Duterte: Udělejte z Filipín čínskou provincii!

Zeman není jediný prezident uhranutý vidinou čínských miliard.

Filipíny mají s Čínou zvláštní vztah, který nedávno dospěl do nové, ještě podivnější fáze. Filipínský prezident Rodrigo Duterte totiž prohlásil, patrně žertem, že by se Filipíny klidně mohly stát další provincií Číny a filipínsko-čínští podnikatelé, na jejichž zasedání v tu chvíli byl, mu zatleskali.

Čínští komunisté jako nacisté – anebo krásná žena

Když v roce 2016 vyhrál Duterte volby, jeho země se zrovna s Čínou soudila u mezinárodního tribunálu. Filipíny totiž jako jediný stát podaly stížnost na čínské rozpínání v Jihočínském moři a soud také o několik měsíců po zvolení nového prezidenta vyhrály. A hysterická čínská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Vztahy obou zemí byly již předtím na bodu mrazu, jelikož předchozí hlava státu, Benigno Aquino, komunistickou Čínu přirovnával k nacistickému Německu. Duterte ale otočil, čínská okupace ostrovů, které si Filipíny právem nárokují, mu nevadí, a dokonce prohlásil, že:
Kdyby byla Čína žena, dvořil bych se jí.

Duterte se (podobně jako náš prezident) rád přirovnává k Trumpovi. A má v lecčem pravdu. Také je to populista, také chce měnit zavedené pořádky a nebojí se jednat v rozporu s vlastními státními institucemi. Filipíny, které mají dlouhodobě velmi úzké spojenectví s USA, nyní Duterte žene do náruče Číny, která slibuje miliardy. Není to nepodobné s českou zkušeností, ale na Filipínách dost možná nezůstane jen u slibů: v moři u Filipín se totiž bude hledat ropa. Mělo by se jednat o společný projekt obou zemí, kde podle Duterteho budou mít Filipíny dvoutřetinový podíl.

Situace je poměrně neobvyklá i v tom, že zatímco Duterte Čínu adoruje a chtěl by s ní mít co nejlepší vztahy, aby země “konečně mohla mít nezávislou zahraniční politiku”, například takový filipínský generální štáb před čínskými aktivitami varuje a nedávno dokonce s ČLR vyvolal mediální válku.

Ministerstvo zahraničí v této situaci předvádí diplomatické kotrmelce, aby tyto protichůdné názory nějak sladilo do jednoho prohlášení, aniž by to znělo nesmyslně.

Provincie Filipíny

Pokud chcete, udělejte z nás provincii, jako Fu-ťien. Provincie Filipíny, Čínská republika.

Vynechme teď fakt, že Čínská republika je oficiální název Tchaj- wanu, kdežto Velký bratr, jehož měl Duterte na mysli, je Čínská lidová republika. S ohledem na předchozí vývoj je tento “vtípek” vlastně symbolickým dovršením celého zvláštního obratu v zahraniční politice jedné země. A to vše jen pro neurčitý příslib peněz a kvůli jednomu ukřičenému populistovi, který mimo jiné vede válku proti vlastním obyvatelům. Drogový dealeři a uživatelé nebo i jen lidé podezřelí z napojení na drogy totiž masakrují na jeho příkaz policie a samozvané milice po stovkách. Filipínskému prezidentovi osobně hrozí za tyto masakry žaloba u Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu.

Dutertemu nevadí čínské vojenské základny na sporných ostrovech. Čínské rakety totiž podle jeho slov nejsou určené Filipínám, ale nepříteli Číny, Spojeným státům (s nimiž mají Filipíny řadu spojeneckých dohod). Možnost, že by mohly být použity byť jen jako výhrůžka proti Filipínám, si Duterte nepřipouští.