen Ťien-kang, který Sie Jangovi pomáhal zveřejnit podrobnosti o jeho mučení. O mnohých, kteří zůstávají zadržení, nejsou k dispozici žádné zprávy. Jedním z nich je například právník Wang Čchüan-čang.

Ti, kteří propuštěni byli, jsou navíc nadále sledováni, a dozor je mnohdy zcela oficiální; o tom svědčí například aktuální situace kolem Wang Jü a jejího manžela a kolegy Pao Lung-ťüna, kteří jsou pod soustavným dozorem ve Vnitřním Mongolsku. Bylo jim dovoleno vycestovat spolu se synem nakrátko za příbuznými do Tchien-ťinu, ale během pár dnů se opět vrátili do Vnitřního Mongolska. Jejich propuštění na kauci trvá do 22. července; poté by měli být zcela volní. Ani to ale zatím není jisté.

Odsouzený právník – dobrý právník

Obrat směrem, ve který Západ tolik doufá, není očividně na obzoru, což potvrdila také slova vrchního soudce čínského nejvyššího soudu Čou Čchianga. Ten v souvislosti s případem Čou Š´-fenga (právník v oblasti lidských práv, který byl odsouzen k sedmi letům vězení za podvracení státní moci) uvedl, že odsouzení právníků v oblasti lidských práv bylo v uplynulém roce jedním z největších právních úspěchů země. Příčinu snahy konzervovat určitou sféru čínského práva vidí někteří ve strachu Strany ze ztráty monopolu nad vedením ČLR.