Po nedávných skandálech s poskytováním dat uživatelů třetím stranám (zejména případ Cambridge Analytica) je Facebook stále pod drobnohledem. Vycházejí najevo skutečnosti dále odhalující, jak vlastně tato sociální síť funguje. Přestože se šéf Facebooku navenek kaje, omlouvá, vysvětluje a slibuje, ukazuje se, že některé kroky, které se přímo dotýkají uživatelů, jim firma stále ještě zapomněla sdělit.
Běžná praxe
Začátkem června se objevila informace, že Facebook od roku 2007 uzavíral smlouvy o sdílení uživatelských dat s výrobci chytrých telefonů, mezi nimiž bylo i několik čínských firem, jako Lenovo, TCL, Oppo či ostře sledovaný Huawei. Tyto smlouvy byly uzavírány údajně proto, aby výrobci mohli do svých telefonů instalovat nástroje pro správu aplikací a vzájemné sdílení dat mezi nimi. Vzhledem k tomu, že Facebook m jako takový je v ČLR blokovaný, vzbuzuje taková spolupráce otázky: už jen proto, že umožňuje čínským firmám efektivněji pronikat na světový trh, zatímco domácí čínský trh je plně v domácích rukou. Každý výrobce telefonů, ale např. i herních konzolí nebo chytrých televizorů, s uživatelskými daty nakládá svým vlastním způsobem, v zásadě ale prakticky ve všech případech dochází k ukládání dat mimo samotné zařízení, tj. na různých záložních serverech, cloudech apod. Ve všech případech jsou pak tato data využívána třetími stranami, tj. mohou je využívat různé aplikace, které má uživatel nainstalované ve svém telefonu – přičemž uživatel k tomu poskytuje souhlas, když při instalaci nové aplikace povolí aplikaci přístup k adresáři a dalším datům v zařízení, jak upozorňují autoři článku pro NYT.
Huawei – firma jako každá jiná
Informace o existenci smluv mezi Facebookem a výrobci telefonů tedy nejsou nijak překvapivé, rozruch nicméně vyvolala právě informace, že mezi těmito smluvními partnery jsou i výše zmíněné čínské firmy, zejména Huawei, který je v současnosti třetím největším světovým výrobcem telefonů. Už v roce 2012 bezpečnostní komise Spojených států amerických vydala varování, že Huawei představuje z hlediska národní bezpečnosti hrozbu: Je zde důvodné podezření, že společnost úzce spolupracuje s čínskou vládou a komunistickou stranou. Data uživatelů se tak touto cestou mohou teoreticky dostat až k čínským bezpečnostním složkám. Jak se na Twitteru vyjádřil floridský senátor Marco Rubio, který je známý svým kritickým postojem vůči Číně a dlouhodobě se staví proti jakémukoli pronikání vlivu čínské vlády do USA:
pokud Facebook umožnil Huawei přístup k datům Američanů na sociálních sítích, je to prakticky stejné, jako kdyby je poskytl přímo čínské vládě.
Zároveň se pozastavuje nad tím, proč Facebook tyto smlouvy s výrobci nepřiznal již před několika měsíci, v době, kdy se v americkém senátu intenzivně řešila bezpečnost dat na internetu po skandálu se zneužitím dat společností Cambridge Analytica.
Zástupci Facebooku se brání prohlášením, že s čínskými firmami včetně Huawei spolupracují i další americké technologické společnosti, že nakládání s daty má Facebook plně pod kontrolou, a že data jsou v případě Huawei ukládána pouze v zařízení samém, nikoli na externích serverech firmy.
Někteří odborníci, jako např. šéfredaktor webu Wired Nicholas Thompson, tak celou kauzu považují za poněkud nafouknutou. I vzhledem ke stále rostoucímu napětí mezi ČLR a USA však Facebook oznámil, že partnerství s firmou Huawei ukončí.